Húsba vágó kérdések
Érzékeny és fontos kérdést tett fel Fináli Gábor rabbi facebook oldalán.
Ha ön valamelyik fentebbi csoportba tartozik, kérem ossza meg véleményét a poszt alatt arról, hogy támogatna-e egy olyan kezdeményezést, ahol arra kérjük a hitközséget /(hitközséget!), hogy a kóser húst dotálja a jövőben, hogy annak az ára, az átlag, nem kóser hús árán lehessen elérhető.”
A fenti nem alaptalan kérdés gyakran felmerül a kósert fogyasztók körében – lévén a kóser húsok közel a duplájába kerülnek, mint nem kóser megfelelőjük, a feldolgozott termékek, felvágottak pedig még drágábbak.
Természetesen tudjuk, a vallásos zsidó közösségek egyik bevételi forrása a kóser termékekből származik. A jelenlegi árak azonban valóban elriaszthatják a tradicionális, kóser életformára vágyó, ám azt, pláne nagyobb családban megfizetni nem képes híveket. Ráadásul a piaci alapon – és nem szociális ellátás részeként – kósert fogyasztók száma amúgy sem teremt valódi piaci viszonyokat, így Fináli rabbi véleményének lehet némi alapja.
Akár az ortodox, akár a neológ, akár a Chabad-EMIH boltjában vásárolna a mezei zsidó, a nem kóser boltokhoz képest hasonlóan közel kétszeres árakkal, esetenként még drágábbakkal szembesül, pláne, ha marhatermékeket vásárolna. Döntően külföldi, fagyasztott termékekkel találkozni a kóser üzletekben.
A járvány elmúlt két évében ráadásul megszűnt a Dob utcai – egykor Kővári Dezső tulajdonos nevéről elhíresült – ortodox üzletben az itthon gyártott és itthoni piacra kerülő kóser felvágott árusítása, és importtermékekből pótolják ők is az árut.
A témában járatos forrásunktól származó információ szerint a kóser húsfeldolgozás szakemberei Nyugat-Európában, nagyobb fogyasztást biztosító piacon vállalnak állást nagyobb munkadíjért. A honi hitközségeknek nem sikerül megoldani a hazai szakember hiányt, ami a felvágottak, feldolgozott hústermékek terén a helybeni gyártást és a hazai piac kiszolgálását megoldaná.
Ennek következtében több mint két éve nem jutnak hozzá a hazai fogyasztók az itthon gyártott, régóta kedvelt termékekhez – marad az importáru. Az ortodox hitközség, a MAOIH boltja például bécsi forrásból oldja meg a beszerzést, csakhogy ezen termékek ára jóval magasabb, mint a korábban itthon gyártottaké, és nem is pótolják például a jellegzetes magyaros ízesítésű kóser paprikás szalámit és kolbászt, ami egész egyszerűen eltűnt az itteni kínálatból – panaszkodnak a fogyasztók.
Hazai szakemberek ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a kóser vágás és húsfeldolgozás szakmunka, többéves tanulás eredménye, ezért a hosszútávú megoldás az ismét itthon gyártott termékekig – a nyugati piac elszívó hatása és a hazai kereslet szűkösebb volta miatt – legalábbis bizonytalan.