“Izrael közelebb van a Hamasszal történő megállapodáshoz a túszok elengedéséről, mint valaha”

Írta: Szombat - Rovat: Politika

Izrael Katz izraeli védelmi miniszter a jelentések szerint hétfőn a Knesszet törvényhozóinak azt mondta, hogy Izrael „közelebb van, mint valaha” a Hamásszal kötendő megállapodáshoz a Gázában fogva tartott túszok kiszabadításáról, megerősítve az arab média jelentését, amely szerint a következő hetekben komoly optimizmus indokolt a megállapodás esélyeit illetően.

Izrael Katz miniszter

Katz a Knesszet külügyi és védelmi bizottsága előtt tett megjegyzései zárt ajtók mögött hangzottak el, de a héber sajtó széles körben beszámolt róla.

„Izrael közelebb van egy újabb túszmegállapodáshoz, mint valaha” – idézték Katz szavait. Hozzátette, hogy minél kevesebbet mond, annál jobb, és ezzel megismételte Benjamin Netanjahu miniszterelnök vasárnap tett megjegyzéseit, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel tárgyalt a Hamász által Gázában fogva tartott elrabolt személyek kiszabadítására irányuló folyamatban lévő erőfeszítésekről.

„Folyamatosan, pihenés nélkül dolgozunk azon, hogy hazahozzuk túszainkat” – mondta Netanjahu a telefonbeszélgetés után kiadott nyilatkozatában, kevés részletet közölve: „Minél kevesebbet beszélünk róla, annál jobb – így, Isten segítségével, sikerrel járunk”.

Trump példátlan amerikai tűzerővel fenyegette meg a Közel-Keleten túszokat tartókat, ha január 20-i hivatalba lépéséig nem engedik el őket.

A megállapodást Katz közlése szerint a koalíció nagy része támogatni fogja, és nem kell belső akadályokba ütközniük – írja a Walla hírportál.

Úgy tűnik, a miniszter azt is jelezte, hogy a megállapodás nem tartalmazza majd az ellenségeskedések határozatlan idejű leállítását, amit a Hamász szeretne, de Netanjahu kemény jobboldali koalíciójában sokan elleneznek.

„Van rugalmasság a másik oldalon. Megértik, hogy nem fogjuk befejezni a háborút” – idézték, a legutóbbi jeleként annak, hogy a felek talán közelebb kerülnek egy olyan megállapodáshoz, amely a Hamász által 2023. október 7-én elkövetett mészárlás során elrabolt túszok kiszabadítását és a harcok – ha csak ideiglenesen is – leállítását célozza.

Katz megjegyzéseit akkor tették közzé, amikor az al-Akhbar libanoni hírügynökség által idézett egyiptomi biztonsági források szerint az elmúlt napok eredménytelen tárgyalásainak célja az volt, hogy az asztalon lévő megállapodást kiterjesszék további szabadon bocsátandó túszokra és az ellenségeskedések hosszabb idejű beszüntetésére.

A Hezbollah-párti lap arról is beszámolt, hogy Jeruzsálem és Kairó továbbra is vitában áll egymással a Gáza és Egyiptom közötti rafahi határátkelő jövőbeli kezeléséről, amelyet Izrael májusban foglalt el a Hamásztól.

A kapu azóta is zárva maradt, és Egyiptom addig nem volt hajlandó újra megnyitni, amíg nem került vissza palesztin ellenőrzés alá, hogy ne tekintsék “bűnrészesnek” Izrael katonai műveletében. Az átkelő a Gázába irányuló segélyek egyik fő csatornája, és lezárása súlyosbította a háború okozta humanitárius válságot.

Egy külön jelentésben a szaúdi Asharq News hírportál egy meg nem nevezett Hamász-vezetőt idézett, aki szerint a felek „közelebb vannak, mint valaha” a megállapodáshoz – „ha Netanjahu nem akadályozza azt”.

A forrás azt állította, hogy a terrorcsoport „nagyfokú rugalmasságot” mutató javaslatot nyújtott be, amely „a háború fokozatos befejezését és az izraeli erők fokozatos kivonását írja elő egy elfogadott menetrend szerint, valamint a nemzetközi közvetítők garanciáit”.

A közvetítők intenzívebbé tették a kapcsolatokat és a tárgyalásokat a szakadékok áthidalása és a gyors megállapodás elérése érdekében – állította a Hamász vezetője, hozzátéve, hogy a terrorcsoport céljai továbbra is az ellenségeskedések végleges leállítása, a teljes izraeli kivonulás, a kitelepített gázaiak visszatérése otthonaikba, valamint a túszok és a palesztin biztonsági foglyok szabadon bocsátásáról szóló tisztességes megállapodás.

Egy másik, a tárgyalásokat jól ismerő forrás az Asharqnak elmondta, hogy a Hamászt arról tájékoztatták, hogy Trump a lehető leghamarabb, még januári beiktatása előtt, de talán még az év vége előtt tűzszünetet és túszszabadítási megállapodást akar.

Egy meg nem nevezett izraeli tisztviselő az Izrael Hayom napilapnak vasárnap azt mondta, hogy a tűzszünet-túszalku valószínűleg a hanukáig, az idén december 25-én este kezdődő hanukáig létrejön.

Egyelőre azonban a tárgyalások a 13-as csatorna szerint akadoznak a részleges megállapodásban szabadon engedendő túszok számáról. A Hamász ragaszkodik ahhoz, hogy jóval kevesebbet engedjenek szabadon, mint amennyit Izrael követel, Izrael pedig nem hajlandó engedni – áll a jelentésben.

A 12-es csatorna híradója vasárnap este jelentette, hogy a Netanjahu-Trump beszélgetés során a miniszterelnök azt mondta a megválasztott elnöknek, hogy az Egyesült Államoknak nyomást kell gyakorolnia a tárgyalókra, hogy egyezzenek bele a túszok sokkal nagyobb számú szabadon bocsátásába, és hogy a Hamász „elfogadhatatlan számú” túsz szabadon bocsátását ajánlotta fel a „humanitárius” kategórián belül.

Vasárnap este a Moszad és a Shin Bet biztonsági szolgálatok vezetői azt mondták a biztonsági kabinetnek, hogy a Hamászban új hajlandóság mutatkozik a megegyezésre – írja a Ynet egy magas rangú izraeli tisztviselőre hivatkozva.

A Wall Street Journal a múlt héten arról számolt be, hogy a Hamász engedett annak az izraeli követelésnek, hogy az Izraeli Védelmi Erők egy tűzszünet-túszalku keretében ideiglenesen Gázában maradjanak, miután korábban elutasította, hogy további túszokat engedjen szabadon, hacsak Izrael nem egyezik bele a teljes kivonulásba az enklávéból és a háború befejezésébe, amit a kormány elutasított.

Izrael úgy véli, hogy a Hamász terroristái által 2023. október 7-én elrabolt 251 túsz közül 96 még mindig az övezetben van, és ez a szám magában foglalja legalább 34 fogoly holttestét, akiknek halálát az IDF megerősítette.

A Hamász 105 civilt engedett szabadon a tavaly novemberi tűzszünet során, és négy túszt már korábban is elengedtek. Nyolc túszt élve mentettek ki a csapatok, és 38 túsz holttestét találták meg, köztük három túszt, akiket az izraeli hadsereg tévedésből megölt, amikor megpróbáltak elmenekülni fogvatartóik elől.

A Hamász két izraeli civilt is fogva tart, akik 2014-ben és 2015-ben léptek be az övezetbe, valamint két IDF-katona holttestét, akiket 2014-ben öltek meg. (Times Of Israel)

[popup][/popup]