Riporterek határok nélkül – avagy: mit kerestek az AP és a Reuters tudósítói a halálbrigádok között?
Az Honest Reporting nevű civil szervezet részletesen dokumentálta, hogy négy – nagy hírügynökségeknek és világlapoknak is dolgozó – gázai fotós/tudósító október 7-én az első perctől elkísérte útjára az Izraelre rászabadult halálbrigádokat.
Az Honest Reporting bevezetőjében így ír:
Október 7-én nem csupán Hamász terroristái dokumentálták részletesen a saját maguk által Dél-Izraelben elkövetett háborús bűnöket. A szörnyűségek egy részét az Associated Press és a Reuters hírügynökségeknek dolgozó gázai fotóriporterek örökítették meg, akiknek jelenléte a határ áttörésénél és a későbbi atrocitások során komoly etikai kérdéseket vet fel.
Mit kerestek a határnál ilyen korán egy olyan napon, ami egyébként egy csendes szombat reggel lett volna? Összehangolták jelenlétüket a Hamásszal? Vajon a tekintélyes hírügynökségek, amelyek közzétették a fotóikat, jóváhagyták, hogy az ellenséges területen tartózkodjanak a beszivárgó terroristákkkal együtt? Vajon a más médiumoknak, például a CNN-nek és a New York Times-nak szabadúszóként dolgozó fotóriporterek értesítették ezeket a médiumokat? A lincselésről, emberrablásról és egy izraeli kibuc megrohamozásáról készült képek alapján úgy tűnik, hogy a határt nemcsak fizikailag, hanem újságírói szempontból is átlépték.
Az AP és a Reuters több képet is közölt e tudósítók jóvoltából. Köztük egy brutális lincselést ábrázoló felvétel a Reutersnél a nap képe lett:
Nitzan Chen, az izraeli kormány sajtóirodájának igazgatója magyarázatot követelt az AP, a Reuters, a CNN és a The New York Times irodavezetőitől a HonestReporting jelentésében szereplő megállapításokkal kapcsolatban, miszerint fotósaik részt vettek az október 7-i eseményekben, “ami minden szakmai és erkölcsi vörös vonalat átlép”. Négy fotós, akik ezeknek a hálózatoknak dolgoznak, dokumentálták a Hamász terroristái által elkövetett borzalmakat, miután áttörték az Izraellel közös határkerítést, filmre vették a civilek meggyilkolását, a holttestek meggyalázását, valamint a férfiak és nők elrablását. (Ynetnews)
Benny Gantz izraeli miniszter, a háborús kabinet tagja és a Nemzeti Egység Párt elnöke határozottan felszólalt a külföldi média fotósainak eljárása ellen, akik október 7-én dokumentálták a mészárlást, és nem avatkoztak közbe. “Azok az újságírók, akikről kiderült, hogy tudtak a mészárlásról, és mégis úgy döntöttek, hogy tétlen szemlélőként állnak, miközben gyerekeket mészároltak le – nem különböznek a terroristáktól, és úgy is kell kezelni őket” – írta az X közösségi médiaplatformon. (Ynetnews)
Az alábbi képen a négy fotós egyike, Hassan Eslaiah látható, amint csókot kap Jahja Szinvartól, a Hamasz gázai vezetőjétől, az Izrael elleni terrorakció értelmi szerzőjétől.
In the hours following our expose, new material is still coming to light concerning Gazan freelance journalist Hassan Eslaiah whom both AP & CNN used on Oct. 7.
Here he is pictured with Hamas leader and mastermind of the Oct. 7 massacre, Yahya Sinwar. https://t.co/S9pXeIGaFq pic.twitter.com/RmEZU5RsM8
— HonestReporting (@HonestReporting) November 8, 2023