Még mindig van kilenc zsidó Damaszkuszban

Írta: Szombat - Rovat: Politika

A főváros Jobar negyedében található a 2700 éves – nagyrészt lerombolt – Elijáhu Hanavi zsinagóga. A polgárháború alatt évekig tilos volt a zsidóknak ide látogatni.

Ilyen volt…

Most a maroknyi megmaradt szíriai zsidó újra elzarándokolhat a világ egyik legrégebbi zsinagógájába, ahová egykor a régió minden részéből érkeztek emberek imádkozni.

A 13 évig tartó szíriai polgárháború következtében a zsinagóga nagyrészt elpusztult. Falak és tetők omlottak össze. Néhány műtárgy eltűnt. A kapun lévő arab nyelvű márványtábla szerint az első zsinagóga ezen a helyen 720 évvel időszámítás előtt épült.

Amióta a felkelők december elején megbuktatták Bassár el-Aszad elnököt, az emberek biztonságosan látogathatják a nagyrészt elpusztított Jobar külvárost, amelyet a kormányerők évekig ostromoltak, miközben az ellenzéki harcosok kezén volt.

Szíria egykor a világ egyik legnagyobb zsidó közösségének adott otthont. A zsidók száma mostanra drámaian lecsökkent, különösen Izrael állam 1948-as megalakulása után, valamint az ezt követő zsidóellenes zavargások és üldöztetések után.

A közösség vezetője szerint ma már csak kilenc zsidó él Szíriában, szinte mindannyian idős férfiak és nők. A közösség szerint néhány éven belül egyetlen szíriai zsidó sem marad az országban.

Az Elijahu Hanavi zsinagógaként is ismert Jobar zsinagógát csütörtökön többek között az ősz hajú Bakhour Chamntoub, a szíriai közösség vezetője látogatta meg.

“Ez a zsinagóga sokat jelent nekünk” – mondta a 74 éves férfi az Associated Pressnek, akinek 15 év először van módja idelátogatni.

Ilyen lett

Chamntoub elmondta, hogy a világ minden tájáról hívták őt zsidó emberek, hogy készek segíteni az újjáépítésben.

Ő nem volt hajlandó elhagyni Szíriát a háború alatt, miközben 12 testvére emigrált. Azt mondta, boldog Szíriában, és olyan emberek veszik körül, akik tisztelik őt.

Chamntoub elmondta, hogy azon kevés zsidók egyike volt, akik nyíltan beszéltek a hitükről, és hozzátette, hogy soha nem találkozott diszkriminációval. Elmondta, hogy más zsidók biztonsági okokból inkább nem beszéltek nyíltan, mivel Szíriában ellenséges hangulat uralkodik Izraellel szemben, és attól tartanak, hogy kémnek vagy kollaboránsnak bélyegzik őket.

A szíriai zsidó közösség története Elijáhu próféta közel 3000 évvel ezelőtti damaszkuszi tartózkodásáig nyúlik vissza. 1099 után, amikor a keresztény seregek az első keresztes hadjárat során elfoglalták Jeruzsálemet, és lemészárolták a város muszlim és zsidó lakosait, állítólag mintegy 50 000 zsidó menekült Damaszkuszba, aminek következtében a város lakosságának egyharmadát a zsidók tették ki. Később Európából újabb zsidó hullám érkezett az 1492-es spanyol kiűzetést követően.

A szíriai közösség létszáma a 20. század elején körülbelül 100 000 volt. Az Izrael megalakulása körüli években a szíriai zsidóknak egyre nagyobb feszültségekkel és korlátozásokkal kellett szembenézniük. Sokan kivándoroltak Izraelbe, az Egyesült Államokba és más országokba.

Az Aszad család 54 évig tartó dinasztiája alatt a szíriai zsidók elvileg szabadon gyakorolhatták vallásukat, de a közösség tagjainak megtiltották, hogy az országon kívülre utazzanak, hogy megakadályozzák őket abban, hogy Izraelbe mehessenek egészen az 1990-es évek elejéig. Miután az arab-izraeli béketárgyalások megkezdése után feloldották az utazási korlátozásokat, még többen távoztak.

ToI

[popup][/popup]