Kétszáz magyar zsidó legyilkolása – a háború utolsó napjaiban

Írta: Szombat - Rovat: Holokauszt, Politika, Történelem

A negyven éves Hans Hochstöger, aki egy festői osztrák kisvárosban, Hofamt Prielben nőtt föl, tizenévesként tudta meg, hogy a település tragikus esemény színhelye volt a világháború utolsó napjaiban: több mint 220 magyar zsidó esett itt egy SS kivégzőosztag áldozatául.

Zev Vilmos Klein és lánya egy családi fotóval a filmben

„Azt tudtuk, hogy valami rossz dolog történt falunkban, de fogalmunk sem volt az atrocitás méreteiről, és arról, hogy mindössze napokkal a felszabadulás előtt történt… A helyiek közül kevesen akartak tudomásul venni, beszélni róla. A hallgatás kultúrája lehet az ok. – Ötévenként tartottak megemlékezéseket.”

Hans elhatározta, hogy öccsével, Tobiassal filmet készítenek, amely két év alatt készült el, címe „Endphase” és Ausztriában már vetítik is. A közeljövőben Angliában is bemutatják. A dokumentumfilm egy 2017-es megemlékezéssel zárul. Az áldozatokat a közeli Sankt Pölten zsidó temetőjében egy tömegsírba temették, ahová 1964-ben vitték át a maradványokat. Az emléktáblán 228 férfi, nő és gyermek neve szerepel, így a gyászolók mécsesekkel és kövekkel emlékeznek meg rokonaikról.

A filmben elhangzik, hogy Hofamt Priel története a magyar Holokauszt része. Az 1944-ben deportált 435 ezer magyarországi zsidó 80%-a Auschwitzban pusztult el. Tudnivaló azonban, hogy mintegy 15.000 deportált Ausztriába került, ahol kényszermunkára fogták őket. Voltak közöttük, akik tetőfedési munkát végeztek Bécsben, a bombázás okozta károk helyreállítására. Aztán a Vörös Hadsereg közeledtével a németek visszavonultak.

Hochstöger: „Magukkal vitték a zsidó munkaszolgálatosokat, hogy a Bécstől 160-re eső Mauthausenben végezzenek velük, még mielőtt az oroszok vagy amerikaiak odaérnének. Az 1945. március-áprilisi tömeges halálmenetek végcélja volt ez a láger. Április végén azonban az amerikaiak fölszabadították.

Így a Bécsből továbbhajtott zsidókat végül a szomszédos Persenbeug vízerőműjében dolgozó munkások barakkjaiban helyezték el. Innen 1945. május 2-án SS egység átvitte őket Hofamt Prielbe, és helyi osztrákok segítségével legtöbbjüket kivégezték. Az SS egység számát és a helyi segítők személyazonosságát nem sikerült kideríteni.

A mészárlás helyszíne

Túlélők

A dokumentumfilm majdnem hat éven át készült. A koronatanú Jákov Tibor Schwarz, aki 11 éves gyermekként élte túl a mészárlást, és ma népes családjával él Bné Brákban. Két osztrák nő és egy férfi ugyancsak érdekes adalékokkal szolgáltak.

Megdöbbentő, hogy egy túlélő zsidó testvérpár — a magyar Kardos (Klein) Márton és az izraeli Zev Vilmos Klein, akik a legközelebbi rokonaikat veszítették el az atrocitás során, — néhány hónappal a filmben való tanúskodásukat követően hunytak el.

Jákov Schwarz szavai megrázóak. Anyja és két nővére a barakkban hagyta őt, mert hogy őket, úgymond, másokkal együtt munkára vitték. Helyette az SS-ek Hofamt Priel-be hajtották és lelőtték őket.

Jákov Schwarz azt mondta Hochstögernek, hogy nagyon bíztak abban, hogy a háborúnak napokon belül vége lesz és ők visszakerülnek Magyarországra.

A tömeggyilkosság után az SS-ek visszamentek a barakkokba, és tüzet nyitottak az ottmaradt zsidókra. Schwarz elmondta, csupán azért menekült meg, mert egy fölötte fekvő gyermek megvédte testével. Klein Imre volt az – Márton és  Zev testvérbátyja.

Jákov elmondta Kaddis és az El Malei Rachamim imát a meggyilkoltakért. A barakkbeli mészárlást hárman élték túl: egy 60 éves férfi, egy fiatalember és ő. A mészárlás után egy közeli házba menekültek. A tulajdonos, Rosa Forsthofer segített neki kihúzni a felszabadulásig hátralévő néhány napot. Elmeséli találkozását otthon apjával és öccsével, valamint az Ungár családdal. Utóbbiak kivándoroltak és most Haifán élnek.

Yakov Tibor Schwarz, a koronatanű

Tettesek

Amikor a helybéliekre terelődik a szó, akik segíthettek a tömeggyilkosságban, csak kevesen hajlandóak beszélni. A filmben nyilatkozó néhány helybéli felidézi, hogy egy „Fritzl” becenevű férfit arra kértek az SS-ek, hogy kapcsolja fel a fényt, ami valószínűleg arra utal, hogy a gépjárművek fényszóróival világították meg az áldozatokat. „Fritzl” – feltételezi a rendező – egy prominens helyi orvos lehetett, egy SS-tag, akinek náci kapcsolatai a háború előtti időkre nyúlnak vissza.

Ez azonban nem bizonyítható – mondja Hochstöger, aztán hozzáteszi. „Könnyen lehet, hogy köze volt a mészárláshoz”.

A háború után egy Fritzl becenevű orvos a közeli Petzenkirchenben olyannyira kedvelt személyiséggé vált, hogy halála után az egyik teret róla nevezték el. Hochstöger elbeszélgetett a polgármesterrel erről az elismerésről, amelyet végül tavaly visszavontak.

„Korábban nem látták szükségét, hogy megváltoztassák a tér nevét” – mondta Hochstöger. „Csak azután tették ezt, hogy a filmünket bemutatták az osztrák televízióban. Akkor rengeteg ellenséges e-mailt kaptunk.”

Megjegyezte azonban, hogy a faluban és környékén nagyon sokan akarták látni a filmet, és valóban látták is… Sikerült a nyilvánosság elé tárnunk a mészárlásról szóló információkat”.

Times of Israel – Bassa László

 

[popup][/popup]