A holland archívum 425 000 feltételezett náci kollaboráns nevét teszi közzé

Írta: Szombat - Rovat: Holokauszt, Történelem

A 32 millió oldalas archívum többnyire olyan holland személyek nevét tartalmazza, akik ellen a háború után nyomozást folytattak a megszálló német erőkkel való együttműködés gyanúja miatt.

Deportálásra váró holland zsidók a westerborki tranzit lágerben (Forrás: encyclopedia.ushmm.org)

A “Háború a bíróságon” holland projekt csütörtökön nyilvánosságra hozta a náci kollaborációval gyanúsított közel félmillió személy nevét – miután az archívumhoz való nyilvános hozzáférést korlátozó törvény újév napján lejárt.

A gyanúsítottaknak csak egyötöde jelent meg valaha bíróság előtt. Az esetek többségében “enyhébb bűncselekményekről van szó, például arról, hogy az illető tagja volt a nemzetiszocialista pártnak” – írta a Reuters hírügynökség.

Az Európai Unió általános adatvédelmi rendelete (GDPR) védi a személyes adatokat, de az nem vonatkozik a halottakra, akik közé az archívumban felsoroltak többsége tartozik.

Először csütörtöktől kezdődően a beszkennelt aktákat kellett volna hozzáférhetővé tenni, a gyanúsítottak dossziéit, valamint az áldozatokét és a tanúkét is.

A holland adatvédelmi hatóság figyelmeztetése után azonban úgy döntöttek, hogy csak a neveket teszik közzé, és elhalasztják a részletesebb adatok kiadását.

A Yad Vasem honlapja szerint 140 ezer zsidó élt Hollandiában, amikor Németország 1940 májusában megszállta az országot.

1942 nyarán megkezdődött a deportálás a haláltáborokba. A Westerbork és Vught tranzittáborokból többnyire Auschwitz és Sobibor felé indultak a transzportok.

1944 szeptemberéig összesen 107 000 zsidót deportáltak a megsemmisítő táborokba. A háború után közülük csak 5200-an tértek vissza, a holland zsidók több mint 75%-a elpusztult a holokausztban.

JNS

[popup][/popup]