Ortodox tanító az állambiztonság fogságában
Ortodox tanító az állambiztonság fogságában
A magyar államvédelem fogságában szinte az egész 1953-as esztendőt eltöltő Groszberg Slomó (Ervin) híres és a magyar askenáz ortodoxiát alapvetően meghatározó családból származott.1 Nagyapja, Groszberg Lipót alapította az Allgemeine Jüdische Zeitung című ortodox napilapot. Apja, Groszberg Jenő ortodox rabbi, a Zsidó Újság, később az Orthodox Zsidó Újság szerkesztője és kiadója is volt. Slomó, e neves leszármazott 1945 és 1948 között a Pirche Ágúdat Jiszrael2, azaz az anticionista ortodox szervezet ifjúsági tagozatának vezetője volt: ebbeli minőségében tanított, gyerekeket táboroztatott, újságot adott ki és Achdut címmel szerkesztette az agudista ifjúsági lapot, melynek első száma már 1945 májusa elején napvilágot látott. S vezette – a „fordulat éve“ után is – a megmaradt ortodox óvodát és napközi otthont. Egészen 1953-ig, amikor is a február 28-ról 29- re virradó éjjelen letartóztatták s mint a készülő „cionista per” egyik vádlottját arra akarták rávenni, hogy vallja be azt, hogy információkat gyűjtött az izraeli követségnek, személy szerint Mose Dák és Cvi Chaskel izraeli követségi alkalmazottaknak (utóbbi attasé volt) és hogy tanítványait-kollégáit mindmind erre használta fel. Groszberg Slómóval nem bántak kesztyűs kézzel, megkínozták, pl. a korban nagyon is tipikus „ál Itatás” módszerét alkalmazva nem engedték meg, hogy napi egy-két óránál többet üljön, aminek következtében az egészségi állapota nagyon leromlott. Az idő múltával egyre inkább durvultak a vádak: a népgazdaság újabb és újabb területeiről való információszerzéssel vádolták – államellen- es összeesküvést akartak kreálni. Palesztina földrajzi és történelmi ismereteinek oktatása cionizmusnak, az izraeli követséggel való kapcsolat pedig hazaárulásnak minősült kihallgatói szemében. A kihallgatás során újabb és újabb „beismeréseket” csikartak ki tőle s jellemző, hogy azokat a témákat hozták fel vádként – melyről talán maguk is tudták, hogy az ötvenes évek magyar sztálinizmusának irracionális és kegyetlen következménye: a kiskereskedelem-és kisipar visszaszorítása, a szövetkezesítés és az 1950-ben kezdődött ötéves terv előírásainak betartatása. Az ellenséges propagandával és a kémkedéssel való vád természetes velejárója volt azoknak a Rákosi-korban letartóztatottaknak, akik valamilyen vallási funkcióval rendelkeztek és bármilyen kapcsolatuk volt korábban külföldiekkel. A kor irracionális viszonyaira jellemző volt, hogy tkp. munkája volt az egyik alap a letartóztatásra, hiszen a VII. Dob utca 35. sz. alatt, mely Groszberg munkahelyeként funkcionált, előfordult tanítványok szüleit, illetve ismerőseit használta – úgymond – a tanító arra, hogy a „népgazdaságról” információkat gyűjtsön.
Végül Groszberg ügyét összekapcsolták az Aguda pénztárosának ügyével, akit azzal vádoltak, hogy a szervezet feloszlatása után is fenntartotta azt. 1954. január 13-án volt a tárgyalás, Ölti Vilmos tanácselnök – Mindszenty és Rajk-ügyének bírója – olvasta fel a vádiratot, amelynek egyik pontja a „kivándorlásra való izgatás” volt. Védekezésül Groszberg azt hozta fel, hogy Palesztina földrajzát tanította, mint a zsidó vallástörténet alap tantárgyát. Végül elejtették a vádat és – az Aguda pénztárosával együtt – felmentették a tanítót.
Groszberg Slomó 1957-ben vándorolt ki Izraelbe és a vallásos Bné Brak városában telepedett le. A Poale Agudat Jiszrael, azaz az Agudat Jiszrael munkástagozata nevelési osztályát vezette.
Szenvedéseinek s egy embertelen kornak is a lenyomata kihallgatásainak jegyzőkönyve, melyeket az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában (Cs-176/l/IV/56c) őriznek.
*
GROSZBERG ERVIN ÉS TÁRSA3
* 51. Szigorúan titkos
167-3752/1953. Tárgy: Groszberg Ervin kihallgatása
Jegyzőkönyv
Budapest, 1953. április 23.
„Tegyen vallomást, hogy az 1951. novemberi megbeszélésük alkalmával Chaskel követségi attachétól még milyen információs adatgyűjtésre kapott megbízást?
Előadom, hogy az 1951. november 2()-i megbeszélésen egyedül voltam Chaskel attachénál megbeszélésen. A korábbi vallomásomban előadtam a tőle kapott információs adatokat.
Beismerem, hogy az általam ismertetett információs feladatokon kívül a már előbb feltárt adatgyűjtésre kaptam Cheskel attachétól megbízatást. Shaskel a bevezetőben kijelentette, hogy szeretne tiszta képet kapni a magyar népgazdaság alakulásáról és fejlődéséről, és erre vonatkozóan szerezzek be információs adatokat. Az információs adatok beszerzésére vonatkozóan szempontként adta, hogy rendelkezésemre állnak aktív kereskedők, kisipari szövetkezeti dolgozók, akiknek bizonyára fennállnak még régi összeköttetéseik, kapcsolataik és azok különböző állami nagykereskedelmi vállalatoknál dolgoznak. Kifejtette Chaskel, hogy részben a kereskedő ismerőseim saját megállapításain és részben azoknak az állami nagykereskedelmi vállalatoknál lévő kapcsolataik, megállapításain keresztül hű képet lehet alkotni a népgazdaság alakulásáról, fejlődéséről.
A kereskedelemmel kapcsolatban szempontként jelölte meg, hogy a kereskedők az általuk beadott áruigénylésre a kért áru mennyiséget teljes egészében megkapják-e. Azonkívül szerezzek adatokat az áruk minőségét illetően a kereskedőktől tudjam meg az áruk minőségére vonatkozó szakvéleményüket. Közbevetőleg az áruellátással kapcsolatban Chaskel megjegyezte. hogy a beszerzendő adatokból már látható lesz, ha pl. a kereskedelem nem kap elegendő árut, akkor kitűnik, hogy a gyáripar már nem tud eleget produkálni…”
Azt is kérte, hogy gyűjtsön adatot, hogy van-e kereslet, vásárlóképesség. Chaskel azt is elmagyarázta, hogy a magánkereskedőknek vannak barátaik, akiknek nagykereskedelmi vállalatoknál vannak ismerőseik (tartalmi összefoglalás – N. A.), „.. .és ezekkel beszélgetéseiken keresztül tájékozódva vannak, hogy a nagykereskedelmi vállalatok, milyen mennyiségben és milyen minőségű áruval látja el a magyar gyáripar a nagykereskedelmi vállalatokat és az mennyiben fedező a szükségletet a fogyasztási arányában, másrészről pedig tájékozódva vannak, hogy a nagykereskedelem. az állami kiskereskedelmi szektorokat, milyen mennyiségű és minőségű áruval látja el és a kiadott, illetve forgalomba hozott áru fedezi-e az állami kiskereskedelmi üzletekben vásárló közönség keresletet….” A magyar ipartermelés is érdekelte, a Kisipari Szövetkezetnél lévő ismeretségeit is használja fel (hiszen az itt dolgozók korábban kiskereskedők voltak). (Tartalmi összefoglalás – N. A.)
„Beismerem, hogy Chaskil attasétól kapott a magyar ipar termelésére vonatkozó, információs adatok – beszerzésére a megbízatást, részben saját magam által beszervezett, részben pedig az általam beszervezett tanerők által gyűjtött adatokból teljesítettem, hajtottam végre. Az ipari termelésre vonatkozóan 2 irka lap, azaz négyoldalas sűrű sorokkal saját kezűleg írt információs jelentést készítettem és azt 1952. március kb. 10-e körül az általunk megbeszélt összeköttetési vonalon, Kornhauser Salamonon keresztül elküldtem az izraeli követségre Shaskel követségi attachénak.
Politikai információs adatok beszerzésére vonatkozóan Chaskel megbízott, hogy a szövetkezetekben dolgozók között folyik-e politikai oktatás és a vezetők mennyire követelik meg, hogy az ott dolgozók a politikai és társadalmi tömegszervezetek működésében részt vegyenek, és akik részt vesznek, azok részéről a megnyilvánulás valóban őszinte, vagy csak formai…”
*
52. Szigorúan titkos
167-3806/1953. Tárgy: Groszberg Ervin kihallgatása
Jegyzőkönyv
Budapest, 1953. április hó 24-én.
Beszerezte az információs adatokat (tartalmi összefoglalás – N.A.):
„…személyesen gyűjtöttem össze azoktól a fent jelzett kategóriához tartozó szülőktől, akik gyermekeik vallásoktatása ügyében a Dob utca 35-ben a ’Talmud Tóra’ épületében lévő iroda helyiségemben megfordultak…”
Információs adatok: Eichmann Márkus, Blumentál Ernő, Melinger Miksa, Klein József, Schmelzer Miksáné, Reich Mihály, Goldstein Dezső, Hermann Benőné, Kaufmann papírkereskedő etc. Mindenki a vásárlóképesség csökkenéséről számolt be. (Tartalmi összefoglalás: N.A.) Pl.: „…Kaufmann papírkereskedő. Elmondotta, hogy az állami kereskedelem a magánkereskedőket csak filléres árukkal látja el, komolyabb árut nem kapnak. Tájékozott volt viszont, hogy az állami szektorhoz tartozó kiskereskedelem bőségesen el volt látva minden áruval. Elmondotta, hogy egyes grafitáruk minőségileg gyengébbek, mint a külföldi anyagok…”
Az információs adatok beszerzésére bevonta Herstein Editet és Fischer Miklósnét, és Hausen Margitot is (aki kivándorolt). (Tartalmi összefoglalás – N.A.) „Mindegyik tanerővel közöltem, hogy Cheskil attasé érdeklődik a magyar népgazdaság egyes jelenségei iránt, közöltem, hogy megbízott Cheskil, hogy mi is a magunk vonalán szerezzünk információs adatokat… Közöltem, hogy a nagyobb növendékeket biztassák fel (Herstein. Hausen), hogy ők már nagyobbak és foglalkozzanak a szüleik üzletével…”
Feicher Miklósnét azzal bízta meg, hogy infót szerezzen azoktól a szülőktől, akik megjelennek a Talmud Tóra épületében. (Tartalmi összefoglalás – N.A.)
*
59. Szigorúan titkos
167-4464/1953. Tárgy: Groszberg Ervin kihallgatása
Jegyzőkönyv
Budapest, 1953, május 13-án
„Tegyen vallomást, hogy az izraeli követségtől, illetve Chaskil attasétól és Dach követségi titkártól az elmondottakon kívül még milyen kémfeladatot kapott!
Beismerem, hogy 1951 szeptemberében is Chaskel attasétól kaptam kém feladatot, azonkívül 1952 márciusában Kornhauseron keresztül Chaskel attasétól kapott kémfeladatom az egész magyar iparra vonatkozott, nem pedig csak a textilipar export termelésére.
Beismerem, hogy az előző kihallgatásaim során a fentieket tudatosan elhallgattam, a vizsgálómat félrevezettem, a célom az volt, hogy a vallomásomban szereplő kémfeladatokat elhallgatva a bűnös tevékenységem súlyosságát csökkentsem…”
Megjelent Chaskelnál, hogy beszámoljon ellenséges tevékenységéről. (Tartalmi összefoglalás – N.A.)
*
60. Szigorúan titkos 167-4509/1953.
Tárgy: Groszberg Ervin kihallgatása
Jegyzőkönyv
Budapest, 1953. május hó 14-én.
Módosítani kíván, tudatosan félrevezette kihallgatóját, Dachék beszervezték „bűnös kémtevékenységre”. (Tartalmi összefoglalás – N.A.) „…A reám gyakorolt behatásuk következtében tőlük az ellenséges irányítást elfogadtam, és beállítottságomnál fogva kötelességemnek éreztem, hogy azokat végrehajtsam…
…A valóságnak az nem felel meg, hogy az ötéves népgazdasági terv termelési százalékos emelkedése hogyan mutatkozik meg, a textil ipar területén a fogyasztással hogyan van arányban. Ezt a vallomásomat azzal egészítem ki, hogy a kémfeladatom nem csak a textiliparra vonatkozott, hanem az összes iparágakra, azok termelési emelkedésére és annak eredményei az életszínvonallal kapcsolatban…. Feladatul jelölte meg továbbá, hogy a magyar ipar nyersanyag és készáru szempontjából miből szorul importra, azaz behozatalra…”
Dach szerint nem reális a nyersanyag és készáruimport minimalizálása. (Tartalmi összefoglalás – N.A.)
„A harmadik szempont volt, melyről korábban vallomást is tettem, hogy a magán kisiparosok szövetkezetekben való tömörítése, bevonása, hogyan történik, van e életlehetőségük, folyik e közöttük propaganda és a szövetkezetekben való belépésük mennyire önkéntes vagy kényszerhatás-e, illetve külső behatásra történik.
Negyedik szempont volt, amiről szintén már tettem korábban vallomást ezt kiegészítve, hogy folyik-e a parasztság között propaganda a t.sz.cs-be való belépésre, önkéntes e vagy pedig külső behatásokra történik. Azonkívül, hogy van e lehetőség arra, hogy az egyénileg dolgozó parasztok az állami mezőgazdasági gépi felszerelést igénybe vegye, vagy azt csak a tszcs-k kapják meg.
Az ötödik szempont feladatom az volt, hogy a kultúrpolitika terén a felnőtt lakosság és az ifjúság között, milyen propaganda folyik az iskolákban, felnőtteknél a népnevelők útján vagy a társadalmi tömegszervezetekben, hogy olvassák a mostani irodalmi termékeket.
Magyarázta Dach, hogy kulturális szempontból az az igazi kultúra, amikor az emberek spontán kedvel olvasnak és nem kell őket rábeszélni. Annak megállapítását kérte, hogy ez a kérdés gyakorlatban itt hogy van.
Hatodik szempont volt a feladatomhoz, hogy falusi viszonylatban az utóbbi évek alatt mennyire mutatkozik meg kulturális felemelkedés.
Fejtegette Dach, hogy a sajtó sokat fejtegeti, hogy itt Magyarországon falun a parasztságnál emelkedik a kultúrszínvonal. Kíváncsi arra, hogy a valóságban mi igaz ebből, milyen kultúrlétesítmények keletkeztek, hogyan áll az analfabéták kérdése.
A hetedik szempont volt, hogy falun hogyan mutatkoznak az ötéves nép- gazdasági terv- eredményei.
Dach elmagyarázta, hogy itt Pesten az ötéves tervnek vannak látható eredményei. Utalt a földalatti gyorsvasút építésére, közlekedési eszközök fejlődésére, de az ország lakosságának a zöme vidéken él és azoknak az élete az ötéves tervnek eredményeképpen jobbá, kényelmesebbé van-e téve.
A nyolcadik szempont volt, hogy az MDP-ben, tömegszervezetekben a tagság milyen hányadban vesz részt a valóságban.
Előadom, hogy a kémadatokat egyedül szereztem be…” Kivéve 5. pont, itt Herstein Edit és Hausen Margit segített. (Tartalmi összefoglalás – N.A.)
„… A vallomásomat kiegészítem azzal is, hogy 1951 szeptemberében, amikor Chaskel atacchétól az első komolyabb kémfeladatra kaptam megbízást, akkor közölte nekem azt is, hogy a magyar népgazdaság egész területére akar betekintést nyerni és én vállaltam, hogy ezzel kapcsolatos kémfeladatokat be fogom szerezni.
Azonkívül kiegészítem vallomásomat, hogy 1951 novemberi személyes megbeszélésünk alkalmával feladatul jelölte meg Chaskel az általam korábban vallott feladatok mellett azt is, hogy az állami iskolákban hogyan folyik a marxista nevelés, milyen módszerrel. más részt pedig a tanerőknek honnan van erre képzetségük.
Vallomást kívánok tenni arra vonatkozólag is, hogy 1952. január közepén a ’Talmud Tóra’ 1-es számú helységében vasárnap délelőtt Kornhauser Salamon rabbi, akin keresztül az összeköttetést tartottam, közölte velem Chaskel atacché részemre küldött kémfeladatomat, hogy végezzek közvélemény-kutatásokat az árak és bérek rendezésével kapcsolatban a kereskedők, iparosok, fix fizetésből élő tisztviselők és a szabad foglalkozásúak körében. A kémfeladatot saját magam végrehajtottam.”
Az utóbb kapott „kémfeladatot” márciusi jelentésében dolgozta fel: 3 iskolai füzetlapra 6 oldalra, Kornhauseren keresztül juttatta el… (Tartalmi összefoglalás – N.A.)
A dokumentumokat összeállította és a bevezetőt írta:
Novák Attila
Jegyzetek
-
Sok információ olvasható Groszberg Slomó visszaemlékezésében.
Lásd: Bacskai Sándor: „A magyarországi zsidó ortodoxia története 1945 után. I. Groszberg Slomó.“ In: Múlt és Jövő 1993/4. pp.73-82.
-
A Pirche Agudat Jiszraelről lásd Deutsch Gábor: „Máon a végeken”. In: Gyökér, szár, virág. Budapest, Gabbiano Print Bt., 2000. pp.69-74.
3 A dokumentumokat betűhíven közöljük, a bennük előforduló esetleges nyelvtani és helyesírási hibák az eredetiben is szerepeltek. A kihallgatok és más, a hatalom oldaláról résztvett személyek nevét nem közöljük.
Címkék:2006-02, ÁVH, Groszberg Slomó