Az amerikai admirális, aki lengyel zsidónak született
Igazi amerikai történet ez! Az USA haditengerészetének talán legnagyobb tiszteletnek örvendő és kétségtelenül jelentősebb admirálisa Lengyelországban született egy jidisül beszélő zsidó családban. Hyman Rickover már-már hihetetlen karrierje szorosan kötődik a néhány napja 100 éves korában elhunyt Jimmy Carterhez, az USA 39. elnökéhez.
Nehéz túlbecsülni Rickover admirális jelentőségét, hiszen irányítása alatt jött létre az a verhetetlen atomtengeralattjáró flotta, amelyik évtizedek óta cirkálja a világ tengereit és megkérdőjelezhetetlenné tette az USA dominanciáját a világ óceánjai felett.
Ma az USÁ-nak több atomtengeralattjárója van mint a világ összes többi nagyhatalmának együttvéve, és ez az erőfölény biztosította a második világháború után azt, hogy a világ jelentős atomhatalmai kerülték a nukleáris konfliktust az USA-val, és egymással is.
Éppen 70 éve, 1954-ben bocsátották vízre az Egyesült Államokban a világ első nukleáris üzemű tengeralattjáróját, a Nautilust. Annak megépítése új korszakot jelentett a tengeri hadviselésben.
Chajim Gedalia Rykower 1900-ban született egy lengyel kisvárosban, szegény, jidisül beszélő családban. 1906-ban a család Amerikába vándorolt és a hatéves gyerek új nevet kapott, ezután Hyman George Rickover néven ismerték.
A Rickover család szegény volt. A középiskola elvégzése után a kis Hymannak egyetlen reménye az volt, hogy valahogyan bekerül az amerikai hadseregbe. Rámosolygott a szerencse. Egy cseh származású zsidó kongresszusi képviselő, Adolph J. Sabath ajánlásával, ösztöndíjasként felvették az USA Haditengerészeti Akadémiájára. Tengerésztiszt lehetett belőle, ami bevándorlók számára akkoriban majdhogynem elérhetetlen volt. Ráadásul Rickover zsidó származású is volt.
1922-ben avatják tengerésztisztté és a La Vallette hadihajón kezd el szolgálni. Továbbképzi magát, elektromérnöki képesítést szerez a Columbia Egyetemen, majd megnősül. 1933-tól már kizárólag az amerikai haditengerészet tengeralattjáró egységeinél szolgál különféle parancsnoki beosztásokban.
Rickover mérnöki végzettsége számtalan új lehetőséget nyitott meg számára. A haditengerészetnél kevés tisztnek volt mérnöki képesítése, és sok volt a sérült hajó és tengeralattjáró. A második világháború alatt Rickover a Csendes Óceáni térségben irányította a sérült egységek gyors és hatékony javítását.
Hamarosan felfigyeltek rá, előléptették. Azzal válik ismertté, hogy nagyszabású terveket készít az amerikai haditengerészet modernizálására. Arra a következtetésre jut, hogy a haditengerészet modernizálásához elengedhetetlen az atomenergia felhasználása.
1946-ban már a Manhattan projektben dolgozik és azért lobbizik, hogy az USA atomtengeralattjárót építsen. Álmodozónak tartják és a haditengerészet először elveti az ötletet. De a nagytekintélyű Nimitz admirális személyében támogatóra talál, és sokak meghökkenésére Rickover és csapata sikeresen épít egy kis atomreaktort, amelyet az első atommeghajtású tengeralattjáró építésénél használnak fel. A Nautilus tengeralattjáró valóságos csoda volt, gyorsabb mint a korábbi tengeralattjárók és olyan manőverekre volt képes amilyenről korábban csak álmodozott a haditengerészet.
Már próbaútjai során több rekordokat döntött, hiszen többezer kilométert tudott megtenni rendkívül gyorsan, a felszínre emelkedés nélkül. A csúcs az 1958 júliusában-augusztusában végrehajtott Napsugár hadművelet volt. Ekkor teljesítette azt, amit addig lehetetlennek tartottak. A Nautilus elsőként navigált át az Északi-sark jégpáncélja alatt.
1958-ban Rickover már altengernagy, majd hamarosan admirális. Ez a legmagasabb tengerésztiszti fokozat az USA-ban. Rickover neve fogalommá válik, amerikai elnökök keresik barátságát, kérik ki tanácsait.
De Rickovernek ellenségei is vannak. A haditengerészet több vezetője elviselhetetlennek tartja szókimondását, kompromisszumot nem tűrő kritikáit. Rickover nehéz ember, nem könnyű vele együtt dolgozni. Sokakat tart inkompetensnek a haditengerészet vezetői között és véleményét nem tartja titokban. Különösen éles konfliktusba került a nagy amerikai hadiipari cégekkel. Nem hajlandó fizetni azok hibáiért és követeli, hogy azok térítsék meg azokat a dollármilliókat, amelyeket a haditengerészet már kifizetett nekik.
Konfliktusai végül oda vezetnek, hogy 1982-ben kényszernyugdíjazzák. Ezt is egy rádióműsorból tudta meg. Négy évvel később hunyt el; az Arlingtoni Nemzeti Sírkertben nyugszik.
A washingtoni Nemzeti Katedrálisban tartották a gyászszertartást, Rickover ugyan nem volt különösebben vallásos, de még az 1930-as években, fiatal tisztként, áttért a protestáns hitre. Számtalan kitüntetést kapott, szobrai is vannak, és ma az USA egyik legnagyobb atomtengeralattjárója is az ő nevét viseli. De talán legodaadóbb csodálója Carter elnök volt, akihez életre szóló személyes barátság fűzte.
Carter ugyanis maga is tengerésztiszt volt, és 1952-ben, még fiatal pályakezdő tisztként, Rickover parancsnoksága alatt szolgált. Gyászszertartásán is Carter elnök búcsúztatta.