Tisztelt Képviselő!
A magyarországi zsidó közösség, melynek lélekszáma 80-100 ezer, a magyar nemzeten és kultúrán belül egy sajátos zsidó kultúrának is hordozója és képviselője. E közösség nagyságát jellemzi, hogy létszáma a magyarországi románok, szerbek és szlovének együttes létszámának több mint kétszerese. A magyarországi nemzetiségek legnagyobb része a múlt különböző időszakaiban súlyos üldöztetésnek volt kitéve. A magyarországi zsidó közösséget a második világháború során különösen erős trauma érte. Ezért a mai magyar zsidóság sem egységes, homogén közösség. Vannak, akik csak mint vallást kívánják zsidóságukat megélni, hitfelekezeti keretek között, részben a korábbi diszkrimináció okozta félelmek miatt. Vannak azonban olyan zsidók is, akik magúkat nemzetiségnek, etnikumnak vagy nemzeti-etnikai (kisebbségnek vallják. E csoport száma egyre növekszik. Ennek oka — többek között – az Izrael állammal közvetlenebbé vált kapcsolattartás lehetősége és a demokratizálódás előrehaladása során a korábbi félelmek oldódása. Elvi alapon azt az álláspontot képviseljük tehát, hogy a többségi nemzetnek és törvényhozásnak e tényt el kell ismernie, annak valamennyi alkotmányos, jogalkotási és jogalkalmazási konzekvenciájával egyetemben.
A magukat nemzeti-etnikai kisebbségnek valló zsidók számára biztosítani kell a kisebbségeket megillető mindazon jogokat, amelyeket egy demokratikus jogállamban a nemzeti-etnikai kisebbségeknek védelmük és fennmaradásuk érdekében élvezniük kell, beleértve a parlamenti képviselet jogát is. Sérelmesnek és diszkriminatívnak tekintjük, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek parlamenti képviseletét biztosítani hivatott törvényjavaslat, amelyet a Kormány az Országgyűlés elé terjeszt, az előzetes tervektől eltérően a kedvezményezettek köréből a magyar zsidóságot kirekesztette. Az Országos Rabbitanács, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület Elnöksége és a MIOK Elnöksége tagjainak nevében bejelentjük azt az igényünket, hogy a Kormány a Nemzetiségi és Etnikai Kollégium eredeti álláspontjához és az érintett tárcák korábbi egységes koncepciójához térjen vissza, illetve felkérjük a Parlamentet annak biztosítására, hogy a zsidóság mind nemzeti, mind hitfelekezeti kisebbségként intézményes parlamenti képviselethez jusson.
Elvi alapon azt az álláspontot is képviseljük, hogy a nemzetiséghez tartozás kinyilvánítása az egyénék szuverén joga, ezt kötelezővé tenni nem lehet és az izraelita hitfelekezet illetékességi körébe tartózó kérdések sem szenvedhetnek sérelmet. Mint ahogy azt Ön is tudja, a zsidó vallás a nemzethez tartozás gondolatát is magába foglalja, s valószínűleg ez az egyik legfőbb oka, hogy a zsidóság az évszázados üldöztetések ellenére képes volt fennmaradni. Meggyőződésünk, hogy a kisebbségi sors öntudatos vállalása, miként ezt az erdélyi magyarság példája is bizonyítja, a veszélyeztetett helyzetben levő etnikai közösségek túlélésének legfontosabb záloga és biztosítéka.
Budapest, 1990. február
Címkék:1990-04