Holokauszt megemlékezés Kiskőrösön – évtizedek óta először

Írta: Filus Tibor - Rovat: Holokauszt, Kegyelet, Történelem

A kiskőrösi zsinagóga épülete melletti téren a tavalyi évben avatták fel a Holokauszt emlékművet, mely a Benyik család felajánlásából és néhány további támogató hozzájárulásából valósulhatott meg. Az emlékmű közel 80 évvel a deportálások után, a tragédia 422 kiskőrösi mártírjának állít emléket.

Ezen a helyen került sor október 27-én a Holokauszt megemlékezésre, melyre sok évtizede nem volt példa a városban.

A megemlékezés alkalmával a népirtásról, az emberi tragédiákról és a zsidók mai társadalmi helyzetéről osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel Turán István történész, valamint Fináli Gábor rabbi. Az eseményen a Szegedi Szimfonikus Zenekar Arany-Ezüst kvartettje is jelen volt, akik a  Schindler listája című Steven Spielberg film főcímdalát adták elő.

A program zárásaként a Holokauszt Emlékműnél koszorúzás, valamint az emlékezés köveinek elhelyezése volt. Koszorút helyezett el Kiskőrös Város Önkormányzata nevében Gmoser István alpolgármester és Szedmák Tamás képviselő. Koszorút helyezett el Kiskőrös Város Önkormányzata nevében Gmoser István alpolgármester és Szedmák Tamás képviselő.

A Kiskőrösi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat részéről koszorút helyezett el Kunhegyesi Nikolett elnök, a Kiskőrösi Német Nemzetiségi Önkormányzat részéről Filus Tibor önkormányzati tag, valamint a Kiskőrösi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat részéről Györk Ernőné elnök és Csővári János alelnök.

Koszorút helyezett el a Kiskőrösi Német Nemzetiségi Önkormányzat részéről Filus Tibor önkormányzati tag.

Benyik Norbert (középen) és Fináli Gábor rabbi (jobb oldalt)

A helyi zsidó hagyományok ápolásában nagy szerepe van a Benyik családnak.

A szervezőmunkálataiknak köszönhetően valósulhatott meg a mostani Holokauszt Megemlékezés is, valamint a tavalyi év során több mint 200 gyermek számára tartottak Kiskőrösön előadást a Holokauszttal és a zsidósággal kapcsolatban. Az előadások fő célja a zsidó vallás és kultúra iránti érzékenyítés volt. Ennek sikere után – az Önkormányzat támogatásával – létrehoztak egy egyesületet Kiskőrösi Zsidó-Keresztény Egyesület néven, melynek keretein belül kívánják tovább folytatni az elmúlt évek munkáját.

Vira.hu

[popup][/popup]