Calin Georgescu választási sikere és Gruber utazása
Hatalmas meglepetésre a 62 éves Călin Georgescu nyerte a romániai elnökválasztás első fordulóját, és úgy tűnik, hogy a hírnek nagyobb visszhangja volt itt nálunk Amerikában, valamint az angol nyelvű sajtóban, mint Budapesten.
Több mint tíz évvel ezelőtt volt alkalmam megnézni Radu Gabrea román filmrendező alkotását, amelyiknek román címe Călătoria lui Gruber (Gruber utazása) volt. Nem beszélek románul, így a film angol változatát láttam, amelyet Gruber’s Journey címmel mutattak be az USA-ban.
A film nagy hatást tett rám, talán azért is, mert elképesztő szörnyűségekről szól anélkül, hogy a brutalitás részleteit látnánk a filmvásznon. A Jászvásári (Iasi) pogromot, ezt a cinikus és vérfagyasztó tömegmészárlást, 1941. június 27–28-án hajtottak végre a román hatóságok, a Vasgárda és a polgári lakosság egyes elemeinek készséges részvételével. Becslések szerint 13–15 ezer zsidó esett a pogrom áldozatául.
A kolozsvári Krónika még 2008-ban is azt írta, hogy “kényes témához nyúlt Radu Gabrea román filmrendező” filmje elkészítésekor, hiszen filmjének témája Románia holokausztban való részvétele volt és az „még mindig félig-meddig tabutémának számít”. Nem meglepő ez, Románia nem az egyetlen ország, ahol nem szívesen ismerik el azokat bűntetteket, amelyeket a helyi antiszemiták követtek el, nem ritkán saját szomszédjaik rovására.
A pogrom története jól ismert. Curzio Malaparte, a később híressé vált olasz író akkoriban haditudósítóként szolgált, és útban az szovjet frontra érkezett a moldvai városba. A pogrommal kapcsolatos benyomásait Kaputt című világhírű regényében örökítette meg.
A 62-éves Georgescu két évvel ezelőtt vált ismertté az angol nyelvű sajtóban, amikor egy román TV műsorban Corneliu Zelea Codreanu „humanitását” méltatta. Codreanu, a román újfasiszták csodált alakja a fasiszta és antiszemita Vasgárda (más néven Mihály Arkangyal Légiói) karizmatikus vezére volt a két világháború között. A gyilkosságokat és pogromokat végrehajtó erőszakszervezet “kapitányának” kezéhez sok vér tapadt. 1938-ban őt is meggyilkolták.
Georgescu Románia „mártírjának” nevezte Ion Antonescut is, Románia egykori fasiszta diktátorát, akit háborús bűnösként kivégeztek a második világháború után. Több mint 200 ezer romániai zsidót öltek meg Antonescu rémuralma alatt.
Egyesek szerint Georgescu Codreanu modorosságát és hanghordozását is utánozza. A „független” román elnökjelölt kijelentései annyira meghökkentőek, hogy még a szélsőjobboldali román AUR párt is elhatárolódott tőle. Az AUR vezetője George Simion két évvel ezelőtt éppen a Jewish Telegraphic Agency zsidó hírügynökségnek nyilatkozta, hogy Georgescu „semmiképpen nem képviseli az AUR álláspontját” és „tisztáznia kell majd állításait”. Ezek után nem javasolták az AUR „tiszteletbeli elnöki” címére.
Az alig ismert Georgescu 2011-ben még Románia egyik ENSZ tisztviselőjeként dolgozott az Emberi Jogi Főbiztosi Hivatala munkatársaként. Szakterülete az egészségügyi intézményekben keletkező veszélyes hulladékok kezelése volt!
Mostani győzelme után kijelentette, hogy az őt ért vádak teljesen alaptalanok. Neki egyáltalán nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”. Békepárti, aki Putyint és Orbán Viktort is tiszteli.
Kelemen Hunor a romániai a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) pártelnöke szerint Georgescu veszélyes „a múlt század húszas, harmincas éveinek a vasgárdista ideológiáját képviseli, holokauszttagadó, antiszemita, magyarellenes”.
Minden jel arra mutat, hogy az elnökválasztási kampány során a közvélemény-kutatók nem vették komolyan, vagy teljesen félreértették Georgescu lobbitaktikáját, aki elsősorban a fiatalokat célozta meg a TikTok platformon. Politikai pártja sincs, és nacionalista TikTok videóinak jelentős része antiszemita és holokauszttagadó volt, ami rezonált a fiatalabb romániai tömegek hangulatára. A videók jelentős része már eltűnt a platformról.
Georgescu „tiszteletet követel” egy erős Románia számára és együttműködést szorgalmaz a világ minden országával. Számára a román nemzeti érdek az első, nincsen annál fontosabb.
Klaus Iohannis, Románia leköszönő államfője szerint az 1941-es jászvásári pogrom nemcsak a zsidóság tragédiája, hanem a román nemzet drámája is, amelynek ennek felelősségével mindig szembe kell néznie.
Könnyen meglehet, hogy olyan utódja lesz, aki ezt egészen másképpen gondolja. Georgescu egyik videóján román népviseletben, fehér lovon lovagol. Vajon mi ennek az üzenete a kisebbségek számára?