Megemlékezés a nagaszaki atomtámadás 79. évfordulójáról – Izrael jelenléte nem kívánatos
Most pénteken Nagaszaki megemlékezik a város elleni atomtámadás 79. évfordulójáról. Shiro Suzuki, a város polgármestere határozottan kifejezésre juttatta, hogy Izrael nagykövetét nem várják a megemlékezésre.
Becslések szerint 40 000 ember halt meg azonnal, és további tízezrek haltak bele az azt követő években a sérüléseikbe és a sugárfertőzésbe. A béke és a nukleáris fegyverkezéstől való elrettentés mellett kiálló megemlékezés a múltban politikamentes volt, és a világ minden tájáról meghívtak vendégeket. Idén más a helyzet. Nagaszaki polgármestere, Shiro Suzuki „biztonsági aggályokra” hivatkozva kifejezetten kizárta a rendezvényről Gilad Cohen, Izrael japán nagykövetét. A polgármester azt állítja, hogy döntése “nem politikai megfontolásokon alapul, hanem azon a kívánságunkon, hogy az atombomba áldozatainak emlékére rendezett ünnepséget békés és ünnepélyes légkörben tartsuk meg, és biztosítsuk az ünnepség zavartalan lebonyolítását.”
Izrael kizárása valójában politikai döntés – írja Shira Loewenberg vendégkommentátor a Japan Times hasábjain. Azt sugallni, hogy a japán rendőrség nem tud megfelelő biztonságot nyújtani az eseménynek, és nem tudja ellenőrizni az esetleges tüntetéseket, nyilvánvaló képtelenség, és ezt a polgármester is tudja.
A döntés annál is ellentmondásosabb, mivel a meghívottak listáján ott találjuk az emberi jogokat lábbal tipró országok képviselőit. Köztük olyan nemzeteket, mint például Szíria, Jemen, Venezuela, Kína, Mianmar és Afganisztán. A legdurvább az, hogy míg Izraelt kizárták, addig az iráni nagykövetet szívesen látják, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei a terrorizmus elsődleges támogatójának tartják a Közel-Keleten.