Volt Likud-miniszter: “Vétkeztem az ország szétszakításával” a Hamasz támadása előtt
Galit Distel Atbaryan, aki a háború elején lemondott posztjáról, most úgy látja, “megosztottságot és feszültséget okoztam, és ez a feszültség gyengeséget hozott” Izraelben, amit a Hamász kihasznált.
A jelenlegi izraeli kormány volt minisztere vasárnap nyilvánosan bocsánatot kért, amiért hozzájárult a Hamász október 7-i pusztító támadása előtti, vitatott igazságügyi átalakítással kapcsolatos belső viszályhoz Izraelben.
“Része voltam annak a csoportnak, amely gyengítette az államot, ártott az embereknek, ártott az állampolgároknak, akik a mindennapi életben a barátaim, a társaim” – mondta Galit Distel-Atbaryan a 13-as csatorna híradójának adott interjúban az elmúlt egy év során tanúsított magatartásáról.
Distel-Atbaryan, aki az egy évvel ezelőtt megalakult radikális jobboldali kormányban a „public diplomacy” feladatkörét látta el (a kormányálláspont közvetítése a külföldi közönség felé), az országot mélyen megosztó igazságügyi reformprogram elkötelezett híve volt, és időről időre erős szavakkal ostorozva annak kritikusait.
A háború kirobbanása után néhány nappal lemondott miniszteri tisztségéről, elismerve, hogy újonnan létrehozott minisztériuma szükségtelen, befolyás nélküli és a “közpénzek pazarlója” volt. Azóta, mint mondta, “lángol haragot” érez Benjamin Netanjahu miniszterelnök ellen.
“Száz befolyásos ember – a politika, a média és a közösségi média területéről – sodort a szakadék felé 9 milliót” – mondta vasárnap a 13-as csatorna híradójának. Az izraeli lakosság körében kialakult mély szakadék meggyengítette a nemzetet és segített előkészíteni a terepet a Hamász gyilkos támadásához – vélte Atbaryan, elismerve, hogy ő is ebbe a csoportba tartozott.
“Egy másodperc alatt, villámcsapásként ért a felismerés. Hirtelen rájössz, hogy minden, amit eddig tettél és jónak gondoltál, valójában rossz volt. Szakadást, megosztottságot és feszültséget okoztam, a feszültség pedig gyengeséget eredményezett. És ez a gyengeség egyik oka volt a [Hamász által október 7-én elkövetett] mészárlásoknak ” – mondta.
“Itt vagyok, és elmondom nektek és a demokratikus-szekuláris közvéleménynek – vétkeztem előttetek. Fájdalmat okoztam nektek, miattam kellett féltenetek az életeteket. Bocsánatot kérek ezért”.
Napokkal azután, hogy Netanjahu kormánya felesküdött, egy széles körben vitatott törvénytervezetet terjesztett be, amelynek célja az igazságszolgáltatás befolyásának csökkentése, és a bírósági rendszer feletti nagyobb politikai ellenőrzés biztosítása volt. Ez példátlan tömeges tiltakozó megmozdulást váltott ki Izraelben, melynek során hetente százezrek vonultak az utcára.
A háború kezdete előtt a koalíciónak sikerült elfogadtatnia az “észszerűségi” záradékot, amely megtiltotta minden bíróságnak, hogy a kormány és a miniszterek döntéseit az “észszerűség” bírói mércéje alapján mérlegelje. Ezzel korlátozta a Legfelsőbb Bíróság hatáskörét az ilyen döntések megsemmisítésére. A jogszabály többi részével a háború kezdete óta gyakorlatilag nem foglalkoztak.
Distel Atbaryan elmondta, hogy október 7-én reggel, a háború kezdetén a párja felébresztette, és azt mondta neki, hogy “kelj fel, a világ szétesik”. Az “első, ami eszembe jutott, az volt – ‘ezt te tetted. Te gyengítetted meg a nemzetet” – emlékezett vissza.
Az október 7-i támadás óta – amelyben a Hamász több ezer terroristája átrontott a gázai határon, és mintegy 1200 embert mészárolt le Izraelben, többségében civileket, további mintegy 240 embert túszul ejtve – több magas rangú izraeli tisztviselő kijelentette, hogy felelősséget vállal azért, hogy nem tudták megakadályozni a támadást, és nem semmibe vették a figyelmeztetéseket. Netanjahu nem volt ezek között.
Izraelben a politikai választóvonal mindkét oldalán vannak olyanok, akik szerint a jogi reformok okozta megosztottság meggyengítette az országot, ami oka volt az október 7-i Hamasz mészárlásnak. Mások elutasítanak minden kapcsolatot a kettő között.
Distel Atbaryan mea culpája volt az egyik első alkalom, amikor a kormánypárt egyik tagja vállalta a közvetett felelősséget a Hamász október 17-i támadását megelőző súlyos belső megosztottságért.
Atbaryan korábban Netanjahu egyik legharcosabb támogatója volt, és a kormány ellenfeleit agresszíven kritizáló kijelentéseivel hívta fel magára a figyelmet. Gyakran került a címlapokra éles beszólásaival. Egy nyári kabinetülésen állítólag heves vitába keveredett Galit Gamliel hírszerzési miniszterrel, akinek így szólt be: “Harapj csak, te idióta, senki sem szeret téged a Likudban”.
Áprilisban azt állította, hogy a hadsereg, a rendőrség és a média magas rangú tisztviselőiből álló „mély állami hálózat” a kormány megbuktatásán dolgozik. Márciusban pedig visszatetszést váltott ki, amikor dühödt beszédében azt mondta, hogy a holokauszt során “az önök családjait égették el” – utalva askenázi származású politikusok egy csoportjára, amely őt és tevékenységét kritizálta.