Milorad Dodik az antiszemitizmus elleni konferencián Izraelben
Nem túlzás azt állitani hogy felháborodást váltott ki az USA-ban is az a kétnapos konferencia, amelyet Amicháj Chikli izraeli diaszpóraügyi miniszter szervezett Jeruzsálemben az antiszemitizmus elleni küzdelem jegyében. Chikli meghívott európai szélsőjobboldalinak tekinthető pártokat is, és többen azt vetették fel, hogy ezzel a gesztussal Izrael legitimitást biztosít olyan populista pártoknak és politikusoknak is, amelyek/akik rasszista, sőt, antiszemita múltra tekintenek vissza.

Milorad Dodik (középen) az antiszemitizmus elleni jeruzsálemi konferencián
A konferencia nagy drámáját Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének a jelenléte okozta. Dodik ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben és ennek ellenére látogatott Izraelbe, ott “üldözöttnek” kiáltotta ki, és Benjamin Netanjahuhoz hasonlította magát.
De kezdjük az elején.
Bernard-Henri Levy a neves francia filozófus lemondta részvételét, pedig ő a konferencia egyik fő előadója lett volna. Tiltakozott Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés párt elnökének részvétele miatt. Ráadásul ott volt Marion Marechal francia európai parlamenti képviselő, aki a néhai, antiszemita ikon, Jean-Marie Le Pen unokája.
Meghívott volt még Hermann Tertsch, spanyol EP képviselő a spanyol Vox párt képviseletében; Charlie Weimers a Svéd Demokratáktól és Gál Kinga, aki a Fideszt képviselte.
Ephraim Mirvis brit főrabbi is lemondta részvételét. David Hirsh, az antiszemita bojkottok elleni küzdő aktivista sem vett részt az összejövetelen. Az amerikai Rágalmazásellenes Liga (Anti-Defamation League – ADL) korábbi vezetője, Abraham Foxman bírálta utódját, Jonathan Greenblattot, amiért az részt vesz a konferencián Nem kellett sokáig várni: Greenblatt is hamarosan törölte részvételét.
Az ADL az amerikai antiszemitizmus elleni küzdelem talán legfontosabb szervezete, és arra még nem volt példa, hogy annak vezetője bojkottáljon egy izraeli kormány által szervezett antiszemitizmus elleni konferenciát!
Ezután Nathan Sharansky , a Zsidó Ügynökség vezetője kezdett magyarázkodni. Hosszú nyilatkozatban kijelentette, hogy ő ugyan részt vesz a konferencián, de nem érti hogy Chikli hogyan rendezhette meg azt a diaszpóra zsidóságának előzetes egyeztetése nélkül.
Az eredeti tervek szerint a konferencia az izraeli államelnök nagyszabású fogadásával indult volna a konferencia előestéjén. Azt törölték, de Herzog rövid üdvözlő beszédet mondott a résztvevők egy csoportja előtt.
Ami Dodik jelenlétét illeti, ő illegálisan hagyhatta el Bosznia-Hercegovinát, és Belgrádon keresztül érkezett Izraelbe. A boszniai hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, erre Dodik antiszemitizmussal vádolta meg a boszniai hatóságokat és “Izrael barátjának” kiáltotta ki magát. Érdemes megjegyezni hogy Dodik neve szerepel az EU és amerikai szankciós listán is.
A dráma akkor vetett új fordulatot, amikor kiderült, hogy az Interpol elfogatóparancsot adott ki az Izraelben tartózkodó Dodik ellen. Egy videó klip is megjelent, amelyen Dodik Netanjahu miniszterelnökkel parolázik a konferencián, majd mellé ül. Később Netanjahu biztonsági emberei eltessékelik és később kivezetik a teremből.
Ekkor már a Jerusalem Post is azt jelentette, hogy Dodik jelenléte “kényelmetlen” az izraeli hatóságok számára. A nova.news pedig azt jelenti, hogy gyakorlatilag percekkel az Interpol elfogatóparancsának hatályba lépése előtt, Dodik repülőgépe elhagyta az izraeli légteret, és valószínűleg Belgrádban landolt. Izrael gyakorlatilag kiutasította a kényelmetlenné vált Dodikot.
Gál Kinga EP képviselő a Fideszt képviselte a konferencián. Gál egyébként 2008. szeptember 20-án a Békési Kulturális Központ aulájában Wass Albert szobrot avatott. Az amerikai Wiesenthal Center nyilatkozatban hívta fel a figyelmet, hogy “az antiszemita Wass Albertet nem ünnepelni, hanem elítélni kellene”.