Martonyi Izraelben: A magyarok elítélik az antiszemitizmust

Írta: MTI - Rovat: Politika

Fontos azt az üzenetet eljuttatni Izraelnek, hogy Magyarország baráti ország, mert jelenleg több “torz és
eltúlzott információ jelenik meg hazánkról” – mondta a külügy helyettes államtitkára. Utoljára 2010-ben
volt a magyar külügyminiszter a Szentföldön.
martonyijanos_belso

Izraelt és a Palesztin Hatóság területét is felkeresi vasárnap kezdődő közel-keleti útján Martonyi János külügyminiszter.

Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára azt mondta, igyekeznek azt az üzenetet közvetíteni Izrael felé, hogy a magyarok elítélik az antiszemitizmust, és a zsidó közösség virágzik Magyarországon.

Martonyi János vasárnap indul közel-keleti útjára. Hétfőn Izraelben találkozik Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel és Avigdor Lieberman külügyminiszterrel, továbbá ellátogat a Jad Vasem Intézetbe, majd izraeli magyarokkal találkozik. A külügyminiszter ugyancsak hétfőn tárgyal Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és Rijád al-Malki palesztin külügyi tárcavezetővel. Martonyi János kedden felkeresi a betlehemi Al-Khader (Szent György) kerületi alapítványi iskolát, amelynek adományt ad át, majd ellátogat a Születés Templomához, amelyet részben magyar forrásból újítanak fel.

Wintermantel Péter kiemelte: Izraelre baráti államként tekint Magyarország, nagyon szoros kötelékek fűzik össze a két országot. A magyar társadalom egyértelműen megmutatta, hogy elutasítja az antiszemitizmust – közölte.

Magyarország büszke arra, hogy az itteni zsidó közösség virágzik, és aktívan őrizheti a vallását, hagyományait, kultúráját. Fontos ezt az üzenetet eljuttatni Izraelnek is, hiszen jelenleg több “torz és eltúlzott információ jelenik meg hazánkról” – mutatott rá.

Mint mondta, gazdasági szempontból is kiemelt partner Izrael, a kereskedelmi forgalom mellett az izraeli befektetések is jelentősek. Emellett lényegesek a két ország közötti innovációs és tudományos kapcsolatok is – fűzte  hozzá.

A helyettes államtitkár azt is közölte, hogy a palesztinok esetében is sok kiaknázatlan gazdasági lehetőség kínálkozik, ezért a tervek szerint a közeljövőben palesztin-magyar üzleti fórumot rendeznek. Emellett a palesztinokkal ápolt kulturális kapcsolatok megerősítésére is törekedne – közölte.

Wintermantel Péter megjegyezte: utoljára 2010 novemberében látogatott el a magyar külügyminiszter Izraelbe és a Palesztin Hatóság területére.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a júliusban megindult palesztin-izraeli béketárgyalások meghatározó jelentőségűek a térség jövője szempontjából. Magyarország következetesen támogatja, hogy tárgyalások útján “demokratikus, életképes és területileg folytonos” palesztin állam jöjjön létre – mondta Wintermantel Péter.

[popup][/popup]