Németország: antiszemitáknak nincs állampolgárság
A kormány az állampolgársági vizsga szigorításával kíván fellépni az antiszemitizmus terjedése ellen.
A Hamász tavaly október 7-én Izrael ellen elkövetett irtózatos terrortámadása és annak örömteli ünneplése – főként antiszemita muszlim személyek részéről – Berlinben és más városokban sokkolták a német társadalom nagy részét. Azóta robbanásszerűen megnőtt a zsidóellenes megnyilvánulások száma a neten, az iskolákban és egyetemeken, valamint az utcákon is. Az ú.n. importált antiszemitizmus miatt a politika és sok civil szervezet a honosítási szabályok szigorítását követelte.
Szász-Anhalt tartomány már tavaly saját hatáskörben elrendelte egy nyilatkozat megtételét, amelyben a kérvényezőnek el kell ismernie Izrael Állam létjogosultságát és el kell határolódnia mindennemű antiszemita előítélettől. Nancy Faeser belügyminiszter most szövetségi szinten lépett: döntése alapján tíz, a judaizmussal és Izraellel kapcsolatos kérdéssel egészítik ki a honosítási vizsgát, amelynek sikeres letétele az állampolgárság megszerzésének egyik feltétele. Faeser ezzel a német parlament, a Bundestag tavaly novemberi határozatának tesz eleget. , miszerint a tesztet ki kell egészíteni az antiszemitizmus és a zsidó élet szempontjainak a figyelembevételével.
A kabinet az év elején már egyszer változtatott az állampolgárság megadásának a feltételein: a korábbi nyolc év helyett most már öt év Németországi tartózkodás is elegendő. Sőt, aki bizonyíthatóan különlegesen jól integrálódott a társadalomba, már három év után német útlevélhez juthat.
A jelenleg érvényes kérdőíven mintegy száz lehetséges kérdés közül véletlenszerűen harminchármat választanak ki és tesznek fel. Ezek közül legalább tizenhetet kell tudni helyesen megválaszolni. A módosított feleletválasztós kérdőív a jövőben most például arra is rákérdez, hogy hol találhatók a legnagyobb zsidó közösségek, milyen jogi alapon jött létre Izrael Állam, min alapul Németország különleges felelőssége Izrael iránt, vagy milyen büntetés szabható ki a holokauszttagadókra.
Lehet néhány, részben igencsak naivnak tűnő kérdés feltételével hatékonyan kiszűrni az antiszemita érzelmű személyeket? Továbbá, ha jól felkészült az illető, akkor is adhat helyes válaszokat, ha nem szívleli a zsidókat. A Szombat kérdésére – mi történik akkor, ha valakiről az állampolgárság megszerzése után, esetleg csak évekkel később, bebizonyosodik, hogy megtévesztette a hatóságot? –, a minisztérium szóvivője így válaszolt: „A honosítási bizonyítvány a kiállításától számított tíz évig visszavonható. Ez például akkor jöhet szóba, ha egy állampolgárságot kapott személy utólag antiszemita magatartásával hívja fel magára a figyelmet és kiderül, hogy a honosításkor a szabad demokratikus alaprend és Németország különleges történelmi felelőssége iránti elkötelezettségről téves bejelentést vagy hamis hűségnyilatkozatot tett.”
Felix Klein, a németországi zsidó életért és az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős kormánybiztos egyetértéséről számolt be lapunknak: „Nagyon üdvözlöm, hogy a honosítási teszt hamarosan a zsidó életre, Izraelre és a zsidóellenességre vonatkozó kérdéseket is tartalmazni fog. Mert mindenki számára világossá kell tenni, hogy a zsidó élet szerves részét képezi hazánknak, az antiszemitizmus és az Izrael-gyűlölet nálunk elfogadhatatlan”.
Örömét fejezte ki megkeresésünkre Josef Schuster, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke is: „A zsidóság több mint 1700 éve szerves része Németországnak és történelmének. Ennek ellenére az antiszemitizmus egyre nagyobb mértékű növekedését tapasztaljuk hazánkban. A szövetségi kormány azt az akaratát fogalmazta meg, hogy antiszemiták ne kaphassanak állampolgárságot. A teszt kiegészítő kérdései hozzájárulhatnak e cél eléréséhez.”
***
Ön helyesen tudna válaszolni?
Témakör: Zsidó élet Németországban
1) Hány évvel ezelőtt volt először zsidó közösség a mai Németország területén?
- a) körülbelül 300 évvel ezelőtt
- b) körülbelül 700 évvel ezelőtt
- c) körülbelül 1150 évvel ezelőtt
- d) körülbelül 1700 évvel ezelőtt
2) Ki lehet tagja a mintegy negyven zsidó Maccabi sportklubnak?
- a) csak németek
- b) csak izraeliek
- c) csak vallásos emberek
- d) bárki
3) Melyik városban találhatóak a legnagyobb zsidó közösségek Németországban?
- a) Berlinben és Münchenben
- b) Hamburgban és Essenben
- c) Nürnbergben és Stuttgartban
- d) Wormsban és Speyerben
4) Mi a neve a zsidó imaháznak?
- a) bazilika
- b) mecset
- c) zsinagóga
- d) templom
Témakör: Izrael létjogosultsága
5) Mi Izrael állam megalapításának a jogalapja?
- a) az Egyesült Nemzetek Szervezetének a határozata
- b) a Cionista Kongresszus határozata
- c) a nyugatnémet kormány javaslata
- d) a Szovjetunió javaslata
6) Mi az alapja Németország különleges felelősségének Izrael iránt?
- a) az Európai Unió (EU) tagsága
- b) a nemzeti szocializmus bűnei
- c) a Német Szövetségi Köztársaság alaptörvénye
- d) a keresztény hagyományok
Témakör: Antiszemitizmus
7) Az alábbiak közöl melyik példa számít antiszemita magatartásnak?
- a) egy zsidó fesztiválon való részvétel
- b) az izraeli kormány bírálata
- c) a holokauszt tagadása
- d) zsidók elleni focimeccs
8) Kikre emlékeztetnek az úgynevezett botlatókövek Németországban?
- a) híres német politikusokra
- b) a nemzeti szocializmus áldozataira
- c) közlekedési balesetek halálos áldozataira
- d) híres zsidó zenészekre
9) Mivel büntethető a holokauszt tagadása?
- a) a szociális juttatások csökkentésével
- b) akár száz óra közmunkával
- c) egyáltalán nem, a holokauszttagadás ugyanis megengedett
- d) öt évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel
10) Izrael állammal kapcsolatos melyik cselekmény tilos Németországban?
- a) Izrael politikájának nyilvános bírálata
- b) Izraeli nemzeti zászlójának kifüggesztése magánterületen
- c) Izrael politikájának megvitatása
- d) Izrael megsemmisítésére való nyilvános felszólítás
A helyes válaszok: 1d, 2d, 3a, 4c, 5a, 6c, 7c, 8b, 9d, 10d
Megjegyzés: a kérdések nem véglegesek.