A magyar politika és a cionizmus
A KÖZELMÚLTBAN Budapesten járt Stephen J. Roth, a Brit Cionista Szövetség magyarországi származású elnöke, aki az MZSKE vezetőivel beszélgetve elmondta, mit hallott a cionizmus megítéléséről egy szovjet diplomatától. Golicin, a londoni szovjet nagykövetség tanácsosa szerint „a cionizmus elítélése rasszizmus gyanánt az ideológiai háború része volt abban az időben, amikor mindent rossz színben tüntettek föl Izraellel kapcsolatban. Ha most elismerjük Izraelt, mely a világ minden tája felől magához vonzza a zsidókat, akikor az alapját képező ideológiai mozgalmat is el kell ismernünk”.
Ezek a szavak tavaly novemberben hangzottak el, sajnos azonban döntő elvi változás azóta sem történt a cionizmus szovjet megítélésében, jóllehet e késlekedés oka immár nem az ideológiában keresendő, hanem a politikai gyakorlatban, a Kreml taktikájában.
Amikor Dan Quayle amerikai alelnök fölszólította a Szovjetuniót, csatlakozzék Amerikához egy olyan javaslat kidolgozásában, mely semmissé nyilvánítaná a cionizmust hazug és szégyenletes módon a rasszizmus egyik válfajaként megbélyegző ENSZ-közgyűlési határozatot (1975.), Petrovszkij szovjet külügyminiszter-helyettes azzal indokolta elzárkózását, hogy a határozat hatályon kívül helyezése „a Közel-Keleten messze túlterjedő konfrontációt okozna és az ENSZ egészére hátrányosan hatna”.
(Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy miközben a szovjet kormány a gyakorlati politikában – „Nem moralizálunk!” felkiáltással – tovább is igyekszik hasznot húzni az annak idején szovjet bábáskodással létrejött ENSZ-határozatból, addig belső ellenzékének jobboldali része, a Pamjaty tábora régi jó fasiszta és bolsevista recept szerint a cionista összeesküvés rémmeséjét melegíti fel, és Gorbacsovot a cionisták merényletével ijesztgeti.)
*
MAGYARORSZÁGNAK, nem lévén világhatalom, nincsenek olyan külpolitikai kötöttségei, mint amilyenekre Moszkva hivatkozik. Közel-keleti ambíciói is szerényebbek. És miután a Szovjet nyomása a birodalom gyöngülésével, gondjainak szaporodásával és az egész politikai vonal átértékelésével együtt nyilvánvalóan enyhült, igen indokolt lenne, ha a magyar kormány kezdeményezőleg lépne fel az egykori keleti tömbben az 1975-ös anticionista határozat visszavonásáért. Annál is inkább, mert erre kötelezné az az erkölcsi tartozása is, mely a magyar zsidósággal szemben fennáll a Hatszázezer elpusztítása miatt és a segítség miatt, ámít magyar cionisták nyújtottak 1944-ben az antifasiszta magyar ellenállásnak.
De – ismétlem – hagyjuk a morált, csak a gyakorlati megfontolásokat tekintsük. A magyar gazdaságnak érdeke, hogy szorosabb együttműködés alakuljon ki közte és Izrael között. Nem nélkülözheti a nyugati – részben magyarországi származású – zsidó üzletemberek támogatását sem. A mindehhez szükséges demokratikus jó hírét az ország azzal is öregbíthetné, hogy megtagadja a közösséget azzal a sem erkölcsösnek, sem okosnak, sem pedig hasznosnak nem nevezhető határozattal. És erre nem annyira Izraelnek, mint inkább Magyarországnak van szüksége.
Az új miniszterelnöknek elkerülhetetlen feladata lesz, hogy akár Izraelben, akár az ENSZ-ben, akár Budapesten bejelentse: Magyarország visszavonta aláírását a cionizmust elítélő ENSZ-határozat alól.
SZÓLNI KELL VÉGÜL a magyarországi cionista mozgalom újraindulása kapcsán belpolitikád kérdésekről is.
A hazai zsidóság nem cionista köreihez intézve a szót, érdemes hangsúlyozni: a cionizmus nyílt megjelenése egy demokráciában nem növelheti az antiszemitizmust. Ha netalán mégis erősödnék ez a kárhozatos érzület, úgy nem a cionista tevékenységet kell visszafogni, hanem a demokráciát kell fejleszteni.
A magyar társadalom nem-zsidó köreihez szólva szükséges rámutatni: a cionizmus nem állítható párba az antiszemitizmussal. Senki sem igényelheti a cionisták visszavonulását és önfelszámolását az antiszemiták visszavonulása és „leszerelése” fejében. A cionizmus ugyanis nem valakik ellen irányul, mint az antiszemitizmus, hanem valakikért kíván hatni.
Alaptalan igény lenne az is, hogy a cionisták ne vegyenek vagy ne is vehessenek részt a magyar közéletben. A közéletben minden állampolgár jogosult részt venni, bármilyen nemzetiségűnek vallja magát, ezért a magukat a zsidó nép fiainak valló cionisták sem rekeszthetők ki belőle. Másrészt a közéletben mindenkinek érdemes részt vennie, a közügyekkel érdemes törődnie – még akikor is, ha már tudja az időpontot, amikor végleg eltávozik ebből az országból. Ameddig azonban itt van, önmagának, zsidó közösségének és az őt befogadó társadalom egészének tartozik azzal, hogy részt vállal az ország dolgából, gondjából.
A magyar demokrácia kibontakozása eleven és természetes kooperációt hozhat a zsidóság cionista része és a nem-zsidó társadalmi többség között. Ha pedig – amitől az ég óvjon – társadalmi viszonyaink nem kívánatos irányban alakulnának, és mondjuk az 1919-20-ból ismert „kurzus” rajzolódnék ki, a cionizmus fogódzót kínálhat a zsidóknak ahhoz, hogy ne kényszerüljenek elviselni új megaláztatásokat.
G. Gy.
Címkék:1990-04