“The Bibi Files” – egy ellentmondásos film

Írta: Lázár György - Rovat: Politika

Idén 49-ik alkalommal rendezték meg a Torontói Nemzetközi Filmfesztivált. Ezen a fesztiválon vetítették le először a The Bibi Files című, még befejezetlen dokumentumfilmet, amit hatalmas érdeklődést előzött meg. A film Netanjahu izraeli miniszterelnökkel foglalkozik, akinek, mint tudjuk, Bibi a beceneve.

A bemutató plakátja

Sokan nem tudják, hogy Torontó manapság nem csupán a kanadai, de az észak-amerikai filmgyártás egyik központja is. A szeptember 5-én megnyílt tíznapos rendezvény a világ filmeseinek egyik legjelentősebb szemléje.

De miért is váltott ki ez a 113 perces befejezetlen amerikai dokumentumfilm ekkora visszhangot?

Először is, a vezető producer, Alex Gibney 70 éves, Oscar- és Emmy-díjas filmproducer és rendező. Számtalan díjra jelölték már és a szakmában a neve etalon. A film rendezője, Alexis Bloom, egy Dél-Afrikában született, nagyra tartott amerikai dokumentumfilmes, akinek több évtizedes pályafutás áll a háta mögött, számos díjra jelölték.

A film valószínűleg nem került volna rivaldafénybe, de a bemutató előtt kiderült, hogy Netanjahu miniszterelnök beperelte a film egyik alkotóját, aki izraeli állampolgár, és neves újságíró. A Raviv Drucker ellen indított perben a Netanjahu család egy izraeli bíróságon kérte a film betiltását.

Raviv Drucker

Izrael demokratikus ország, szabad a sajtó és ritkán fordul elő, hogy bárki is kérné egy film betiltását. Ráadásul itt maga az izraeli miniszterelnök perelt be egy ismert izraeli újságírót.

Netanjahu a bíróság előtt azzal érvelt, hogy Raviv Drucker az izraeli törvények szerint jogsértést követett el, amikor a Netanjahu család kihallgatásakor készült és jogellenesen kiszivárogtatott rendőrségi hang- és képfelvételeket a filmben felhasználta. Azok bemutatása érvelésük szerint törvényellenes.

Netanjahu szerint Drucker tisztában volt a törvénysértéssel, és szándékosan segített a film alkotóinak abban, hogy a rendőrségi felvételeket megszerezzék. A jeruzsálemi bíróság elutasította Netanjahu keresetét, mondván, hogy egyrészt a film nem tartalmaz új információt, a vallomások tartalma már korábban is köztudott volt. Másrészt Netanjahuék későn iktatták a keresetet, lekésték a jogi határidőket.

Az ítélet után Torontóban azonnal bemutatták a filmet. Ebben azok – 2016 és 2018 közötti készült rendőrségi kihallgatások részletei láthatók, amelyek során a Netanjahu család tagjai a feltételezett 250 ezer dollár értékű ajándékokkal kapcsolatos vádakra válaszolnak.

Mindezekről már korábban is volt információ, de azok, akik látták a filmet, meglepődtek, hogy viselkedtek Netanjahuék a kihallgatások során. Netanjahu cinikus és lekezelő válaszokat adott, neje gyakran elveszítette a türelmét, és felemelte a hangját az ügyet kivizsgáló rendőrökkel szemben.

A dokumentumfilm konklúziója természetesen az, hogy Netanjahu azért nem igyekszik befejezni a gázai hadműveleteket, mert azután bukása elkerülhetetlen lenne, és egy bírósági ítélet börtönbe juttatná.

Súlyos állítások ezek.

Netanjahu ellen tüntető izraeliek az utcán

A torontói bemutató után heves vita és fenyegető hangulat alakult ki a filmfesztiválon. Az utcán Netanjahu ellen tüntettek , mások viszont szemenszedett hazugságnak nevezték a filmet. A fesztivál szervezői a torontói rendőrség kutyás egységeit (!) hívták be, hogy biztosítsák a rendet.

Jelenleg nincs hír arról, hogy mikor mutatják be a filmet a nagyközönségnek, pedig a film iránti érdeklődés hatalmas. Az USA-ban nehéz lenne a Netanjahu családnak “betiltania” a filmet, de az izraeli bemutató jelenleg lehetetlennek tűnik. A Telegram portál ugyan feltöltött néhány klipet, az egyiken Netanjahu dühösen veri az asztalt és azt ismételgeti, hogy “hazugság”.

Később minden klip eltűnt. Úgy tűnik, hogy a jelenlegi izraeli belpolitikai helyzetben a film nem bemutatható.

 

[popup][/popup]