Ortodox rabbi a meleg zsinagógában
A legtöbb haredi rabbi aligha vállalna állást egy olyan New York-i zsinagógában, ahová melegek járnak. A vallástörvény ortodox értelmezése ugyanis nem csupán az azonos neműek közötti szexuális kapcsolatot, de a bizonytalan neműséget és a transzvesztita öltözködést is szigorúan tiltja. A 38 éves Mike Moskowitz szerint viszont, aki a harlemi LMBT zsinagóga rabbija és halachikus tanácsadója, a két helyzet tökéletesen összeegyeztethető. Az a véleménye, hogy feladata segítséget nyújtani a hozzá forduló, bajban lévő hívek számára.
„A vallási közösség köteles menedéket biztosítani az olyan tagjai számára, akik keresik önmagukat, és igyekeznek megtalálni saját különleges kapcsolatukat Istennel” – mondja.
Moskowitz igazán tudja, milyen kívülállónak lenni. Virginiai szekuláris családban nőtt fel, és egy konzervatív zsidó ifjúsági szervezet tagjaként lett hívő. Négy-négy évet tanult a jeruzsálemi Mir Yeshiva, illetve a Lakewood-i Beis Medrash Govoha iskolában, két nagynevű ultraortodox oktatási intézményben. Jelenleg egy tóraoktatási programot (kollel) vezet Richmondban. Meggyőződése szerint a hagyomány azt hirdeti, hogy „az emberek Istennel való kapcsolatukban is őrizzék meg magukat”. Bár az ortodoxia tiltja a vegyes házasságot, éppen ez vezette oda, hogy az ilyen kapcsolatban élő párokkal kezdjen foglalkozni.
Moskowitz három éve az Aish Hatorah ortodox segélyszervezet megbízásából kezdett transznemű zsidókkal foglalkozni, amikor a Columbia Egyetemen tanított. Ugyanebben az időben a manhattani (harlemi) Old Broadway zsinagóga rabbijaként is találkozott melegekkel, és családjában is hasonló problémába ütközött.
2016 decemberében Moskowitz a zsinagógában tartott beszédben – egy 16. századbeli tóra kommentárra hivatkozva – felvetette a transznemű zsidók befogadásának gondolatát. Ezzel egy időben egy zsidó iskolában próbálta megakadályozni egy transznemű diák kitiltását. Mindkét állásból elbocsátották, bár egyik hivatalos indoklásban sem szerepelt az LMBT tevékenység.
„Közülünk a legszentebbek a legsérülékenyebbek, mert az ő lángjuk a legfényesebb” – mondta beszédében, a menóra lángjának szimbolikájára utalva. „Olyannyira, hogy egyesek közülük nincsenek tudatában annak, hogy sötétség is létezik. Hát nem kell megvédenünk azt a lángot?”
Moskowitz úgy véli, hogy az ortodox közösségeknek még sok a tennivalójuk az LMBT tagok befogadásával kapcsolatban. Ez utóbbiak ugyanis a társadalom peremén helyezkednek el.
„Bizony a vallás az elnyomás eszközévé is válhat. Elméletben persze mindenki egyetért azzal, hogy „befogadóként kell viselkednünk”. A gyakorlatban viszont kiderül, hogy óriási a szakadék az ideális és a tényleges viselkedés között. A normatív ortodoxia – véli Moskowitz – félreértelmezi a Törvényt, amikor a transzneműek identitása kerül szóba. Moskowitz szerint a transzvesztita öltözék tiltása arra a helyzetre vonatkozik, amikor viselője szándékosan igyekszik elleplezni nemi identitását. Szerinte az ortodox közösségek azért helyeznek túlságosan nagy súlyt a nemi identitással és szexualitással kapcsolatos tiltásokra, mert igyekeznek megfelelni a társadalmi normáknak. Ehelyett arra kellene törekedniük, hogy minél több transzneműt fogadjanak be, csökkentve ezzel az öngyilkosságot megkísérlők számát.
„A transzneműség a helyzet tudomásul vétele. Amikor valaki kiáll és kijelenti ’ez vagyok’, nem lehet szó választásról.”
Az LMBT irányultságú Beit Simchat Torah gyülekezettel úgy került kapcsolatba, hogy megismerkedett Sharon Kleinbaummal, a közösség vezető rabbinőjével. Ez év januárjában mindketten ott voltak a Capitolium előtt, ahol a bevándorlók jogaiért tüntettek. Május eleje óta kettős feladatot lát el a zsinagógában: a zsidó LMBT tapasztalatokat a hagyományos szövegekkel veti össze, emellett ortodox LMBT családokat segít tanácsadással.
Az érdeklődés óriási. Ahogyan Kleinbaum mondja: „Moskowitz állandóan túlórázik. Mint mikor a zsilipek megnyílnak, igen sokan fordulnak hozzá lelkipásztori segítségért. Van úgy, hogy a szülők transzneműek, a gyermekek is azok, és eddig nemigen akadt rabbi, aki megértette volna a gondjakat.
Moskowitz munkája nem mentes a feszültségektől. Gyakran kap gyűlölködő leveleket, és több zsinagógából is kitiltották. De jól bírja a gyűrődést, amit természetesnek tart. Most már van egy zsinagóga, ahol őt és családját szívesen fogadják. Ahogyan mondja, az iránta tanúsított ellenségesség semmi ahhoz képest, amit a transzneműeknek kell elviselni nap, mint nap.
„Cselekedj helyesen, és végül megtalálod a helyed, de ez bizony nem színtiszta élvezet”.
A JTA cikke nyomán Bassa László
Címkék:LMBT, melegek, ortodoxia, transzneműek