Miért nem téma az Izrael-gyűlölő Roger Waters közelgő budapesti koncertje?
Frankfurtban és Krakkóban már lemondták az antikapitalista, Izrael-gyűlölő, Putyint népszerűsítő rocksztár koncertjét, Budapesten azonban senkit nem érdekel az ügy, még a zsidó közösség sem hallatta a hangját.
Ezt a kérdést járja körül a TEV.hu honlap:
Roger Waters, a Pink Floyd egyik alapítójának „This Is Not A Drill” című tavaszi turnéja felkavarta a németországi zsidó közösségek és önkormányzatok életét. Eddig – egy széleskörű civil összefogás nyomán – csak Frankfurt városa mondta le a koncertet, mivel azt a szervezők állítólag a zenész Izrael-gyűlöletével és a zsidó állam bojkottjával való azonosulást célzó rendezvénynek szánják.
A 79 éves Waters koncertjeinek visszatérő eleme az „Into the flesh” c. számnál egy Dávid–csillagot és más vallási jelképeket viselő disznó alakú léggömb feleresztése. Hasonló történt tíz éve Budapesten is, a Puskás stadionban: a falra vetített szimbólumok között volt „sarló-kalapács, horogkereszt, zsidócsillag, félhold, továbbá Macdonald’s, Mercedes, Shell-logók” (Waters ugyanis az őt gazdaggá tevő kapitalizmust is gyűlöli, nemcsak a zsidó államot).
Kölnben is formálódik az ellenállás: a balliberális kormánypártok és a konzervatív ellenzék közösen szólított fel a Lanxess Arénában tartandó koncert lemondására, mondván „Köln színpadjai nem adhatnak teret antiszemita tartalomnak. Ez különösen igaz azokban az időkben, amikor ismét megszaporodnak az antiszemita támadások, Kölnben is.”
Münchenben jogi akadályok miatt nem fújják le Waters koncertjét, de Dieter Reiter szociáldemokrata főpolgármester „elviselhetetlennek” nevezte a művész Izrael-ellenes propagandáját és antiszemita jelszavait. A bajor főváros ezért gondoskodik arról, hogy a koncert körül folyamatosan tájékoztassa a közönséget „a népek közti megértésről, a szolidaritásról, az antiszemitizmus elleni küzdelemről, valamint Izrael létjogosultságáról és Ukrajna szuverenitásáról.”
Ez utóbbi azért is fontos kérdés, mert Waters az utóbbi hónapokban Putyin narratíváját is közvetíti megnyilvánulásaiban: Krakkó azért mondta le a zenész két áprilisi fellépését, mert Moszkva felkérésére felszólalt az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt, ahol azt fejtegette, hogy az ukrajnai háborút a Nyugat provokálta ki, és személyeskedő levélben szólt be Zelenszkij ukrán elnök feleségének. Frankfurt után Waters jogi lépéseket helyezett kilátásba a tiltások ellen, és a véleménynyilvánítás szabadságára hivatkozott. Ráadásul menedzsmentjén keresztül és személyesen is elismételte, hogy nem antiszemita, csak Izrael kormányának politikáját bírálja – ezt azonban sokadszorra cáfolta meg a Spiegelnek adott múlt heti – egyébként igen kevéssé konfrontatív – interjújában.