A német felsőház idén is megemlékezett a Roma Holokausztról

Írta: Polgár György - Rovat: Holokauszt, Történelem

E kisebbség több százezer tagja esett áldozatul Adolf Hitler náci rezsimjének, mondta beszédében Anke Rehlinger, a német felsőház, a Bundesrat elnöke.

1937: német hatóságok razziáznak egy szinti közösségnél

„Ma körülbelül hetvenezer roma és szinti él újra Németországban, ahol otthonosan mozognak” – tette hozzá. Ennek ellenére még mindig megbélyegzést és kirekesztést tapasztalnak. Rehlinger elmondása szerint a nacionalizmus és a jobboldali szélsőségesség erősödése, valamint az erőszakos romaellenes érzelmek újbóli megjelenése mindenkit nagy aggodalomra kell, hogy késztessen. Felidézte, hogyan tekintették nácik a kisebbségeket „aszociálisnak” és „fajilag alsóbbrendűnek”, és hogy ez mire vezetett az 1933-1945 közötti uralmuk alatt, amikor hatmillió zsidót is megöltek.

„Családokat szakítottak szét brutális kegyetlenséggel, a gyerekeket elvették a szüleiktől és haláltáborokba deportálták őket. Gettókba zárták őket, megfosztották őket emberi jogaiktól, és a legrosszabb sorsra ítélték őket” – mondta Rehlinger. „Mindannyiunk feladata, hogy a rasszizmusnak és a diszkriminációnak soha többé ne legyen esélye.”

Immáron harminc éve december 16-a a németországi szintik és romák nemzeti emléknapja: Ekkor emlékeznek meg Porajmoszról, ami roma nyelven Elnyelést jelent. 1994 óta a Bundesrat az év utolsó plenáris ülésnapján tartja a megemlékezését. Az időpont nem véletlen: 1942-ben ezen a napon írta alá Heinrich Himmler, az SS birodalmi vezetője az úgynevezett Auschwitz-rendeletet. Ennek következtében több százezer szintit, romát és jenist deportáltak, majd gyilkoltak meg a haláltáborokban.

A Bundesrat a német törvényhozás fontos szerepője. Bizonyos jogszabályok csak a belegyezésével emelkedhetnek jogerőre. Tagjait nem választják, hanem az egyes tartományok jelölik őket.

[popup][/popup]