Izraeli egyetemek bojkottja – harcolni kell ellene, megszűnni nem fog

Írta: Szombat - Rovat: antiszemitizmus, Politika

Az izraeli intézmények és kutatók elleni bojkott nem fog egyhamar véget érni, és Izraelnek alkalmazkodnia kell a helyzethez – derül ki egy jelentésből.

Izrael-ellenes tüntetés egy brit egyetemen (Forrás: (CST Campus Report)

Egy hétfőn közzétett jelentés szerint az izraeli intézmények elleni akadémiai bojkott továbbra is lendületben van, és a lassulásnak semmi jele.

A 2025 februárjáig tartó utolsó félévben mintegy 500 akadémiai bojkottálási esetet jelentettek, 66 százalékkal többet, mint a háború 2023. október 7-i kezdete utáni hat hónapban. Ez derül ki az Izraeli Egyetemek Vezetőinek Szövetsége által fenntartott munkacsoport jelentésből.

A jelentés szerint az Egyesült Államokban, Belgiumban, Spanyolországban és Angliában regisztrálták a legtöbb bojkott-kísérletet, majd Hollandia, Olaszország és Kanada következik.

“A fő következtetésünk a jelentés nyomán az, hogy ezek a bojkottok nem fognak egyhamar véget érni, és valószínűleg még évekig folytatódni fognak” – mondta Emmanuel Nahshon, a munkacsoport vezetője a The Times of Israel-nek. “Izraelnek meg kell tanulnia alkalmazkodni ehhez a helyzethez, és jobb eszközöket kell kifejlesztenie, hogy kezelni tudja ezeket.”

Ez magában foglalja majd a helyi zsidó közösségekkel és egyetemekkel való erősebb hálózatok létrehozását, valamint egy csapat kialakítását a bojkottok elleni harcra, mondta Nahshon. Az Egyetemi Vezetők Szövetsége már használja a nagy külföldi zsidó szervezetekkel való kapcsolatait e téren, és vannak erőfeszítések, hogy segítséget kapjanak az izraeli kormánytól, de ez időbe telik, mondta Nahshon.

Emmanuel Nahshon

A munkacsoport többek között azon dolgozik, hogy figyelemmel kísérje a palesztinbarát szervezetek közösségi média tevékenységét az egyetemeken, hogy információkat gyűjtsön és felkészüljön a közelgő bojkott-eseményekre.

Ezen túlmenően egy vezető brüsszeli ügyvédi irodával való együttműködésnek pozitív eredményei vannak: az iroda eljárást indíthat a bojkottot támogató vagy eltűrő európai intézményekkel szemben, és koalíciókat építhet külföldi akadémikusokkal és kutatói közösségekkel – közölte a munkacsoport.

Az izraeli akadémiai intézményeket évtizedek óta próbálják bojkottálni. Ez 2004-ben öltött intézményes formát, amikor a BDS mozgalom elindult. Az izraeli egyetemek és értelmiségiek intézményi elszigetelésére irányuló nyomás azonban jelentősen megnőtt, mióta a Hamász 2023. október 7-én háborút indított Izrael ellen.

A jelentés szerint az Izraellel szembeni akadémiai bojkottot arra használják, hogy mind az izraeli intézmények, mind az egyes kutatók nemzetközi kapcsolatait károsítsák, valamint megakadályozzák az izraeli kutatókat abban, hogy részt vegyenek tudományos konferenciákon és előadásokon. Az Izraelben tartott tudományos konferenciákon való külföldi részvétel csökken, és az izraeli kutatók nehézségekről számolnak be a külföldi cikkek publikálásával kapcsolatban – áll a jelentésben.

“Az akadémiai bojkott sérti az akadémiai szabadság és a tudományos kutatás szabadságának alapelveit” – mondta Daniel Haimowitz, a Ben-Gurion Egyetem elnöke, aki egyben az egyetemi elnökök bizottságának vezetője is. “A tudománynak és az akadémiai kutatásnak kulturális és politikai szakadékokat kell áthidalnia, nem pedig elmélyítenie azokat”.

A munkacsoport jelentése számos bojkott ügyet sorolt fel, köztük néhányat, amelyeket sikerült elhárítani:

– A belgiumi Genti Egyetem 2024 májusában úgy döntött, hogy megszakítja tudományos kapcsolatait az összes izraeli egyetemmel, és az Európai Bizottsághoz fordult, hogy tagadja meg az izraeli tudományos intézményektől a Horizont Európa és az Erasmus projektekben való részvételt. Miután a fellebbezést elutasították, a Genti Egyetem önállóan kivonult az izraeli partnereket érintő projektekből.

– 2024 nyarán az Orvostanhallgatók Egyesületeinek Nemzetközi Szövetsége úgy döntött, hogy felfüggeszti kapcsolatát az izraeli társegyesülettel, ami árt a diákcseréknek, valamint a kutatási és klinikai csereprogramoknak. A munkacsoport a döntés visszavonásán dolgozik.

– Az Ír Ápoló-hallgatók Egyesületének az izraeli társegyesület kizárására irányuló, az EU-hoz benyújtott kérelmét elutasították, részben a munkacsoport jogi lépésének köszönhetően.

– A franciaországi és észak-afrikai matematikusok kísérletét, hogy zárják az izraeli Matematikai Egyesületet egy nemzetközi testületből, sikerült enyhíteni, így nem okozott kárt az izraeli szervezetnek.

– A franciaországi Sorbonne vezetőire nyomást gyakorló hallgatói kezdeményezést leállították, miután az akciót jogi úton megtámadták és a helyi zsidó közösség is beavatkozott.

– 2025 januárjában, amikor egy indiai magánegyetem lemondta egy vezető izraeli akadémikus meghívását egy konferenciára, Izrael indiai nagykövete felkérte India egyik leggazdagabb üzletemberét, hogy lépjen közbe, aki sikeresen leállította a bojkottot.

“Végső soron ez minden izraelit érint” – mondta Nahshon. “Azok, akik Izraelt el akarják pusztítani, tudják, hogy egyetemeinknek állandó kapcsolatban kell lenniük a szélesebb tudományos világgal, és ezt látják gyenge pontnak. Mindent el kell követnünk, hogy ne járjanak sikerrel”.

ToI

Címkék:BDS mozgalom, palesztinbarát szervezetek, palesztinok

[popup][/popup]