USA: Az antiszemita incidensek négy éve újabb és újabb rekordot döntenek meg
Az Egyesült Államokban az antiszemita incidensek 2024-ben soha nem látott szintet értek el, és már a negyedik egymást követő évben döntöttek éves rekordot – derül ki a Rágalmazásellenes Liga (ADL) új jelentéséből.

Izrael-ellenes demonstráció a Harvard egyetemen 2023-ban (Forrás: twitter)
A 9354 regisztrált zaklatási, vandalizmus és támadási eset a legmagasabb összlétszám azóta, hogy az ADL 1979-ben elkezdte nyomon követni az incidenseket, és öt százalékkal magasabb, mint 2023-ban, amikor a korábbi rekordot állították fel – közölte az antiszemitizmus figyelő szervezet.
Az éves adat naponta több mint 25 célzott zsidóellenes incidenst jelent, vagyis óránként több mint egyet – jegyezték meg. New York (1437) és Kalifornia (1344) vezet az összes esetet tekintve, amelyeket mind az 50 államban dokumentáltak.
„Az antiszemitizmusnak ezt a borzalmas szintjét soha nem szabadna elfogadni, és mégis, ahogy adataink mutatják, ez az amerikai zsidó közösségek tartós és borzalmas valóságává vált” – mondta Jonathan Greenblatt, az ADL vezérigazgatója. “Az amerikai zsidókat továbbra is zaklatják, bántalmazzák és célba veszik azért, amilyenek, nap mint nap és mindenhol, ahová csak mennek. De tegyük világossá: továbbra is büszkék maradunk zsidó kultúránkra, vallásunkra és identitásunkra, és nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni a megszállottak által.”
A Hamász 2023. október 7-i, izraeli terrorista támadása az antiszemita aktivitás erőteljes növekedését váltotta ki az Egyesült Államokban és világszerte. Az ADL aktívan nyomon követi az antiszemita tevékenység növekedését, a közelmúltban készült jelentésekben profilozták a gyűlölet elleni küzdelemre irányuló főiskolai erőfeszítéseket, az állítólagos AI elfogultságot és félretájékoztatást a Wikipédián, valamint a globális antiszemita hiedelmeket.
Az ADL szerint most először fordult elő, hogy az Egyesült Államokban bejelentett antiszemita incidensek többsége (58%-a) Izraelhez vagy a cionizmushoz kapcsolódott, 5452 esetet jelentettek. Ezeknek közel fele Izrael-ellenes gyűléseken történt antiszemita beszédek, skandálások, táblák és jelszavak formájában.
A Diákok a Palesztinai Igazságosságért (SJP) és a Szocializmus és Felszabadulás Pártja (PSL) voltak a legaktívabb csoportok az ilyen gyűlések szervezésében, a rendezvények több mint felében részt vettek.
Az ADL szerint a nyilvántartás céljából az ilyen gyűléseket egyetlen eseménynek számították, függetlenül az egyes incidensek számától.
„Ezek az incidensek… egyértelmű emlékeztetőül szolgálnak arra, hogy a hallgatás nem opció” – mondta Oren Segal, az ADL szélsőségesség elleni küzdelemért és hírszerzésért felelős vezető alelnöke. „A jó embereknek fel kell állniuk, vissza kell vágniuk, és szembe kell szállniuk az antiszemitizmussal, bárhol is jelenik meg”.
A jelentés legriasztóbb megállapításai között szerepel az antiszemita támadások 21%-os növekedése, 196 regisztrált incidens, amelyek legalább 250 személyt érintettek, akik közül senki sem halt meg. A jelentés szerint a támadások mintegy 30%-a ortodox zsidók ellen irányult.
A jelentés szerint a zsidó intézmények elleni támadások több mint kétszeresére nőttek, a vandalizmus pedig 39%-kal emelkedett. Az év során mintegy 647 bombariadót jegyeztek fel.
Az egyetemi kampuszokon az incidensek száma az előző évhez képest 84%-kal ugrott meg, és rekordot jelentő 1694 esetet regisztráltak. Az ADL a növekedés nagy részét az Izrael-ellenes gyűléseknek tulajdonította, amelyek átlépték az antiszemita gyűlöletbeszéd vagy szimbolizmus határát.
Az egyéb megállapítások között 2 606 vandalizmusos esetet jegyeztek fel, amelyek 37%-ában horogkeresztek voltak jelen. A zaklatás kategóriájába 6552 esetet soroltak, köztük számos antiszemita gyűlésen történt esetet.
Mintegy 962 incidenshez fehér fajvédő csoportok antiszemita propagandája kapcsolódott, az összes incidens 94%-áért három szervezet – a Patriot Front, a Goyim Defense League és a White Lives Matter – volt felelős.
A jelentés az ADL-nek az áldozatok, a bűnüldöző szervek, a média és a partnerszervezetek által bejelentett, és az ADL szakértői által értékelt, egyének és csoportok elleni zaklatási, vandalizmus és támadási cselekményekre egyaránt kiterjedt, közölte a csoport. Megjegyezték, hogy a felsorolt számadatok valószínűleg alulreprezentálják a probléma valódi kiterjedését, különösen a K-12-es iskolákban, ahol a zaklatásról és a zaklatásról gyakran nem számolnak be. (ToI)
Kapcsolódó cikk: