Szíjjártó Izraelben – izraeli földgázt venne orosz helyett
Magyarország az Izraelben nemrég feltárt földgázt az Oroszországból importált energiahordozó lehetséges alternatívájának tekinti, hogy lazítson az egyoldalú függőségen. Ezt Szijjártó Péter, külügyi és külgazdasági államtitkár Tel-Avivban nyilatkozta a The Jerusalem Postnak adott exkluzív interjúban, kétnapos látogatásának végeztével.
„Magyarország nagyban függ az orosz gáztól, amellyel a háztartások 80%-át fűtik, és az importgáz 90%-a Oroszországból érkezik. Az ilyen mértékű függőség az ország kiszolgáltatottságát jelenti.”
Yair Lapid pénzügyminiszterrel folytatott tárgyalásain Szijjártó 7 milliárd m3-nyi kapacitást ajánlott fel a magyar állam tulajdonában lévő hazai tározókban. „Országunk az izraeli gáz közép-európai elosztó központja lehetne. Reméljük, mielőbb megismerhetjük export stratégiájukat” – nyilatkozta a magyar politikus. Hozzátette, hogy az együttműködés egyéb lehetséges területeinek a vízgazdálkodást, a mezőgazdaságot és az innovációt tartja.
Látogatása során Szijjártó a Teva gyógyszergyár vezetőivel is találkozott, köztük Jeremy Levin korábbi ügyvezető igazgatóval, akinek átadta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, az egyik legmagasabb magyar kitüntetést. A Teva az egyik vezető magyarországi beruházó, és a legnagyobb gyógyszergyártó cég az országban. A Teva nemrég – az izraeli közvélemény felháborodására – bejelentette, hogy az alkalmazotti létszám globális leépítésére készül, ám ez az intézkedés a magyarországi munkaerőt alig érintette. A cég egyike annak a 35 vállalatnak, amelyekkel a magyar kormány „stratégiai partnerségre” lépett, ennek keretében a gyógyszerekre vonatkozó adó 90%-át elengedték.
Szijjártó büszkén említette, hogy kormánya számos kérdésben az EU-tól független álláspontot képvisel. Miközben egy sor országban a nukleáris energia visszaszorítására készülnek, addig Magyarország azon van, hogy annak az áramtermelésből való 43%-os részesedését 60-70%-ra növelje.
A magyar politikus azt is hangsúlyozta, hogy országa nem azonosul azzal az EU-politikával, amely csak az 1967 előtti határokon belüli területek fölött ismeri el Izrael szuverenitását.
A Jpost.com nyomán Bassa László.