Chile magyar zsidó – palesztin olimpiai bajnoka
Az élet néha meglepő történeteket produkál, és talán Nicolás Massú chilei teniszező története sokakat elgondolkodtat ma Magyarországon.
2004-ben az athéni olimpiai játékokon világraszóló chilei siker született. A világklasszis teniszező Nicolás Massú, akit Gladiátornak becéznek hazájában, aranyéremt nyert honfitársával és jóbarátjával, Fernando González-szel párosban. Majd újrázott, és egyéniben is aranyérmet nyert! Chile történetének első olimpiai aranyait nyerték, ráadásul Massú egycsapásra kettőt vihetett haza. Nicolás a dél-amerikai ország kedvence lett; Pinera chilei elnök az ország hősének nevezte.
Jómagam sok évvel ezelőtt jártam Chilében. Rövid időre kiszabadulhattam a már-már elviselhetetlenül zsúfolt és kaotikus ötmilliós fővárosból, Santiago-ból. Eljutottam Valparaiso-ba is és a mellette fekvő csodaszép óceánparti városba, Vina del Mar-ba. A város neve szó szerint a Tenger Szőlőskertje spanyolul, és szavakkal valóban nehéz leírni a város szépségét.
1946-ban két magyar Holokauszt túlélő, Fried László és Végvári Veronika is ebben a csodálatos fekvésű városban találta magát. Veronika túlélte Auschwitzot, a karjára tetovált szám egész életében emlékeztette az átélt szenvedésekre. Laci hatalmas szerencsével túlélte a Holokausztot; szülei és testvérei elpusztultak.
A friss magyar bevándorlók Vina del Mar-ban telepedtek le. Mindketten imádtak teniszezni és László hamarosan a helyi Union Club tagja lett. Ott még 83 éves korában is rendszeresen játszott.
Sonia lányuk is a városban nőtt fel, később megismerkedett Manuel Massú-val, egy palesztin bevándorlócsalád sarjával. Összeházasodtak, és fiúk, Nicolás 1979–ben itt született.
A kis Nicolás imádta a teniszező nagypapát, akinek a neve ekkor már Ladislao volt, de mindenki csak Lacinak hívta. Az gyakran magával vitte a teniszklubba, és még ötéves sem volt amikor Laci nagypapa egy teniszütővel lepte meg. Hatéves korában pedig beíratta unokáját a helyi tenisziskolába. A kis Nicolás később unalmasnak találta a teniszt, inkább a rugby és a foci érdekelte. De a nagypapa addig ösztökélte, hogy az végül a tenisznél maradt.
Laci nagypapának lett igaza. Unokája eredményei nagyot javultak, felkerült a világranglistára, és 2001-ben már Wimbledonban játszott. A csúcsra a 2004-es athéni olimpián jutot el. Kirobbanó formában érkezett Athénba, ahol két aranyat nyert. Ő az egyetlen férfi teniszjátékos a modern olimpiák történetében, aki mindkét tenisz számban aranyat tudott nyerni. Nagyapja mérhetetlenül büszke volt híres unokájára.
Massú, 2013 augusztus 27-én, 33 évesen, sajtóértekezleten jelentette be hogy visszavonul. Az újságok megjegyezték, hogy 67 évvel ezelőtt pontosan ugyanezen a napon hagyták el nagyszülei Magyarországot.
Laci nagypapa is 2013-ban hunyt el, néhány nappal 92-ik születésnapja előtt. Vina del Mar-ban rengetegen ismerték, a város polgármestere is búcsúztatta, és unokái kísérték utolsó útjára.
A távoli Chilében, Vina del Mar temetőjében, palesztin és magyar zsidó bevándorló rokonai együtt siratták azt a Holokauszt túlélő Fried Lacit, akinek unokája Chile első olimpiai aranyérmét nyerte 2004-ben az athéni olimpián.
Nehéz ehhez a történethez bármit is hozzátenni.