Marokkóban épülő Holokauszt-emlékművet romboltak le tiltakozások hatására
A marokkói hatóságok Marrákes közelében egy éve épülő Holokauszt-emlékművet távolíttattak el, miután aktivisták szerint nem volt rá építési engedély, és segített volna a kapcsolatok normalizálásában Izraellel.
Ait Faska városkában a PixelHelper német nonprofit szervezet kezdett modern szobor építésébe, amely a Holokauszt áldozatainak és a 2. világháborúban üldözött és meggyilkolt LMBT közösséghez tartozóknak állított volna emléket. A szervezet társadalmi sérelmek ellen küzd a művészet eszközeivel.
Az építkezésről szóló híradások heves kritikát váltottak ki azokból az aktivistákból, akik ellenzik a kapcsolatok normalizálását Izraellel. Ezt követően a marokkói hatóságok kiadták az utasítást a rombolásra, és a bulldózerek komoly károkat okoztak a helyszínen. A hatóságok arra hivatkoztak, hogy nem volt rá építési engedély.
A német szervezet elítélte a helyi hatóságok akcióját és emlékeztettek arra: ők mindent megtettek, hogy az illetékeseket rávegyék a határozat visszavonására, de próbálkozásuk sikertelennek bizonyult.
A PixelHelper nyilatkozata szerint a helyszínre küldött bulldózer súlyos károkat okozott a műtárgyakban, valamint a vízvezeték- és elektromos hálózatban.
„Ha figyelembe vesszük, hogy 10 ember több mint 365 napos munkája ment veszendőbe, a kár meghaladja a százezer eurót” – áll az NGO nyilatkozatában.
Ez lett volna az első, a Holokauszt áldozatainak állított emlékmű Marokkóban, amely a német szervezet feltételezése szerint hozzájárult volna az iszlám országok és a zsidók közötti viszony javulásához.
A PixelHelper felhívást adott ki, hogy az emlékművet adományokból építhessék újjá.
Az ytnetnews cikke nyomán Bassa László