Titokban készült fényképek kerültek elő a breslaui zsidók deportálásáról
Egy berlini székhelyű nemzetközi kutatási projekt keretében első alkalommal tették közzé azokat a képeket, amelyek Breslau (ma Wroclaw, Lengyelország) városában készültek 1941-ben.
A 13 felvételt – amelyre Steffen Heidrich történész véletlenül bukkant rá egy drezdai archívumban – titokban készítették. Vélhetően ezeken kívül nincs is több, amely zsidó szemszögből mutatja be a deportálásokat.
A képeken több száz zsidó férfi és nő – a kerekesszékes idősektől a szüleik kezét fogó kisgyermekekig – látható, amint 1941. november 21-én a sziléziai Breslau városában egy sörkertbe terelik őket.
A Szovjetunió azon a nyáron történt lerohanását követően Hitler 1941 szeptemberében elrendelte 300 000 “birodalmi zsidó” keletre deportálását.
“A breslaui képek az utóbbi évek egyik legértékesebb ilyen jellegű fotófelvételei” – mondta Dr. Alina Bothe, a Freie Universität #LastSeen projektjének igazgatója. “Először láthatunk olyan fotósorozatot, amelyen egy fotós – maga is üldözött – szisztematikusan dokumentálja a deportálást. A bátor fényképész tettét nyugodtan nevezhetjük a náci megsemmisítéssel szembeni ellenállásnak.”
Címkék:Breslau, deportálás