76 év után felbukkant a legendás Hatvany-gyűjtemény egy darabja
Rejtélyes körülmények között, 76 év után felbukkant a műkincspiacon Hatvany Ferenc báró (1881-1958) legendás elveszett gyűjteményének egyik becses darabja, a francia Gustave Courbet Fürdőző nők (1862) című festménye.
Budapest 1945-ös ostroma után szovjet katonák tulajdonították el Hatvany Ferenc báró mesés műkincsgyűjteményét. Az egyik kép most váratlanul felbukkant a piacon – írja a blikk.
A műkincs utolsó ismert helye egy budapesti bank trezorja volt még a főváros 1944. decemberi szovjet ostroma előtt.
Most a világhírű Sotheby’s aukciós ház árverési katalógusában bukkant fel, kikiáltási ára 170.000 USD, az árverési ház által becsült eladási értéke 180.000-250.000 USD.)
Csak a beavatottak tudnak arról bármit is, hogy milyen utat járt be a második világháború végnapjai óta, ám a megállapodás szerint nem árulnak el részleteket.
Hatvany Ferenc báró festőművészként is jeleskedett, de a rengeteg pénzzel és kiváló ízléssel összeállított műkincsgyűjteményéről híresült el a nagyvilágban. Apja, báró Hatvany-Deutsch Sándor zsidó származású cukorgyáros hatalmas vagyonra tett szert.
Hatvany az évek folyamán 800 festményből álló gyűjteményt halmozott fel, köztük El Greco, Picasso és Manet műveivel.
– Hihetetlenül jó szemmel válogatta össze a gyűjteményét – mondta az artnews.com-nak az egykori tulajdonosról a Hatvany-örökösök jogi képviselője, Peresztegi Ágnes, aki maga is részt vett a műtárgy utáni nyomozásban.
Hatvany Ferenc kollekcióját a történelem viharai többször is megcibálták. A most előkerült Courbet-festményt – amelyet Hatvany 1908-ban vásárolt meg – például a Tanácsköztársaság alatt egyszer már elvették tőle, aztán csak 1923-ben tudta visszaszerezni.
Talán a rossz emlék miatt döntött úgy Magyarország német megszállása után, hogy mielőtt elmenekül az országból, budapesti bankok páncélszekrényeiben helyezi el – álnéven – 350 féltett műkincsét.
A sikeres ostrom után azonban a Vörös Hadsereg katonái kifosztották a Kereskedelmi Bank trezorjait, így Hatvany gyűjteményének is lába kelt.
–Senki nem tudja, hogy Courbet festménye pontosan merre járt 1945 és 2021 között – mondta Lucian Simmons, a Sotheby’s kártérítési felelőse.
Az biztos, hogy utoljára egy ausztrál illetőhöz került, aki nemrég bevitte a Sotheby’s aukciós házhoz, hogy eladja a képet. Hatvany örökösei már régóta kutattak a festmény holléte után. Mikor a kép felbukkant, az örökösök megállapodtak az ausztrál tulajdonossal, így várhatóan részesednek az eladási árból.
Hatvany túlélte az üldöztetést és Párizsban telepedett le 1947-ben, majd Svájcban halt meg 1958-ban. Három leszármazottja, köztük négy gyermeke közül az egyedül életben lévő, maga is a Holokauszt túlélője, jelenlegi örököse és vagyonának haszonélvezője.
A Hatvany gyűjtemény darabjai a mai napig nem tértek vissza a család tulajdonába. Különböző intézmények: például a moszkvai Puskin Állami Szépművészeti Múzeum tartja magánál Jacopo Tintoretto’s Velencei nemes portréja (kb. 1563–65) és Camille Corot Madam Gambey portréja (ca. 1869–70) című festményét, valamint Degas és Manet képeit – emlékeztet az artnews.