Ki kit képviseljen?
A KOMMUNISTA DIKTATÚRA végét jelző szabad, s a politikai erőknek egyenlő esélyt biztosító parlamenti választás a magyarországi zsidóság új formájú és tartalmú érdekképviseletének lehetőségét is megteremti. Formájában új, mert nem a sztálinista egyházpolitika jegyében fogant és működő Magyar Izraeliták Országos Képviselete delegál automatikusan egy főt a törvényhozásba, hanem remélhetőleg konszenzus alapján választódik ki a képviselő. Tartalmában új a képviselet, mert nemzetiségként könyvelik el immár közösségünk ama részét, mely nemzeti kisebbségnek vallja magát, s ez okból a bennünket reprezentáló személy is a magyarországi nemzetiségek képviselői között, s a rájuk vonatkozó eljárási szabályok alapján kerül a Tisztelt Házba. Megszűnik a jelenlegi elképzelés szerint az egyházak és felekezetek joga az Országgyűlésben való részvételre, s legfeljebb pártok listáján, vagy egyéni jelöltként juthat (adott esetben saját programmal) egyházi személyiség a honatyák közé.
Milyen gondokat vet fel az új helyzet a magyarországi zsidóság számára? Vegyük sorra a ¡kérdéseket!
Megszűnik a de jure felekezeti alapon álló nem választott képviselet, amely de facto az egész zsidó közösséget reprezentálta. Új, nemzetiségi alapon álló képviselet formájában jut hely számunkra a Parlamentben, de a népszámláláskor még nem volt jogi lehetőség a magukat zsidó nemzetiségűnek vallani szándékozók számára. Mégis voltunk, akik nyilatkozatunkkal emellett voksoltunk a számlálóbiztos kérdésére. Szeretném, ha tévednék, de úgy vélem, nem lehettünk félezernél többen, ¡akik a kisebbségi státust választottuk. Március 25-e után jogilag csupán ez az elenyésző minoritás jutna mandátumhoz. Lehet, hogy egy újabb felmérés új is nagyobb mértékű eredményt mutatna. (Terjengő hírek szerint kora nyáron lesz kisebbségi népszámlálás, alkalom mindenkinek kifejezni hovatartozását annak veszélye nélkül, hogy ez hátrányára szolgálhasson, tudniillik az adatokat bizalmasan kezelik majd. Úgy legyen!)
Megadatik tehát a „Kit képvisel a zsidó nemzetiség parlamenti képviselője?” kérdésre a jogi felelet, ám ez a válasz – véleményem szerint – nem kielégítő. Több szempont is közrejátszik abban, hogy tovább kell vezetnünk a gondolatmenetet.
Számomra nem kétséges, zsidónak lenni nem egyszerűen felekezethez tartozást jelent, bár tudom, áttéréssel is zsidóvá válhat az ember, de ez elszigetelt része csak a kérdéskomplexumnak. Zsidó teológusok, s a téma kutatói nyilván értőbb módon tudnának állítani, bizonyítani és cáfolni, de én itt és most csupán egyetlen érvet szeretnék felhozni vélt igazam mellett, a Tóra első könyve XII. fejezetének 2. mondatát: „… veeszehá lögoj gadol…” – „… És nagy néppé teszlek” – mondja az Örökkévaló Ábrahámnak. Nem Istennel érvelek, hanem Mózes I. könyvének, egy nép saját nyelvén írott, vallási vonatkozású, történeti munkájának szavaival, amely mű – függetlenül eredetétől – nem felekezetről, hanem népről szól.
E vargabetű után térjünk vissza jelenünk gondjaihoz. Magától értetődő, mindenki vallhassa magát, aminek akarja. Vannak zsidók, akik félelemből nem jegyeztették magukat zsidóként, van, aki a fentiek ellenére is ragaszkodik ahhoz, hogy ő „magyar nemzetiségű, zsidó felekezetű”, van, aki a „negatív identitásmodellt” testesíti meg, mondván: ő „nem magyar és nem is zsidó”, s akad, aki csak és kizárólag a „magyar nemzethez tartozó, vallástalan” kategóriájába kísérli gyömöszölni önmagát.
Meggyőződésem: a zsidó nemzetiségűek parlamenti képviselőjének kizárásos alapon mindazokat képviselnie kell, akik zsidók. Magától értetődő a képviselet a magukat zsidóknak vallók esetében s kizárásos alapon a többieknél, akiknek nincs egyéb lehetőségük érdekérvényesítésre, s a múlt a bizonyság arra, hogy zsidó sorsközösség érvényesül a bajban. A személyes biztonság megóvása köréig azokra is terjedjen ki a képviselet, akik nem tartják magukat zsidónak, de származásukat tekintve azok. [Nyilván a pártlistán induló, önmagukat zsidónak valló személyiségek – jómagam ugyan pillanatnyilag Raj Tamást (rabbi, történész) tudom ilyennek – szintén képviselnek majd zsidó közösségi érdeket, de főállású zsidó” képviselő csak egy lesz, ehelyütt tehát csak róla és feladatáról kell szólni.]
A fenti – jórészt teoretikus – fejtegetés, a „kit képvisel” nehéz kérdésre kísérelt válaszadás után, a második problémakör gyakorlati megoldást igényel. Mert hogy felelnünk kell – ki legyen a magyarországi zsidó nemzetiségűek (és a fentiek értelmében az össz-zsidóság) parlamenti képviselője? Kinek a feladata ez? Ki döntsön erről? Mi módon juttassa érvényre akaratát? Válaszolni kell sürgősen, mert feltehetően e sorok írásától számított egy hónapon belül a választott személynek már ismertnek kell lennie minden érdelkelt előtt. E választás a garancia, hogy bár a képviseltek köre a régi, a képviselet maga új. A döntés a zsidó közélet aktív szervezeteire hárul – más megoldás híján.
Az elmúlt hónapók során a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület két vezetője és dr. Seifert Gézáné és Zoltai Gusztáv (MIOK) közlése szerint szervezetük delegátusa részt vett a kormány melltett működő nemzetiségi kollégium ülésein. A még márciusban megalakuló – s a cionista alapon álló szervezeteket és személyeket tömöríteni kívánó Magyarországi Cionista Szövetség lényegéből adódóan nemzetiségi alapon áll. Ezek a részinformációk azonban korántsem elegendőek a képviselő kijelöléséhez. (Tegyük fel a nemzetiségi zsidók jelentős része mondjuk nem tagja egyik szervezetnek sem. Elvben lehetséges ez is.) Egy nemzetiségi szövetség létrejötte a magukat így meghatározók tagságával és jelöltállításával elvben tisztázná, gyakorlatilag azonban csak jobban bonyolítaná a helyzetet.
Azt hiszem, a már meglevő zsidó szervezetek önkorlátozó magatartása és konzultációi jelölhetik ki az utat a személyi kérdés eldöntéséhez. (Ebben rejlik szerintem a tisztult magyarországi zsidó szervezeti jövő is. A februárban elindult s a jövőben havonta zajló valamennyi működő zsidó szervezet közötti eszmecserék megteremthetik az alapját a Magyarországi Zsidó Szervezetek Konzultációs Tanácsának, ami első lépés lehetne egy laza, de valamennyi mozgalmat, intézményt felölelő szerveződés: a Magyarországi Zsidó Szervezetek Szövetsége felé, melyben a tagok teljes autonómiája mellett kifelé közös képviseletet, befelé eredményes koordinációt láthatna el. A jövő az egymás felié tett lépésekben alakulhat csak ki.)
Még az új parlament összehívása előtt tisztáznunk kell a képviselőnek javasolni kívánt személy kilétét. Egyetlen szervezetünk sem vindikálhatja magának a jelöltállítás kizárólagos jogát! Olyan köztiszteletben álló személyiségre kellene ruházni a mandátumot, aki nem sározódott be az elmúlt években, s a zsidó szervezettek szégyenteljes csatározásán is felül állt. Mindehhez természetesen az szükségeltetne, hogy ő maga nemzetiségi alapon áldjon. (Szívem szerint egy a vallási életben is aktív személyre szavaznék, mert őt talán még szélesebb kör jóváhagyó véleménye támogatná.) Amíg azonban nincs – mert valljuk be: nincs olyan személy, aki mindegyik kritériumnak megfelel, az Olvasó, s az érintettek engedelmével – úgy is, mint valamennyi belföldi zsidó szervezi adó- és díjfizető tagja javaslatot tennék. Meg kellene kérdezni Konrád Györgyöt: vállalná-e a megtisztelő, de elfoglaltságot is jelentő képviselőséget? Tálán eljut hozzá e javaslat, talán valaki telefont emel, és megkérdezi. Ha nem így történne, vagy nem vállalná a megbízatást, vagy személye valamely követelmény híján nem felelne meg szervezeteinknek, ám folytassanak tárgyalásokat, de ne aprózódjék a közjó szervezetek térnyerési törekvéseire! A tárgyalás amúgy is nélkülözhetetlen, mert más nemzetiségi szervezetek (például a cigány kisebbség organizációi) esetében is több jelölő mozgalom, egyesület, szövetség működik, s a lebonyolítás módja az új parlament ez ügyben felállítandó testületével, vagy valamely bizottságával folytatott előzetes megbeszélés.
Hevenyészett e néhány gondolat, sürgető idő és feszült helyzet „eredménye”. Március 7-én délutánig, szervezeteink találkozójáig csak az derült ki, hogy egyikük „a legtöbb személyre”, másikuk a nemzetiségi ügyben eddig tett lépéseire, s megint másik ideológiai alapjára tud csak hivatkozni. A javaslatok, az érvek hiányoztak. Mondják, ha rossz a főpróba, sikert hoz az előadás! Hinni akaróik ebben, de addig is tetteinkkel keli sürgetnünk közéletünk Messiását.
Mert ha kisstílű szervezeti érdekek hatalmasodnak el, füstjük beborítja közösségünk pislákoló fényét.
1990. március 8. 5750. Ádár hó 11.
Szántó T. Gábor
Címkék:1990-04