Kire szavaztak az amerikai zsidók?
Az amerikaiak imádják a statisztikákat, és az Egyesült Államokban szinte mindenre készül felmérés. Arról is, hogy a mostani elnökválasztás során kire szavaztak az “amerikai zsidók”.
Persze ma nehéz megállapítani hogy kik is tartoznak az “amerikai zsidó” kategóriába, de általánosan elfogadott tény az, hogy mintegy 7,5 millió amerikai polgár határozza meg magát zsidóként.
Ez jelentheti azt, hogy zsidó vallású, zsidó származású a polgár – avagy olyan, aki a zsidó vallási és kulturális közösség tagjaként definiálja magát. Nagy számban tartoznak ide olyanok is, akiknek nincsenek zsidó felmenői, de különféle okok miatt, főleg rokoni kapcsolataik által, zsidóként azonosítják magukat.
Hogy mennyire bonyolult a helyzet, azt jelzi az is hogy a Pew Research Center egy 9 milliós számot is terjeszt, olyanokat is beszámítva, akik valamiképp kapcsolódnak a zsidó kultúrkörhöz. (Például Új-Mexikó államban az egykori spanyol hódítók Marrano leszármazottai.)
Fontos megjegyezni azt is, hogy az amerikai zsidók döntő többsége nem friss bevándorló, már az USA-ban született és sok generáció óta él ott. Mindenekelőtt amerikainak tartják magukat.
Az amerikai népszámlálás, statisztikai módszereket felhasználva, gyűjt adatokat az amerikai kisebbségekről, például “amerikai magyarokról” is. A hivatalos népszámlálási adatok szerint mintegy 1,4 millió amerikainak vannak magyar felmenői, és mintegy 100 ezer beszél is magyarul.
Érthető okból nem tartják nyilván, hogy ki is vallja magát zsidónak, viszont a demográfusok különböző módszerekkel viszonylag pontos statisztikai becsléseket tudnak publikálni.
Az amerikai zsidó szavazók hagyományosan a demokrata pártra szavaznak. A folyamat az 1930-as években kezdődött az amerikai szakszervezeti mozgalommal, és talán akkor is ért csúcsra. 1940-ben például a zsidó szavazatok 90%-át Franklin Delano Roosevelt elnök kapta meg.
Az 1960-as években is 80-90% körüli volt az arány, ami azóta valamelyest csökkent. 1960-ban Kennedy elnök a zsidó szavazatok 82%-át kapta, míg 1964-ben Lyndon Johnson 90%-ot. Érdemes megjegyezni, hogy Johnson ellenfele a zsidó gyökerekkel rendelkező republikánus Barry Goldwater volt, akit a zsidó szavazók elutasítottak.
Az utóbbi évtizedekben átlagban a zsidó szavazatok 70%-a a demokrata jelölteknek, míg 30%-uk a republikánusoknak jutott.
2016-ban Trump győzött az elnökválasztáson, de a zsidó szavazatok 71%-át ellenfele, a demokrata Hillary Clinton kapta meg. 2020-ban viszont Biden elnök győzte le Trumpot, és a zsidó szavazatok mintegy 68%-át kapta.
A mostani választáson az NBC előzetes felmérése szerint országosan Kamala Harris kapta a zsidó szavazatok 79%-át. Ha az előzetes számok igaznak bizonyulnak, akkor a zsidó szavazóknak csupán mintegy 20%-a voksolt Trumpra, ami jelentős visszaesés 2020-hoz képest, amikor mintegy 30%-ot kapott. Trump elveszítette zsidó szavazóbázisának mintegy harmadát.
Különösen fájdalmas Trumpnak az, hogy Manhattan-ben nem népszerű. Ott lakik, az ikonikus Trump toronyban, de Manhattanben a szavazatoknak csupán 17%-át sikerült megkapnia.
Viszont bőven tudott szavazatokat szerezni az ultraortodox (haredi) amerikaiak között. Azok 68%-a már korábban jelezte, hogy Trumpra fog szavazni. A modern ortodox közösségeknél azonban már megfordult az arány, ott többen támogatták Harrist mint Trumpot. (Az amerikai zsidók csupán 6%-a tekinthető ultraortodoxnak.)
Egy a teljes New York várost felölelő felmérés szerint, amelyet a Trump-barát Fox csatorna készített, Harris csupán a zsidó szavazatok 54%-át kapta meg New York-ban, míg Trump 46-ot. Trump erőteljesen lobbizott Williamsburg és Brooklyn haszid környékein és lerótta kegyeletét a híres Chabad rabbi, Menachem Mendel Schneerson sírjánál is Queens-ben.
Egyes ortodox csoportok számára fontos kritérium volt az elnökjelölt Izrael politikája, és azért szavaztak Trumpra, mert úgy vélték hogy ő többet tesz majd Izraelért, mint Harris.
Viszont az amerikai zsidók többsége számára Izrael nem volt kampánytéma, az amerikai demokrácia kérdése és gazdaság állt figyelmük középpontjában. Fontos megjegyezni, hogy az amerikai zsidók többsége soha nem járt Izraelben, és amerikai gyökereik még az Izrael állam megalakulása előtti időkbe nyúlnak vissza.
Kamala Harris férje zsidó származású, nem vallásos. Nem tagja zsinagógának, és nem nevelte zsidó hitben első házasságából származó gyerekeit sem. A családi krónika szerint felmenői több mint 120 évvel ezelőtt érkeztek az Újvilágba a lengyelországi Gorlicéből. Kulturális zsidónak tartja magát, de járt már Izraelben feleségével.
A Trump kampány jelentős erőfeszítéseket tett a zsidó szavazók megnyerésére, de minden jel arra mutat, hogy ez (a haredi amerikaiak kivételével) sikertelennek bizonyult. Győzelmi beszédében Trump megköszönte a hagyományosan a demokratákhoz kötődő kisebbségi csoportok szavazatait: fekete szavazók, nők, spanyolajkúak, valamint arab és muszlim amerikaiak.
A zsidó szavazókat viszont nem említette.