Izraeli diákok lengyel antiszemiták emlékművét fogják koszorúzni?
Jan Grabowski professzor szerint az Izrael és Lengyelország között létrejött új megállapodás “újabb győzelem” azok számára, akik nem tudják elfogadni, hogy saját országuk részt vett a Holokauszt atrocitásaiban.
A Lengyelországban végrehajtott népirtás egyik vezető történésze élesen elítélte az izraeli és a lengyel kormány közelmúltbeli megállapodását, amely három évig tartó kétoldalú vitát követően újra lehetővé teszi izraeli fiatalok számára a lengyelországi koncentrációs táborok és második világháborús helyszínek látogatását.
Egy lengyel zsidó hírportálnak hétfőn írt cikkében Jan Grabowski professzor, a náci megszállás alatti lengyel-zsidó kapcsolatok szakértője, aki a kanadai Ottawai Egyetemen tanít, a március 30-án született megállapodást “a Holokauszt tagadók újabb győzelmének” nevezte – értve ezalatt azokat, akik képtelenek megérteni, hogy saját nemzetük bizonyos mértékig részt vett a németek által tervezett és végrehajtott népirtásban”.
Grabowski aggodalmait a jeruzsálemi Jad Vasem, Izrael nemzeti holokauszt-emlékhelyének közleménye is visszhangozta. A Jad Vasem megjegyezte, aggódik amiatt, hogy ezek a látogatások nem fogják tükrözni a történelmi valóságot, mert Lengyelország ragaszkodik ahhoz az – immár törvényben is rögzített – fikcióhoz, miszerint a náci megszállók és a nem zsidó lengyelek között nem volt semmilyen együttműködés az ország hárommillió zsidólakosának kiirtásában. A közlemény leszögezte: “a Lengyelországba tett oktatási látogatások megújításáról szóló közelmúltbeli megállapodás semmiben korlátozza ezeket a törekvéseket.”
A nyilatkozat megjegyezte, hogy “a megállapodás melléklete tartalmaz egy, a Yad Vashem nélkül összeállított listát olyan problémás helyszínekről, amelyeket nem lenne szabad oktatási céllal látogatni”. A közlemény azzal a figyelmeztetéssel zárult, hogy “a Yad Vashem nem vesz részt olyan helyszínek csoportos látogatásában, amelyekről felmerül a gyanú, hogy elferdítik a holokauszt eseményeit, vagy történelmileg pontatlan narratívát mutatnak be”.
A Jad Vasem által említett “problémás helyszínek” közül többeket Grabowski is megemlített cikkében. Ezek közé tartozik a varsói “Elátkozott katonák múzeuma”, amely a második világháború után az orosz megszállás ellen harcoló antikommunista katonai vezetők előtt tiszteleg, köztük az “Ogien” fedőnéven ismert Józef Kuraś előtt, akit a lengyelországi Podhale régióban zsidók meggyilkolásával vádoltak. A múlt hónapban a lengyel nemzeti bank egy különleges emlékérmével tisztelgett Kuraś előtt, amelyet posztumusz bocsátott ki.
Címkék:emléktúra, holokauszt, Jan Grabowski, Lengyelország