Szaúdi szappanoperák emberarcú zsidókkal

Írta: Szombat - Rovat: Film, Kultúra-Művészetek, Politika, Történelem

Az új tévésorozatok már az Izrael és Szaúd Arábia közötti közeledést tükrözik.

A zsidó szülésznő, a sorozat főhőse (forrás: Youtube)

A közeledést Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Mohammed bin Szalman koronaherceg kezdeményezte az elmúlt évek során. Rijád üdvözölte Trump elnök béketervét, annak ellenére, hogy azt a legtöbb arab országban élesen elutasították. A kapcsolatok javulásáról szól az is, hogy az Izraelbe tartó repülőjáratok használhatják a szaúdi légteret.

Az “Umm Haroun” (Áron anyja) c. filmdráma – a népszerű Hayat Al Fahad főszereplésével – héber nyelvű monológgal kezdődik: „Lábnyomunkat elfedi a homok és életünk az emlékezeté lesz vagy elvész… Zsidók vagyunk, akik az öböl menti országok földjén születtünk.”

Ez az első film, ami a kuvaiti zsidók és az arabok kapcsolatát ábrázolja az 1940-es években.

A filmet az egyiptomi Ahmed Gamal el-Adl rendezte és az Egyesült Arab Emírségekben forgatták. A történet főhőse egy török-zsidó szülésznő, aki Kuvaitból vándorol ki Izraelbe. Ugyancsak szerepel a filmben egy David nevű rabbi. A vetítés pénteken kezdődött a szaúdi tulajdonú MBC csatornán.

A történetbeli rabbi

Az “Exit 7” című tévéfilmben a Rashid Al-Shamrani által alakított szereplő a kapcsolatok javítását szorgalmazza Izraellel, a palesztinokat pedig bírálja, mert azok Rijádot támadják, noha a szaúdiak milyen sokat tettek értük az évek folyamán. Egy másik, Nasser al-Qasabi által megformált figura vitába száll vele, mondván, hogy a palesztinok izraeli tankokkal néztek farkasszemet az intifáda idején. – A filmmel szemben támasztott másik kifogás az volt, hogy a szefárd zsidók követeléseit támasztja alá, akik visszakövetelik azt a vagyont, amit kiűzetésükkor az állam elkonfiskált.

A Hamasz tiltakozása nem maradt el. Ra’fat Murra, a szervezet részéről kijelentette: „Nem egyéb ez, mint politikai és kulturális kísérlet arra, hogy a cionista tervet népszerűsítsék az öböl menti országok társadalmának. Az Umm Haroun hősnője az egykori izraeli miniszterelnökre, Golda Meirre emlékeztet: ő volt a megszállás vezére, gyilkos háborús bűnös. A kapcsolatok normalizációjának célja: gyűlöletkeltés, lassú gyilkolás és belső bomlasztás.”

Az Al-Quds weboldal szerint 13 palesztin szervezet követeli, hogy a filmet vegyék le a műsorról.

 

A Times of Israel cikke nyomán Bassa László

[popup][/popup]