Minneapolis zsidó polgármestere nehéz helyzetben
A 38 éves Jacob Frey politikai karrierje könnyen véget érhet, miután városában egy rendőr kegyetlenül megölte a 46 éves afro-amerikai George Floydot, amire válaszul a felbőszült afro-amerikai tömeg gyújtogatni és fosztogatni kezdett. A zavargások nyomán Frey-t gyengekezűnek nevezték, Donald Trump is élesen bírálta.

Jacob Frey az eskütételkor
A polgármesternek a két hónapja tartó koronavírus járvány mellett a munkanélküliség hirtelen növekedése is kihívást jelent.
A zsidó Frey – aki a hét során többször nyilatkozott a nyilvánosságnak – keményen elítélte a gyilkosságot. „Lehetetlen, hogy Amerikában a feketék eleve halálra legyenek ítélve” – mondta, továbbá követelte a közvetlen elkövető Derek Chauvin rendőr letartóztatását; őt és három másik felelőst elbocsájtott. Chauvin ellen harmadfokú gyilkosságért emelnek vádat. A zavargások nyomán Frey pénteken kijárási tilalmat rendelt el.
Frey nem túl vallásos, de határozott zsidó identitással rendelkezik, amit elmondása szerint szombattartó édesanyjának köszönhet. 2009-ben szerzett jogi diplomát, majd Minneapolisba költözött, ahol polgárjogi és munkajogi ügyekben vállalt ügyvédi munkát, és szerzett magának elismerést. Négy éven át a városi tanács tagja volt, majd 2018-ban választották polgármesterré. Programján a rendőrségi munka megreformálása szerepelt, miután a liberális hírében álló Minnesota államban lövöldözés áldozata lett a színesbőrű Jamar Clark 2015-ben, majd a fehér Justine Ruszczyk 2017-ben.
A város demográfiai arculata nagy változáson ment keresztül az elmúlt évtizedben. Az afro-amerikai népesség 36%-kal, csaknem százezer fővel nőtt.
A hét végére a lángoló műanyagoktól és építőanyagoktól bűzlő városban Frey népszerűsége nagyot zuhant, amint arról a Minneapolis Star-Tribune szerkesztőségi cikke tudósított.
David Schultz, a Hamline University in St. Paul professzora azt nyilatkozta, hogy az összességében liberális városban nagy a szakadék a jómódú fehér és a szegény fekete negyedek között; utóbbiak kevésbé részesednek a felívelő gazdaság kínálta előnyökből. Floyd halála, a pandémia és következményei befolyásolhatják Frey további politikai karrierjét: egyszerre kell megbirkóznia a járvány okozta nehézségekkel (előtte alacsony volt a munkanélküliség), az egyenlőtlenséggel és a zavargások okozta pusztítással.
Donald Trump elnök a Twitteren múlt októberben már bírálta és „baloldali radikálisnak” nevezte Freyt. Pénteken ismét „gyengekezűnek” minősítette, amiért nem lép fel elég határozottan a csőcselék ellen. A polgármester – aki számos gyalázkodó és fenyegető levelet kapott antiszemitáktól – azt nyilatkozta: „Gyöngeség az, amikor nem vállalunk felelősséget saját cselekedeteinkért. Az a gyöngeség, amikor másokra mutogatunk. Donald Trumpnak fogalma sincs Minneapolis erejéről. Pokolian erősek vagyunk.”
Címkék:Donald Trump, fosztogatás, Jacob Frey, Minneapolis