Mely európai országok a legjobbak a zsidók számára?
A megrendelő Európai Zsidó Szövetség az európai Chabad mozgalom által dominált testület, mely a magyarországi Chabad-EMIH-hez hasonlóan megértőbb a jobboldali kormányokkal, az Institute for Jewish Policy Research londoni kutatóintézet azonban számos komoly felmérést végzett már a zsidók közvéleménykutatás terén. Egy új jelentés váratlan eredményei.
Az antiszemita érzelmek különösen jellemzők Olaszországra és Magyarországra, ugyanakkor itt a legmagasabb a zsidók életminősége. Ez egy olyan jelentésből derült ki, amely különböző szempontú felmérések eredményeit egyetlen mutatóval fejezi ki, először az eddigi kutatások alkalmával – számolt be a Jewish Telegraphic Agency.
A mutatót közvélemény-kutatási adatokból és intézményektől származó információk felhasználásával számították 12 olyan európai uniós országra, ahol jelentős számú zsidó népesség él. Erről Daniel Staetsky, a londoni központú Institute for Jewish Policy Research munkatársa számolt be, ő készítette a jelentést az Európai Zsidó Szövetség (EJA) felkérésére. A szervezet budapesti konferenciáján nyilatkozta: „A cél az volt, hogy a zsidók érzéseire és az antiszemitizmus mértékére vonatkozó kiváló adatokat a kormányzati politika által közzétett adatokkal kombináljuk.”
A statisztikus szerint az eredmények rácáfolhatnak azokra az előzetes föltevésekre, hogy mely országok a legbarátságosabbak a zsidókkal szemben. Németország például magas pontszámot kapott a kormányzati politikára. Az ottani zsidók gyönge biztonságérzete az oka annak, hogy az általános osztályzat közepes lett.
Menachem Margolin rabbi, az EJA elnöke szerint a mutató alapján „konkrét cselekvést várnak el az európai vezetőktől, mivel üdvözöljük a nyilatkozatokat, de azoknál többre van szükség.”
Margolin a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a felmérésben érintett minden országra nézve ajánlásokat dolgoztak ki.” A számos zsidó szervezet (a francia Consistoire, az izraeli Szohnut) és az izraeli kormány által szponzorált kétnapos konferencián a fő téma az ukrajnai zsidóságnak nyújtandó támogatás volt.
A jelentés címe “Europe and Jews, a country index of respect and tolerance towards Jews” volt. A maximális 100 pontból a három legalacsonyabbat Belgium (60), Lengyelország (66) és Franciaország (68) kapta. A legmagasabb mutatószámokat Magyarország (79), Olaszország (79) és Dánia (76) érte el, őket követi az Egyesült Királyság és Ausztria (75 – 75), Hollandia (74), Svédország (73), Németország (72), és Spanyolország (70).
Az osztályozásba olyan témákat vontak be, mint a zsidók biztonságérzete, a közvélemény viszonyulása irántuk, az antiszemitizmust észlelő zsidók száma. Az adatok az utóbbi évek közvélemény-kutatásaiból származtak, többek között a Tett és Védelem Alapítvány számos európai országra kiterjedő zsidóellenes bűncselekmény-monitoringjából, vagy az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének jelentéseiből.
Ezeket kombinálták azután az országok kormányzatainak politikáját tükröző információval a zsidó közösségek pénzügyi támogatásáról, az IHRA antiszemitizmus definíciójának elfogadottságáról, a Holokausztról szóló oktatásról, a vallás szabad gyakorlásáról.
A fenti rendszer alapján kapott Németország 72-es mutató értéket, mert hiába volt a legjobb (89) a zsidókat érintő kormányzati politika terén és tisztességes az antiszemitizmus szintjét illetően, az alacsony biztonságérzet (46) és más értékek lehúzták a teljesítményt.
Köves Slomó az EMIH részéről nyilatkozott a magyarországi helyzetről: „A mutató értékei visszaigazolják a realitást. A zsidók szabadon sétálnak az utcán, látogatják a zsinagógákat, nem félnek a zaklatástól.”
A Rágalmazás-ellenes Liga 2015-ben tartott közvélemény-kutatása szerint azonban a magyar népesség mintegy 30%-a oszt antiszemita nézeteket. „Jócskán akad még tennivaló a nevelés és tájékoztatás területén” – mondta Köves.
*
Mint ismeretes, nemrég 16 európai országról szóló antiszemitizmus kutatás látott napvilágot, Kovács András szociológus interjút is adott róla. A kutatás adatai éles kormányoldali bírálatot, ez pedig kutatói választ váltott ki.