Lista húszezer észak-erdélyi túlélőről
Nemcsak a meggyilkolt áldozatokról, hanem a megannyi szenvedést átélt túlélőkről is szót kell ejtenünk.
Hetvenhét év telt el a magyarországi, köztük az észak-erdélyi zsidók deportálása óta. A régiót 1944. májusában és júniusában elhagyó deportáló vonatok végállomása Auschwitz-Birkenau volt. A hetvenhat évvel ezelőtt felszabadult koncentrációs tábor túlélői között már kevés észak-erdélyi tengődött, hiszen többségük a Német Birodalom egyéb táboraiba elszórva érte meg a felszabadulást.
1945. január 27-e emlékezésre késztet, és ilyenkor nem csak a meggyilkolt áldozatokról, hanem a megannyi szenvedést átélt túlélőkről is szót kell ejtenünk, hiszen az ő történetük nagymértékben meghatározta a gondolkodásunkat és a tudásunkat a holokausztról.
Az utóbbi évekig szinte semmit nem tudtunk a túlélők demográfiai profiljáról és hazatérésük körülményeiről. A történelemtudomány számára a legtöbben névtelenek és ilyen értelemben sorstalanok maradtak. Mindez az utóbbi évtizedben változott meg azzal, hogy a Bad Arolsenben lévő Arolsen Archives – International Center on Nazi Persecution anyagai kutathatóvá váltak. Az itt végzett 2014-es kutatásaim során találtam meg azt a két részből álló dokumentumegyüttest, amely azoknak az észak-erdélyi zsidó személyeknek a nevét és az adatait tartalmazza, akik túlélték a deportálásokat, és 1945–1946 folyamán hazatértek Erdélybe. A két részből álló listát az elmúlt években egyetlen pdf-dokumentumba egyesítették, amely 2019-től online is elérhető. A dokumentumon szereplő közel húszezer név és a hozzájuk tartozó adatok nemcsak a holokauszt-kutatást segítik, hanem a családfakutatások számára is jelentős előrelépést jelentenek.
Felszabadulás és hazatérés
Az Észak-Erdélyből induló deportáló vonatok Kassán haladtak át. A kassai vasúti parancsnok által vezetett nyilvántartás alapján valószínűsíthető, hogy Észak-Erdély vármegyéinek területéről érkező deportáló vonatokon 131 639 zsidót szállítottak Auschwitz-Birkenauba.
Nagyjából 35-40 ezer ember, azaz az észak-erdélyi zsidók 21-23 százaléka élte túl a holokausztot. A túlélők nagy része, mintegy 25-30 ezer személy a deportáltak közül került ki, de közülük csak megközelítőleg húszezren tértek vissza Észak-Erdélybe. A többiek a koncentrációs táborokból történő felszabadulásukat követően Nyugat-Európában maradtak, vagy Amerikába, Palesztinába távoztak.
Az észak-erdélyi holokauszt legelső felszabadított túlélőinek egy maréknyi kivételezett személyt tekinthetünk, akiknek a sorsa teljesen eltérően alakult a többi életben maradt zsidóétól. Ők az ún. Kasztner-vonattal menekültek el Kolozsvárról 1944. június 9-én. Előbb Budapestre, majd Bergen-Belsenbe, innen pedig Svájcba kerültek. A háborút követően a Kasztner-csoport tagjainak egy része hazatért Erdélybe, néhányan Svájcban maradtak, mások Dél-Amerikában, vagy az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában telepedtek le, mintegy hétszáz személy pedig Palesztinába vándorolt.
Az életben maradt észak-erdélyi zsidók túlnyomó része összehasonlíthatatlanul nehezebb körülmények között vészelte át a háborút mint a Kasztner-vonat tagjai és csak 1944 ősze után szabadultak fel. Nem sokkal a Szövetségesek oldalára történő 1944. augusztus 23-i román átállást követően, megindult a szovjet és a román csapatok Észak-Erdély elleni támadása. A magyar és a német csapatok, néhány, rövid ideig tartó sikeres ellentámadást követően, fokozatosan nyugati irányba szorultak vissza és elveszítették az ellenőrzést Észak-Erdély felett. A hadi eseményeket a bujkáló és a mentesített zsidók, valamint az itt tartózkodó munkaszolgálatosok felszabadításként élték meg. Amikor 1944. szeptember 10-én a román katonák bevonultak Sepsiszentgyörgyre, egész Háromszék megyében öt zsidó volt (a deportálások előtt a megyében a zsidók száma meghaladta a hétszázat). Hasonló volt a helyzet Észak-Erdély egyéb részeiben is. Kolozsvárnak, az 1941-es népszámlálások szerint 16771 zsidó lakosa volt. A várost elfoglaló szovjet alakulatok alig néhány száz zsidót találtak a városban 1944. október 11-én. Kevés volt a megmaradt zsidók száma az október 12-én felszabadított Nagyváradon is. Az itt állomásozó légószázad munkaszolgálatosain kívül 3-4 rejtőzködő zsidó családot és néhány mentesített személyt találtak a bevonuló katonák, holott a deportálások előtt több mint 21 000 zsidó élt a városban.
1944 őszén és 1945 elején folyamatosan érkeztek haza a munkaszolgálatból felszabaduló férfiak. Az első hónapokban – a koncentrációs táborokat túlélt zsidó nők és férfiak megjelenéséig – ők alkották az újraszerveződő zsidó társadalom magját.
A túlélő zsidók hazatérése és életüknek újraszervezése egy rövid, 1944 őszi román adminisztrációs periódust követően szovjet fennhatóság alatt zajlott, egészen 1945 tavaszáig. Ez alatt az időszak alatt az észak-erdélyi zsidók szempontjából több romániai és nemzetközi szervezet tevékenysége is kiemelkedő jelentőséggel bírt.
Az észak-erdélyi zsidók érdekképviseletét a Demokrata Zsidó Népközösségek látták el, amelyek egy évvel később, 1945 őszén beolvadtak a kommunista befolyás alatt álló Demokrata Zsidó Komitékbe.
A túlélők anyagi és szociális támogatását, valamint a zsidó intézmények újraindításához és működtetéséhez szükséges pénzeszközöket túlnyomó részt az 1914-ben New York székhellyel létrehozott American Jewish Joint Distribution Committee (Joint), valamint a Jewish Agency keretében működő Ezra biztosították.
Az 1936-ban Genfben megalakult Zsidó Világkongresszus célja a politikai érdekképviselet és a jogi segítségnyújtás, illetve a kárfelmérés volt. A Világkongresszus 1944. november 19-én állította fel újból romániai képviseletét Bukarestben, és a tevékenységét természetesen Észak-Erdélyre is kiterjesztette.
A deportáltak megmentésével és hazahozatalával több szervezet is foglalkozott. Az első ezek sorában az Észak-Erdélyi Zsidó Menekültek Segélyezési Bizottsága volt. A szervezet 1944 júniusában alakult meg Bukarestben, és a két világháború közötti erdélyi zsidó közélet egyik legmeghatározóbb alakja, Marton Ernő vezette. A szövetséges hatalmak oldalára történő 1944. augusztus 23-i román átállást követően a szervezet hivatalos státuszt nyert, majd az október 20-i alakuló ülésén felvette az Észak-Erdélyi Zsidó Kuratórium nevet. Vezetője Marton Ernő maradt.
A deportálásokat túlélő zsidók hazatérésére végül a náci táborok felszabadulását követően kerülhetett sor. Nagyváradon Deportáltak Felszabadítására Alakult Bizottság (DEFAB) néven jött létre egy szervezet, amely 1945 folyamán irányította a hazahozatali akciókat.
A román kormány csak a román közigazgatás Észak-Erdélybe történő 1945. márciusi visszatérését követően tett konkrét lépéseket a túlélők szervezett hazahozatala ügyében. Nagyvárad és Krakkó között közlekedő vonatjáratokkal szállítottak haza több ezer túlélőt. A Nagyváradról induló különjáratokat a Petru Groza miniszterelnökkel jó kapcsolatokat ápoló Schmetterer Jakab vonatparancsnok irányította, aki egyben a Nemzetközi Vöröskereszt megbízottja is volt. Tudunk egy Kolozsvár és Prága között közlekedő különvonatról is.
A deportálást túlélő személyeknek csak a negyedét sikerült hazaszállítani szervezett körülmények között. Háromnegyedük egyéni úton, vagy kisebb csoportokba verődve tért vissza Észak-Erdélybe.
A hazaérkezők számára az ún. Deportált Otthonok biztosítottak szállást, ellátást és ruhát. Arra is volt példa, hogy a keresztény egyházak segítettek a túlélőkön. Kolozsváron például a Jó Pásztor Misszió szervezésében a Református Teológia és az Ifjúsági Keresztyén Leányegyesület nyújtott szállást néhány személynek.
Az egyéni úton hazatérő túlélők segítésének érdekében a prágai román konzulátuson nyílt iroda Oficiul de Repatriere al Deportaţilor Români néven. Vezetője Ábrahám Lajos (Ludovic Abraham) kolozsvári származású orvos volt, aki maga is a dachaui táborból szabadult fel. Az iroda 1945. május 20-án kezdte meg a tevékenységét, akkor, amikor már hónapok óta zajlott a felszabadult deportáltak egyéni hazaszállingózása. Szállást, étkezést, anyagi segítséget, ruhát és orvosi ellátást, valamint a csehszlovák vasúttársaság járataira ingyen utazási jegyet adtak a lerongyolódott, kimerült túlélőknek. Ők szállítottak el például az ausztriai Welsből 1945. augusztus 23-án 260 észak-erdélyi zsidót. Autóbuszokkal előbb Linzbe vitték őket, akik majd innen vonattal České Budějovicén, Brnón és Budapesten keresztül jutottak haza.
A deportálásokat túlélő zsidók túlnyomó része 1945 végére hazatért Észak-Erdélybe. A Zsidó Világkongresszus 1946-os kérdőíves felmérései alapján tudjuk, hogy a teljes túlélő zsidó népességnek (tehát nemcsak a deportáltak, hanem a munkaszolgálatosok, a bujkálók stb.) megközelítőleg 20 százaléka 1944. szeptember és 1945. január között tért vissza a régióba. Az 1945. február – szeptember közötti időszakban hazaérkezők aránya megközelítőleg 58 százalékot tett ki. Ha csak a deportáltakat nézzük, akkor azt látjuk, hogy 1945. február végéig alig néhány személy vergődött vissza. A számuk márciustól kezdett növekedni, és a zömük szeptemberig megérkezett Észak-Erdélybe: 1945. február–szeptember között megközelítőleg 86 százalékuk jött vissza. Amint láttuk, egy részük szervezett keretek között, mások pedig egyéni úton érkeztek haza. Hazahozatallal természetesen nem csak romániai szervezetek foglalkoztak. A magyar kormány által szervezett expedíciók révén is sok deportált jutott el előbb Budapestre, majd Észak-Erdélybe. Őket a budapesti Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság (DEGOB) regisztrálta, és kérdőíveket is töltetett ki velük.
A túlélők demográfiai adatai
A maradék zsidóság számbavételére Európa-szerte tettek kísérleteket. A legtöbb országban kimutatások, felmérések is készültek a túlélőkről. Ezeknek nem csupán a számbavétel volt a célja, hanem praktikus okok is vezérelték a készítőiket (pl. a túlélő hozzátartozókat kereső személyek tájékoztatása, a segélyre jogosultak száma, a túlélők demográfiai helyzete, a holokauszt következményeinek a dokumentálása, háttéranyagok biztosítása a béketárgyalásokhoz). A hozzátartozók felkutatására jöttek létre az olyan keresőszolgálatok is, mint a United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA) által 1944-ben Londonban felállított Central Tracing Bureau. A székhelyét 1945-ben áttették Frankfurtba, majd 1946-ban Bad Arolsenbe költözött. 1948-tól International Tracing Service név alatt működött, 2019-ben pedig Arolsen Archives – International Center on Nazi Persecution-ra változtatták az elnevezését.
Európa-szerte, így Romániában és Magyarországon is, a felszabadulást követően több időpontban is készültek listák, hiszen az aktualitásukat ezek a folyamatos népességmozgás, az újonnan hazatérők, az időközben elvándorlók miatt gyorsan elveszítették. Természetesen, mindegyik az adott időpontban érvényes állapotot tükrözte, és túlnyomó többségüket a zsidó hitközségek vagy az azokat összefogó országos hitközségi szervezetek, illetve zsidó világi érdekképviseleti szervezetek állították elő. Ezek a listák pedig valamelyik országos vagy nemzetközi zsidó szervezethez jutottak el, amelyek nagyon sok esetben továbbküldték azok másolatait a Bad Arolsen-i International Tracing Service-nek.
Így jutott el az 1946-ban készült, közel 20 000 túlélő nevét tartalmazó lista is Bad Arolsenbe. Ezt azért állította össze a Zsidó Világkongresszus, mint amiért Európa-szerte hasonló névsorok készültek. Azaz, azért, hogy könnyebben meg lehessen állapítani a segélyezésre szorulók számát, de ugyanakkor ezek a „népszámlálások” az életben maradottak számbavételét is szolgálták. A dokumentumban olyan személyek neveit és adatait is felfedezhetjük, akik hazatérésük után az erdélyi magyar (vagy magyar-zsidó) közéletnek, kulturális és tudományos életnek a meghatározó egyéniségeivé váltak, vagy a holokauszt-memoárirodalom ismert szerzőivé lettek (pl. Erdélyi Lajos, Gáll Ernő, Harag György, Kohn Hillel, a Kornis Ottóként ismert Kohn Ottó és Nyiszli Miklós). Mindezen túlmenően viszont, a lista a deportálásból hazatért személyek korösszetételére és nemi megoszlására vonatkozóan nyújt minden eddiginél pontosabb információkat.
Az Arolsen Archives-ben fellelhető, észak-erdélyi túlélők neveit és adatait tartalmazó listán 19 955 személy szerepel. Sok túlélőt viszont kétszer vettek fel a listára. Ha a nyilvánvalóan dupla tételeket nem vesszük figyelembe, akkor 19 809 személy adatait tudjuk statisztikai számításokhoz felhasználni.
Ennek a közel húszezer személynek a korösszetételre és nemi megoszlásra vonatkozó adatából végre pontosan meg tudjuk állapítani az Észak-Erdélybe visszatérő túlélő deportáltak demográfiai profilját. Mindazonáltal, ha ezt a profilt összevetjük a Zsidó Világkongresszus által végzett 1946-os kérdőíves felméréssel, és Róth Lajos kolozsvári szociológus 1947-es kutatásaival, akkor a teljes észak-erdélyi túlélő népesség (deportáltak, munkaszolgálatosok stb.) helyzetére nézve tudunk következtetéseket levonni.
A nemek közötti egyenlőtlen megoszlás nem csak a magyar területekre volt jellemző. Lengyelországban például, már a két világháború között is lényegesen több zsidó nő élt, mint férfi. Ekkor az arány 100:108,7 volt, a nők javára. A holokausztot túlélő népesség körében még nagyobb egyensúlytalanság alakult ki, 100:118,5-es megoszlást eredményezve. Magyarország vidéki településein és Észak-Erdélyben a háborút követően fordított arányok alakultak ki. Észak-Erdélyben például, 1946-ban, a magyarországi holokauszt által érintett (és nem 1944 után beköltözött) zsidó népességnek mintegy kétharmada volt férfi és egyharmada nő. A férfiak felülreprezentáltságát az magyarázza, hogy a munkaszolgálatra vitt férfiak körében nagyobb volt a túlélési arány, mint a deportált személyek esetében. Ebből a tényből következik az is, hogy a deportálást túlélők körében viszont a nők voltak többen (52,6%). A teljes túlélő népesség körében tehát a hazatérő munkaszolgálatosoknak köszönhetően kerültek többségbe a férfiak.
- A deportálásokból hazatérő észak-erdélyi személyek nemi megoszlása
Életkor | Férfi | Nő | Ismeretlen nemű | Összesen | |||
% | % | % | |||||
11 alatt (1933 után született) | 101 | 43,9 | 129 | 56,1 | – | – | 230 |
12-15 (1929-1932) | 445 | 44,0 | 565 | 55,9 | 1 | 0,1 | 1011 |
16-35 (1909-1928) | 6231 | 42,2 | 8516 | 57,7 | 17 | 0,1 | 14764 |
36-48 (1896-1908) | 2006 | 67,1 | 976 | 32,6 | 9 | 0,3 | 2991 |
49-60 (1884-1895) | 458 | 79,7 | 117 | 20,3 | 0 | 0,0 | 575 |
61 felett (1883 előtt) | 33 | 70,2 | 14 | 29,8 | – | – | 47 |
ismeretlen | 88 | 46,1 | 103 | 53,9 | – | – | 191 |
összesen | 9362 | 47,3 | 10420 | 52,6 | 27 | 0,1 | 19809 |
A deportálások, tömegmészárlások által érintett teljes európai túlélő népességre jellemző volt az egyenlőtlen korszerinti megoszlás és az egyedülállók magas száma. A gyermekeknek és az időseknek a túlélésre minimális esély kínálkozott. Így, közülük a felszabadulást csak nagyon kevesek érték meg. A Łódźban 1945-ben összeírt 38 171 túlélő között 2858 volt a tizennégy év alatti gyermekek száma. Ezek közül viszont valójában csak 422-en érték meg a felszabadulást valamelyik gettóban vagy koncentrációs táborban. A vidéki Magyarországra visszatérő zsidók túlnyomó többségének kora is 20-50 év között volt.
Észak-Erdélyben szintén hasonló helyzettel találkozunk. A deportálást túlélők 89,6 százaléka a 16-48 éves korosztályból került ki. Ha a munkaszolgálatból felszabadult és egyéb módon túlélt zsidó népességet is tekintetbe vesszük, ugyancsak hasonló arányokat kapunk. Az ebbe a két korosztályba tartozó személyek 87,4 százalékot tettek ki.
Ritka esetekben születtek gyermekek fogságban vagy közvetlenül a felszabadulást követő időszakban. A húszezer nevet tartalmazó listán is találunk erre példákat. Az 1945. április 29-én felszabadult Dachauban látta meg a napvilágot Rosenberg Zoltán. Későbbi sorsát nem ismerjük.
- A deportálásokból hazatérő észak-erdélyi személyek életkor szerinti megoszlása
Életkor | Férfi | Nő | Ismeretlen nemű | Összesen | ||||
% | % | % | ||||||
11 alatt (1933 után született) | 101 | 1,1 | 129 | 1,2 | – | – | 230 | 1,2 |
12-15 (1929-1932) | 445 | 4,8 | 565 | 5,4 | 1 | 3,7 | 1011 | 5,1 |
16-35 (1909-1928) | 6231 | 66,6 | 8516 | 81,7 | 17 | 63,0 | 14764 | 74,5 |
36-48 (1896-1908) | 2006 | 21,4 | 976 | 9,4 | 9 | 33,3 | 2991 | 15,1 |
49-60 (1884-1895) | 458 | 4,9 | 117 | 1,1 | – | – | 575 | 2,9 |
61 felett (1883 előtt) | 33 | 0,4 | 14 | 0,1 | – | – | 47 | 0,2 |
ismeretlen | 88 | 0,9 | 103 | 1,0 | – | – | 191 | 1,0 |
összesen | 9362 | 100 | 10420 | 100 | 27 | 100 | 19809 | 100 |
A deportálás előtti utolsó lakhely alapján viszonylag pontos képet kaphatunk a hazatértek származási helyéről is. Az 1946-os adatfelvétel idején sok személy nem a korábbi lakhelyén, hanem más észak-erdélyi településen élt. Általános jelenségnek számított ugyanis, hogy a főleg falvakra, kisebb városokba visszatérő személyek rövid idő alatt a nagyobb közösségekkel rendelkező regionális központokba költöztek. Ebből kifolyólag a deportálás előtti utolsó lakhely csak becslésekre ad lehetőséget az 1946-os tartózkodási helyet illetően. A túlélők fele olyan észak-erdélyi közösségből került ki, amely korábban is meghatározó volt. A két világháború között, illetve a háború alatt Nagyváradon, Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Máramarosszigeten és Marosvásárhelyen élt a legtöbb zsidó. Ezekben a városokban működtek a legjelentősebb zsidó intézmények, így értelemszerűen, a holokauszt után is itt volt a legerősebb az önszerveződés. Az alábbiakban 13 város adatai láthatóak. Ezek közül 12 bevagonírozási központként működött 1944 tavaszán.
- Deportálásból visszatért személyek
Zsidó lakosság száma 1941-ben |
Deportálásból visszatért személyek, 1946 |
|||
Izraelita vallásúak | Zsidónak minősített keresztények | Összesen | ||
Nagyvárad | 21 333 | 750 | 22 083 | 2392 |
Kolozsvár | 16 763 | 850 | 17 613 | 2464 |
Szatmárnémeti | 12 960 | 151 | 13 111 | 1702 |
Máramarossziget | 10 144 | 18 | 10 162 | 1506 |
Marosvásárhely | 5693 | 271 | 5964 | 1083 |
Felsővisó | 4269 | 8 | 4277 | 700* |
Dés | 3719 | 45 | 3764 | 440 |
Nagybánya | 3623 | 87 | 3710 | 405 |
Borsa | 2409 | 1 | 2410 | 156 |
Beszterce | 2370 | 14 | 2384 | 290 |
Nagykároly | 2255 | 27 | 2282 | 295 |
Szászrégen | 1635 | 28 | 1663 | 412 |
Szilágysomlyó | 1496 | 16 | 1512 | 143 |
*További 164 személy esetében nem lehet eldönteni, hogy az utolsó lakhelyük Felsővisón, Középvisón, vagy Alsóvisón volt 1944-ben.
Összegzésképpen elmondható, hogy a holokausztot túlélő észak-erdélyi zsidó népesség demográfiai szerkezete jelentősen eltért az 1944 előtti időszak jellemzőitől. Az egyenlőtlen nemi arányok mellett az eltorzult korfa is nehezítette az újrakezdést.
A hazatérést követően a túlélők számos problémával kellett megküzdjenek. Mindenek előtt, szembesülniük kellett azzal, hogy a családtagjaik többsége elpusztult. Az újrakezdéshez pedig vagyontalanul és munka nélkül, maradandó egészségügyi károsodásokkal és feldolgozásra váró lelki traumákkal, identitásproblémákkal, kiújuló antiszemita megnyilvánulások mellett kellett nekifogjanak.
(Az írás a következő könyv bevezető tanulmányának rövidített fordítása: Gidó Attila: 20.000 de nume. Evidenţa deportaţilor din Transilvania de Nord rămaşi în viaţă. Editura ISPMN, Cluj-Napoca, 2020.)