EU-segély: humanitárius vagy politikai akció?
Nyolc Európai Uniós ország követeli Izraeltől, hogy fizesse vissza az uniós támogatásokból épült, de Izrael által lebontott és elkobzott mobil épületek árát vagy állítsa vissza azokat – írja a The Times of Israel.
A zsidó állam a közeljövőben fogja készhez kapni a levelet, melyet Belgium vezetése mellett Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Svédország, Dánia, Luxembourg és Írország látott el kézjegyével.
Az épületeket óvodaként és kisgyermekek oktatására használták, de Jeruzsálem szerint a létesítmények a palesztin területi követeléseknek szolgáltak alapot és nem kaptak rá építési engedélyt. Palesztin aktivisták és EU diplomaták szerint azonban túlságosan nehéz építési engedélyt szerezni, ezzel pedig Izrael gyakorlatilag megtiltja a fejlesztéseket, beruházásokat a C területen élő palesztinok számára.
Izrael még augusztusban szedett szét egy épületet a beduin Jabal al-Baba településen, melyben 25 gyermek óvodai képzését és egy kis általános iskolát működtettek. Ezenfelül egy iskolaként használt épületről leszerelték a napkollektorokat – az uniós országok ezért vagy a helyreállítást, vagy az eszközök megtérítését, 30 ezer eurót követelnek, egyenként.
Jeruzsálem szerint ugyanakkor nem humanitárius segítségről van szó, hanem jogtalanul és koordináció nélkül végrehajtott fejlesztésekről, amik a palesztin területi követeléseket erősítik.
A projektek mind az EU izraeli missziójának égisze alatt valósultak meg Ciszjordánia C-területén, ahol akár 300 ezer palesztin is élhet, de itt található az összes izraeli település is. Az arab lakosság 180 faluba tömörül, melyek nagy részét a zsidó állam nem ismeri el, az ilyen településeken gyakran a legalapvetőbb infrastruktúra is hiányzik.
A palesztin építési jogokért küzdő, izraeli építészekből álló Bimkom szerint a területen a lerombolt objektumok száma a tíztől akár a százig is terjedhet évente – zárul az írás.