Lengyelország érvel és magyarázkodik, Izrael tiltakozik
A holokauszt-tagadás egyik legrosszabb formája a valódi elkövetők felelősségének kisebbítése, az, ha az elkövetők áldozataira – a zsidókra, a lengyelekre és sok más nemzetre – hárítják a felelősséget – hangsúlyozta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő csütörtök este az izraeli-lengyel diplomáciai viszályt kiváltó törvény kapcsán. A lengyel felsőház által is elfogadott törvény pénzbüntetéssel vagy három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetné a “lengyel haláltáborok” kifejezést alkalmazókat.
Lengyelország a Harmadik Birodalom első áldozata lett
– mutatott rá Morawiecki, hozzáfűzve: a náci német haláltáborokban “a halál és a szenvedés a zsidók, a lengyelek és sok más nemzet közös tapasztalata volt”.
A holokausztot a lengyel kormányfő “elképzelhetetlen bűntettnek” nevezte.
“Ennek tagadására tett kísérleteket mindig egyértelműen el kell ítélni” – húzta alá. Rámutatott: a lengyel állam évek óta büntetőjogi felelősségre vonja azokat, akik próbálják tagadni azt a szenvedést, melyben a náci terror áldozatai részesültek. Megjegyezte: ilyen jogi előírások más országokban is léteznek, Európában és világszerte.
“Az oswiecimi hazugság nemcsak a német bűntettek tagadása, hanem a történelemhamisítás más formái is ide tartoznak” – folytatta. Lengyelországban az “oswiecimi hazugság” fogalmába a holokauszt tagadását is beleértik. A fogalom a második világháború idején a Harmadik Birodalomba bekebelezett lengyel város, Oswiecim területén létesített náci német lágerek, mindenekelőtt az Auschwitz-Birkenau haláltáborban elkövetett szörnyűségek tagadására vonatkozik.
Varsó azért módosít a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetéről (IPN) szóló törvényen, mert harcolni akar “az oswiecimi hazugsággal” – szögezte le Morawiecki. Szerinte “az oswiecimi hazugság” nemcsak a német bűntettek tagadása, “e hazugság egyik legrosszabb formája a valódi elkövetők felelősségének kicsinyítése, valamint az, ha ezt a felelősséget az áldozatokra hárítják”.
A lágerek, ahol zsidók millióit gyilkolták meg, nem “lengyel táborok” voltak,
ezt az igazságot védeni kell, mert a holokauszttal kapcsolatos igazságnak része – hangsúlyozta a lengyel kormányfő. Egyes izraeli politikusok viszont holokauszt-tagadásnak minősítették az IPN-ről szóló törvénymódosítást.
Morawiecki elmondta továbbá:
kormánya elítéli a lengyel földön a második világháború idején elkövetett összes bűntettet,
“tekintet nélkül arra, milyen nemzetiségűek voltak az elkövetők, milyen nemzethez tartoztak az áldozatok (….) “Soha nem fogjuk korlátozni a holokausztról folytatott vita szabadságát” – húzta alá ebben az összefüggésben, utalva ezzel vélhetően azokra a kifogásokra, amelyek szerint a lengyel törvény csorbítja a tudományos kutatások szabadságát. Rámutatott: a lengyel állam gondot fordít arra, hogy a német koncentrációs táborok megmaradjanak “a nemzetek mártíromsága tanúságaként”.
Felidézve a második világháborús lengyelországi zsidómentők emlékét, valamint a Nemzeti Hadseregnek az auschwitzi haláltáborról elsőként a nyugati hatalmaknak beszámoló katonái, Jan Karski és Witold Pilecki emlékezetét, leszögezte: Lengyelország az európai országok közül a leginkább köteles a holokauszt-borzalmakról szóló igazságot őrizni.
“Megértjük Izrael érzelmeit”
– mondta, utalva ezzel a lengyel törvény kapcsán a napokban keletkezett viszályra. “Sok munka kell, hogy közös, gyakran bonyolult történelmünket közösen valljuk” – fűzte hozzá.
“Ma, amikor a világ újból az antiszemitizmus problémájával küzd, a lengyel kormány világosan mondja: nincs helye a gyűlöletnek, a történelem-hamisításnak” – hangsúlyozta. A holokauszttal kapcsolatos igazság terjesztése nemcsak Izrael feladata, Lengyelországé is, az egyetemes igazságról van szó, mely az egész világnak jelent figyelmeztetést” – fejezte be beszédét Morawiecki.
Izraelben visszatetszést keltett
a holokauszttal kapcsolatos, vitatott lengyel törvény megszavazása, vezető politikusok holokauszttagadásnak nevezték a még elnöki aláírás előtt álló jogszabályt, és Jiszráel Kac miniszter az ország varsói nagykövetének konzultációra szóló azonnali visszahívására szólította fel Benjámin Netanjahu miniszterelnököt.
“Egyáltalán nem fogadjuk el az igazság eltorzítását, a történelem újraírását vagy a holokauszt tagadását. Semmiképp sem fogadjuk el a történelem újraírásának semmilyen kísérletét, s semmiféle megszorítást a történelmi igazság kutatásában”- jelentette ki az izraeli kormányfő a kormány szokásos heti ülésén, még a törvény megszavazása előtt.
Csütörtökön – már a jogszabály megszavazása után – Jiszráel Kac közlekedési és hírszerzési miniszter felszólította Netanjahut, hogy azonnali hatállyal rendelje haza konzultációra Izrael varsói nagykövetét.
“A lengyelek által elfogadott törvény súlyos, tagadja Lengyelország szerepét és felelősséget a zsidók elleni holokausztban”- mondta Kac. “A politikai és a morális megfontolások egyensúlyában világosan dönteni kell: a holokauszt áldozatainak emléke felette áll minden más meggondolásnak”- tette hozzá.
Joáv Galant építésügyi miniszter katonai rádióban elhangzott álláspontja szerint
az új lengyel törvény holokauszttagadó.
“A hatmillió emlékezete erősebb minden törvénynél. Megőrizzük emléküket és megértjük a tanulságokat: képesnek kell lennünk megvédeni magunkat”- mondta Galant.
Cipi Livni, az ellenzéki Cionista Tábor centrista politikusa azt nyilatkozta a rádióban, hogy a törvény megszavazása “kétszeresen is szembeköpi Izraelt”. A zsidó népet, valamint a miniszterelnököt is, aki bejelentette, hogy egyezségre jutott a lengyel kormányfővel a további konzultációról a törvény elfogadása előtt.
Livni szerint Izraelnek azonnal és határozottan kell lépnie, nyilvánosságra kell hoznia dokumentumokat a holokausztban zsidók elleni bűnöket elkövető lengyelekről, s világosan meg kell üzennie: “nem lehet elfelejtetni a múltat”.
A Jad Vasem holokausztmúzeum közleményében megismételte, hogy
a “lengyel haláltáborok” kifejezés kétségtelenül hibás.
A haláltáborokat a németek hozták létre a nácik megszállta Lengyelországban azért, hogy a “végső megoldás” keretében kiirtsák a zsidó népet.
Azonban véleményük szerint a lengyel szenátusban csütörtök éjjel megszavazott törvény más elemekre is vonatkozik, amelyek
“veszélyeztetik a lengyel nép szerepének szabad és őszinte megvitatását”
a zsidók akkori üldöztetésében.
A Jad Vasem leszögezte: továbbra is támogatni fogja azokat a kutatásokat, amelyek a lengyel lakosságnak a zsidókkal szemben a holokauszt idején tanúsított hozzáállására vonatkoznak, hogy feltárják a bonyolult igazságot, és ebben a szellemben támogatja az oktatási és megemlékezési munkát is.