“Izraelnek joga van megvédenie magát… De nem mindegy, hogyan teszi ezt”

Írta: Szombat - Rovat: Politika

Kamala Harris amerikai alelnök csütörtökön kijelentette, hogy nem fog változtatni Joe Biden amerikai elnök Izraelt segítő felfegyverzési politikáján, és ezzel újra elutasította a fegyverszállítások visszafogására vagy teljes megszüntetésére irányuló felhívásokat.

Kamala Harris (Fotó: CNN)

Harrist a CNN-nek adott interjúban kérdezték erről a kérdésről Tim Waltz alelnök-jelöltje társaságában – ez volt az első interjúja azóta, hogy a múlt hónapban ő lett a demokrata párt elnökjelöltje.

A CNN – kiemelve a “progresszívek” felhívásait az Izraelnek szánt fegyverszállítmányok visszatartására – megkérdezte Harrist, hogy másként állna-e hozzá az Izrael és a Hamász közötti háborúhoz, mint Biden. A kérdező Dana Bash nem említette, hogy Biden valójában visszatartott egy nehézbombákból álló szállítmányt, bár annak egy részét végül elengedték, a többi szállítmányt pedig folytatták.

Harris a válaszában megismételte a múlt heti, a Demokraták Nemzeti Konvencióján tartott beszédében tett megjegyzéseit.

„Egyértelműen és megingathatatlanul elkötelezett vagyok Izrael védelme és önvédelmi képessége mellett, és ez nem fog változni” – mondta Harris.

„De lépjünk egy lépést hátra. Október 7-én 1200 embert mészároltak le, sok fiatalt, akik egyszerűen csak egy zenei fesztiválon vettek részt. A nőket szörnyű módon megerőszakolták” – folytatta az alelnök.

„Amit akkor mondtam, azt mondom ma is: Izraelnek joga van megvédeni magát. Meg is tennénk” – mondta.

„De nem mindegy, hogyan teszi ezt. Túl sok ártatlan palesztint öltek meg” – tette hozzá Harris, utalva az Izrael által a háborúban folytatott eljárással kapcsolatos aggodalmára – amit Bidennél valamivel nyomatékosabban hangsúlyozott.

Az alelnök ezután megismételte, hogy hisz az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti és túszszabadítási megállapodás sürgős szükségességében. A héten Dohában folytatódtak a közvetett tárgyalások, bár a felek továbbra is vitában maradtak az IDF csapatainak két kulcsfontosságú folyosóról való kivonásával kapcsolatban: Az Egyiptom és Gáza közötti Philadelphi és a Netzarim régióban, amely az enklávé északi és déli felét választja el.

„Ennek a háborúnak véget kell vetni, és olyan megállapodást kell kötnünk, amely a túszok kijuttatásáról szól” – hangsúlyozta Harris, megjegyezve, hogy találkozott a nyolc amerikai túsz családjával. „Legyen tűzszünet”.

Arra a kérdésre, hogy változtatna-e a fegyverszállítmányokkal kapcsolatos jelenlegi politikán, Harris nemmel válaszolt, mielőtt gyorsan folytatta a túszmegállapodás szükségességéről szóló mondandóját.

„Ha megnézzük ennek a jelentőségét a családok, a térségben élő emberek számára – a megállapodás nem csak a háború befejezésének helyes módja, hanem nagyon sok mindent lehetővé tesz abból, aminek ezután történnie kell” – mondta az alelnök, nem térve el az üzenetétől.

„Továbbra is elkötelezett vagyok – október 8-a óta – amellett, hogy mit kell tennünk a kétállami megoldás érdekében, ahol Izrael biztonságban van, és – egyenlő mértékben – a palesztinok is biztonságban vannak, önrendelkezési joggal és méltósággal rendelkeznek” – tette hozzá a demokrata elnökjelölt.

Múlt heti DNC-beszédében Harris ígéretet tett arra, hogy ha novemberben megválasztják, Izrael mindig megkapja a szükséges támogatást, hogy megvédje magát.

„Hadd legyek világos: mindig ki fogok állni Izrael önvédelemhez való joga mellett, és mindig biztosítani fogom Izrael számára, hogy képes legyen megvédeni magát” – mondta, és dörgő tapsot kapott a United Centerben összegyűlt több tízezres tömegből.

Ez a mondat a demokrata küldöttek soraiban is jelen lévő, és a párton kívüli Izrael-ellenes tüntetők elutasítását jelentette, akik Izrael fegyverembargóját követelik.

Harris nem tért el nyilvánosan a Biden-kormányzat Izraellel kapcsolatos politikájától alelnöki ideje alatt, bár egyesek úgy látták, hogy retorikája a háború alatt élesebben hangsúlyozta a palesztinok helyzetét. (Times Of Israel)

[popup][/popup]