“Szeretnék Nagy-Britannia első zsidó miniszterelnöke lenni”
Nagy-Britannia első zsidó miniszterelnöke szeretne lenni az ellenzéki brit Munkáspárt vezetője.
Ed Miliband, aki jelenleg Izraelben tartózkodik (és egy Tel Aviv közelében található kibucban 37 éve nem látott nagynénikéjével is találkozott, akinél egy hagyományos szombat-köszöntő vacsorán vett részt), a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilapnak kijelentette: kérdezték már tőle, hogy nem tekinti-e hátránynak zsidó származását, és nem tart-e attól, hogy emiatt kisebb valószínűséggel szavaznának rá a brit választók. “Abszolút nem gondolom így”, annak ellenére sem, hogy “vannak antiszemita elemek” a brit társadalomban – fogalmazott a legnagyobb baloldali brit parlamenti párt miniszterelnök-jelöltje a Telegraph szombati ismertetése szerint.
Miliband hozzátette: sem előnynek, sem hátránynak nem tekinti zsidó származását, ugyanakkor reméli, hogy ő lesz Nagy-Britannia első zsidó miniszterelnöke, ha a Munkáspárt megnyeri az egy év múlva esedékes parlamenti választásokat. A Labour támogatottsága jelenleg megelőzi a kormányzó Konzervatív Pártét a közvélemény-kutatási adatok szerint.
Ed Milibandet – aki saját bátyjával, David Miliband volt brit külügyminiszterrel versengett a tisztségért – 2010-ben választották a Munkáspárt vezetőjévé.
A Miliband-fivérek szülei az európai – anyai részről a kelet-európai – holokauszt túlélőiként telepedtek le Nagy-Britanniában. A család hatvan tagját, köztük a Miliband-testvérek anyai nagyapját megölték a holokauszt idején.
A mama, a 80 esztendős Marion Kozak a lengyelországi Czestochowában született, és lengyel családok rejtegették őt és édesanyját a náci megszállók elől, amiért David Miliband még külügyminiszterként, hivatalos lengyelországi látogatásán külön köszönetet mondott.
Az 1994-ben elhunyt papa, Ralph Miliband – akit a brit szociológus szakma neves marxista gondolkodóként tart számon – Brüsszelben született, szintén lengyel zsidó emigránsok gyermekeként. A hitleri invázió után apjával együtt gyalog tette meg az utat a belga fővárostól a Csatorna partjáig, és onnan átkeltek Angliába, ahol menedékjogot kaptak.
Nagy-Britanniának már volt zsidó származású miniszterelnöke Benjamin Disraeli személyében, aki a viktoriánus időkben kétszer is betöltötte a kormányfői tisztséget, ám a család már a XIX. század elején áttért az anglikán hitre. Ed Miliband azonban – bár magát ateistaként jellemzi – többször is hangoztatta, hogy rendkívül fontos számára zsidó önazonosságának megőrzése.