Svájcban betiltanák a náci szimbólumokat
Akármennyire hihetetlen, a demokrácia egyik mintaországának tartott alpesi országban nem tiltott a nemzeti szocialista jelképek használata. Úgy tűnik, ez nemsokára megváltozhat.

Svájci neonácik
A pártok, kantonok és civil szervezetek többsége be akarja tiltani a náci jelképek nyilvános használatát és terjesztését. A Szövetségi Tanács, azaz a Svájci Konföderáció legfelsőbb végrehajtó testülete most törvénybe kívánja foglalni az ilyen cselekmények tilalmát. Akik megszegik, 200 svájci frankos (kb. 88.000 forintos) pénzbírsággal lesznek sújthatók.
Jelenleg csak akkor vonható felelősségre az, aki nyilvánosan használ nemzeti szocialista jelképet, ha azt propagandisztikus szándékkal teszi, vagy ha egy népcsoportot gyaláz. A Szövetségi Tanács és a parlament ezt a kiskaput szeretné most végleg bezárni. Nem újkeletű kezdeményezésről van szó. A Svájci Zsidó Hitközségek Szövetsége és a Svájci Liberális Zsidók Platformja már évek óta követel egy ilyen jogszabályt.
Az, hogy a Szövetségi Tanács végre hajlandó eleget tenni ezeknek az elvárásoknak, komoly fordulatot jelent. Ugyanis néhány évvel ezelőtt még azon a meggyőződésen volt, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának része a megbotránkozást keltő viselkedés vagy erre alkalmas jelek használatának az eltűrése. Eddig úgy vélték, hogy az antiszemitizmus ellen jobban lehet megelőzéssel küzdeni, mint elfojtással. A helyzet azonban megváltozott. Egyre gyakrabban láthatóak náci szimbólumok a közterületeken, különösen a 2023. október 7-i Izrael elleni terrortámadás és a gázai háború kezdete óta. Jelentősen megnövekedett az antiszemita megnyilvánulások száma és súlyossága, horogkeresztes graffitik felfestésétől egészen a zsidó emberek elleni erőszakos támadásokig.
A parlament nem csak a horogkeresztet, a Hitler-karlendítést vagy az SS-rúnákat akarja betiltani, hanem az olyan számkódokat is, mint a „18” és a „88”, amelyek „Adolf Hitler”-ként vagy „Heil Hitler”-ként értelmezhetők. „Ezek a gyűlölet, az intolerancia és a szenvedés szimbólumai, ezért teljesen el kell tűnniük a nyilvánosság elől” – fejtette ki Beat Jans igazságügyi miniszter a sajtónak.
Egy következő lépésben más szélsőséges és erőszakot dicsőítő jelképeket is betiltanának. Ilyen lehet például a Hamász vagy a Hezbollah szimbólumainak a tiltása.
A politikai pártok többsége üdvözöli a lépést, míg mások aggályokat fogalmaztak meg. Így például a szociáldemokraták fontosnak tartják az ország szabad és demokratikus alaprendjének a megerősítése szempontjából. A szabaddemokrata FDP továbbmenne. Azt javasolja, hogy a jogszabály ne különálló törvényt alkossanak, hanem egyenesen a svájci büntető törvénykönyvbe kerüljön be, és szabadságvesztéssel is járhasson. A Kantonok Igazságügyi és Rendőrségi Igazgatóinak Konferenciája szerint a tilalomnak magánterületen használt náci jelképekre is ki kellene terjednie. Ezekkel szemben a jobboldali Svájci Néppárt a véleménynyilvánítás szabadságának a korlátozásától tart. Képviselői szerint egy demokráciában központi jelentőségű, hogy olyan eszméket is ki lehessen fejteni, amelyek a társadalom többségének nem tetszenek vagy egyeseket felháborítanak.
Egyelőre még csak javaslatról van szó, amit a parlamentek el kell fogadnia. Nem tudni, mikor lesz belőle hatályos törvény.