„Igen, mi vagyunk a Hamasz!” – tüntetés és káosz a Columbia egyetemen

Írta: Szombat - Rovat: antiszemitizmus, Politika

Számos Izrael-ellenes tüntetőt őrizetbe vettek New Yorkban a Columbia Egyetem területén, akik szerda reggel kezdtek ülősztrájkba az intézmény bejáratánál.

Palesztin párti tüntetők a Columiba egyetemen

Csütörtökön a rendfenntartó erőket kellett hívni az elvadult tüntetések lecsillapítására.

A Columbia University Apartheid Divest (CUAD) nevű csoport szerda délután elfoglalta az egyetem egy részét, és miután “felszabadított zónává” nyilvánította azt, a jelentések szerint fáklyákat gyújtott és Hamász-párti és Amerika-ellenes jelszavakat skandált. Amikor a New York-i rendőrség (NYPD) megérkezett, hogy feloszlassa az engedély nélküli gyülekezést, a jelentések szerint több száz diák gyűlt köréjük, hogy megakadályozzák a rend helyreállítását.

“Igen, mindannyian Hamászosok vagyunk, disznó!” –kiabálta az egyik tüntető a filmfelvétel tanúsága szerint. “Éljen a Hamász!” – kiabálták mások, akik táncra perdülve dicsőítették a Hamász terrorszervezet egyik szárnyát, az al-Kasszam Brigádokat. “Öljetek meg még egy katonát!” – kiabálták mások! szavak, amelyek megerősítették a szerdai amerikai kongresszusi meghallgatás témáját: “Válság a Columbiában”.

A felvételek alapján ezután a New York-i rendőrség buszaira tereltek több tucat tüntetőt, aki egy palesztinpárti diákszervezet hívására vert sátrat az egyetem bejárata előtti füves területen. Az Egyesült Államok elit egyetemei közé sorolt Columbia rektora, Minouche Shafik üzenetet küldött a diákszervezet vezetőjének, ami szerint a rendkívüli körülmények, rendkívüli lépéseket tettek szükségessé. Hozzátette, hogy a tüntetést kezdett hallgatók szabályok és előírások hosszú listáját sértették meg.

A diákok azt követelték az egyetem vezetésétől, hogy szakítsa meg a kapcsolatot olyan a cégekkel, amelyek kötődnek Izraelhez.

A tüntetők között volt Isra Hirsi, egy demokrata kongresszusi képviselő, Ilhan Omar lánya, akit a tiltakozáson való részvétele miatt felfüggesztett a felsőoktatási intézmény, a Barnard College, amelynek hallgatója.

Szerdán – azon a napon, amikor az egyetemen tiltakozás kezdődött – a Columbia Egyetem rektora és több vezetője Washingtonban kongresszusi meghallgatáson vett részt, aminek témája az intézményen belül tapasztalt antiszemitizmus volt. Az egyetemi vezetők határozottan az egyetem szabályzatába ütközőnek mondták a népirtásra való felszólítást.

Egy hasonló meghallgatáson a közelmúltban ugyanerre a kérdésre kitérő választ adott a Harvard Egyetem rektora, aki nem sokkal később lemondott posztjáról.

Szintén csütörtökön a Google közölte, hogy elbocsátotta 28 alkalmazottját, aki az informatikai vállalat több irodájában ülősztrájkot kezdett azt követelve, hogy a cég mondjon fel egy 1,2 milliárd dolláros megbízási szerződést az izraeli kormánnyal. A szerződés felhőalapú szolgáltatásról szól az izraeli védelmi erők számára. A New Yorkban és Kaliforniában tüntető alkalmazottakat szintén hatósági erővel kellett eltávolítani, közülük 9 embert tartóztattak le.

Algemeiner/MTI

[popup][/popup]