Keresztények, akik Izraelért imádkoznak

Írta: Polgár György - Rovat: Politika

Egy holland vallási civil szervezet bibliai alapokon áll ki Izrael és a zsidóság mellett.

Kétévente tartanak összejövetelt Jeruzsálemben az önkéntesek számára (Képek forrása: C4I)

„A keresztény egyházak gyakran figyelmen kívül hagyják Izraelt, vagy csak úgy tekintenek rá, mint valami történelmi részletre. Mi viszont fontosnak tartjuk, hogy a keresztény emberek tisztában legyenek Izrael egyedülálló szerepével a zsidó és a keresztény vallásban” – magyarázza Cornelis Kant lelkipásztor, a Christians for Israel (C4I – Keresztények Izraelért) nemzetközi civil szervezet ügyvezető igazgatója. Majd folytatja: „Ez arra ösztönözheti az embereket, hogy imádkozzanak Izraelért, hogy kiálljanak Izrael mellett és támogassák. Ezt szeretnénk elérni.”

A történet negyvennégy évvel ezelőtt kezdődött, amikor egy holland üzletember, Karel van Oordt úgy döntött, eladja cégét és a keresztény gyülekezetek előtt Isten kiválasztott népének bibliai küldetése magyarázatába kezd. Isten Izraellel kapcsolatos céljairól akart szólni, valamint imával és tettel támogatni Izraelt. Gondolatai hamar visszhangra találtak. Mára egy negyvenkét országra kiterjedő mozgalommá nőtte ki magát a hajdani szerény kezdeményezés, 150 ezer támogatóval, huszonöt álladó alkalmazottal és kétszáz önkéntessel. Könyveket és újságokat adnak ki és osztanak szét, aktívak a közösségi médiában, szemináriumokat tartanak a témában, rendszeresen szerveznek utakat Erec Izraelbe és segítik az alijázni vágyókat. A tavaly október 7-ei terrorista mészárlás óta humanitárius akciókat is életre hívtak.

A szervezet központja a hollandiai Nijkerkben

A Christians for Israel egy felekezetek feletti organizáció. Szívesen fogadnak el meghívást bármilyen keresztény gyülekezetbe, legyen az például református, baptista, pünkösdi vagy akár katolikus.

Okításaik és prédikációik során szövegeket olvasnak fel a Tanachból és az Újszövetségből. Ennek során bebizonyítják, hogy a kettő között semmilyen ellentét nincs, sőt a két szent tan egymás állításait erősíti. Egyes látszólagos ellentmondások középkori teológiai félremagyarázások termékei. Ezek lettek az alapjai sok zsidóellenes indulatnak, amelyek Európa történelme során sok kárt és tragédiát okoztak a zsidóságnak. „Azok a szövetségek, amelyeket Isten a zsidó néppel kötött, mind a mai napig érvényesek” – állítja Kant, aki szerint ezt bizonyítják az Evangéliumok szövegei és Pál apostolnak a római gyülekezethez írt levele is. „Mindez a hallgatóság nagy részének igazolás, másoknak viszont megnyitja a szemét, egy kis hányaduk pedig változatlanul kritikus marad. Az utóbbiak úgy gondolják, hogy a Föld Ígéretét Isten Ábrahámnak adta, ami nagyon régen történt, de most más időket élünk” – folytatja a tiszteletes. „Hogy Izrael Állam milyen békemegállapodást köt a szomszédaival, azt a kormánynak kell eldöntenie, ez nem a mi dolgunk. Mi nem kritizáljuk az izraeli kormányt, és főleg nem írjuk elő, mit kellene tennie. Mi mindig azt mondjuk, amit a Biblia mond, mert ez Isten szava. És ha keresztény hívő vagy, akkor kötelességed tiszteletben tartani Isten szavát!”

Háromnapos kenyai továbbképzés

Kanték bibliai alapon tekintik feladatuknak az alija támogatását is, hiszen a Tanach prófétái megígérték, hogy egyszer a jövőben Izrael Istene visszavezeti az egész zsidó népet Izrael földjére: „Ha a zsidók vissza akarnak térni Izraelbe, mondjuk Ukrajnából, Oroszországból vagy máshonnan, akkor mi hajlandóak vagyunk segíteni őket ebben.” Például anyagi juttatást biztosítanak, repülőjegyet vesznek a kivándorlóknak. Nem elhanyagolható akcióról van szó. Az elmúlt huszonöt évben mintegy 150 ezer embernek segítettek új hazára találni Erec Izraelben. Ukrajnában több mint húsz helybéli önkéntesből álló csapatuk dolgozik, akiket egy belga vezető irányít. Az embereket Moldovába viszik, hogy azután a kisinyovi repülőtérről továbbutazhassanak. Az otthonmaradt zsidó közösségeknek rendszeren küldenek élelmiszercsomagokat.

Az ember nem is gondolná, hogy olyan országokban is aktívak, ahol a keresztények egy apró kisebbséget képeznek, mint amilyen India. Ez az ő szempontjukból egy problémás ország, mivel gyakran előfordul, hogy a keresztényeket radikális hinduk üldözik. Másrészt viszont nagyon erős egyházi hálózattal rendelkeznek. Hindi és más nyelvű könyveket adományoznak nekik és szemináriumokat tartanak a közel-keleti konfliktusról, annak történetéről. Elmagyarázzak a számukra, hogy Izrael nem illegálisan foglalja el mások földjét. Ez arra ösztönözheti az indiai keresztényeket, hogy imádkozzanak Izraelért. Ennél több alig várható el tőlük, hiszen gyakran nagyon szegények. De imádkozhatnak Izraelért és inspirálhatják politikai vezetőiket, hogy álljanak ki a zsidók mellett.

Konferencia 150 indiai lelkész részvételével Pondicherry-ben

De nem kizárólag a szentírásokra összpontosítanak, hanem igyekeznek a mai világ kontextusában is elhelyezni a mondanivalójukat. Ami a jelenlegi közel-keleti háborút illeti, a keresztény szervezet álláspontja határozott: az 1948-ban kikiáltott Izrael Államot az arab hadseregek jogtalanul megtámadták. Jordánia elfoglalta Izrael egy részét, majd a felek fegyverszüneti vonalakban állapodtak meg. Az úgynevezett Ciszjordániát Izrael 1967-ben jogosan foglalta vissza. Kant véleménye szerint a zsidók törvényesen élnek Szamáriában, Júdeában, a Golán-fennsíkon és Jeruzsálemben. 1967-ben – magyarázza Kant – Európa jelentős része még Izrael mögött állt, de a hatvanas-hetvenes években az európai vezetők és egyházak a Jasszer Arafat-féle narratíva hatása alá kerültek, aki a palesztin állam megalapítása gondolatával elterjesztette az izraeli elnyomás koncepcióját. Ezután kezdték úgy gondolni, hogy Izrael egy illegitim megszálló. Izraelnek folyamatosan szembe kell néznie az iszlamisták akcióival, az Izrael-ellenes gyűlölettel, és olyan terrorista csoportokkal, amelyek el akarják pusztítani az országot. A keresztény szervezet álláspontja szerint azonban a zsidóknak jogukban áll a Jordán folyó nyugati oldalán lakni. Az araboknak ezt el kell fogadniuk, és békében kellene élni velük.

A Christians for Israel számára fontos, hogy megmutassa a társadalomnak: a mai nehéz időkben is teljes mértékben kitart Izrael mellett. Cikkeket közölnek és többször szerveztek zsidó barátaikkal közösen Izrael-párti megnyilvánulásokat Hollandiában, de más országokban is, például Németországban vagy Olaszországban.

A nemrégen lezajlott amszterdami pogromot Kanték mélységesen elítélik. Szerintük többnyire olyan muszlimok a felelősök, akik nem integrálódtak teljesen a holland társadalomba, ráadásul szélsőbaloldali aktivistákkal szövetkeznek. „Gyakran azt látjuk, hogy az első nap az emberek megdöbbennek a történtektől, de két-három-négy napra rá ez megváltozik és ekkor elkezdik a zsidókat hibáztatni. Ez baj.” A 83. Zsoltár és a 17. Zsoltár jut eszébe, melyek arról szólnak, hogy az ellenség megtámadja és meg akarja ölni Izrael népét.

Magyarország biztonságos államnak számít a zsidók szempontjából, ahol a kormány elkötelezett Izrael mellett, ezért a  C4I itt még nem tevékeny – jóllehet, a többségi társadalom egy nagyon jelentős része nem kedveli a zsidókat. „Ha egyszer meghívást kapunk, az Önök országába is szívesen elmegyünk” – búcsúzik Cornelis Kant a Szombat tudósítójától.

[popup][/popup]