„Hozd létre álmaid zsidó közösségét”

Írta: Szabó Kitti - Rovat: Politika

A Mózes Ház élénk zsidó közösséget biztosít a fiatal felnőttek számára azáltal, hogy támogatja a 20-as éveikben járó vezetőket, akik tartalmas otthoni zsidó élményeket teremtenek maguknak és társaiknak.

Merker Vera a Mózes Ház péntek esti vacsoráján

2006-ban fiatal zsidó felnőttek egy csoportja aktívabban részt akart venni a zsidó közösségben. A zsidó élethez túlkorosnak számítottak az egyetemen, és túl fiatalok voltak a hagyományos fiatal felnőtt és családi programokhoz. Ezeknek a fiatal felnőtteknek Morris Squire, egy Santa Barbara-i amerikai filantróp biztosított lehetőséget ahhoz, hogy megteremtsék maguknak a későbbi Mózes Házat.

A hiányt végül egy szombati vacsora orvosolta: David Cygielman, aki most a Moishe House (Mózes ház) vezérigazgatója, Morrisszal és fiatal felnőtt zsidó barátaikkal szombati vacsorát rendeztek, amikor is megszületett Moishe House gondolata. Koncepciójuk egyszerű volt: fiatal zsidó felnőttek egy csoportja, akik együtt élnek egy háztartásban, tartsanak zsidósággal kapcsolatos programokat barátaiknak és közösségüknek. Így terjedt el a modell, és most, 18 évvel az első oaklandi szombati vacsora után, a Moishe House hálózat, közel 30 országot ölel fel, és évente több mint 70 000 fiatal felnőttet ér el szerte a világon.

Ahogy a Moishe House tovább növekedett, a szervezet innovatív kezdeményezéseket indított a résztvevő fiatal felnőttek érdeklődésének és igényeinek kielégítésére. Az évek során a Moishe House képzést nyújtott ezeknek a közösségépítőknek a zsidó tanulási elvonulásokon keresztül, és platformot hozott létre a korábbi lakosok és más vezetők számára, hogy saját otthonukból –  Moishe House Without Walls (MHWOW), vagyis Mózes Ház falak nélkül címmel – a mozgalom stílusának megfelelő programokat szervezzenek.

A Moishe House mára globális vezető szerepet tölt be a zsidó fiatal felnőttek közösségbe való bevonásában. Számtalan programot szerveznek, ezáltal lehetőséget teremtve a fiatal felnőttek számára, hogy kapcsolatba lépjenek saját zsidó identitásukkal, barátaikkal és tágabb közösségükkel.

A Moishe Houses és a Moishe Pods zsidó fiatal felnőttek csoportjai, akik együtt élnek és programokat szerveznek közösségük számára. A programok, mint például a szombati vacsorák, film-estek, a közösséget segítő projektek, stb. a Mózes házak (3, 4 vagy 5 lakó befogadására alkalmas helyek) és a Moishe Podok (két 5 lakó befogadására alkalmas helyek) közösségépítésre szolgálnak. Erről mesélt nekünk bővebben Merker Vera, a magyarországi Mózes Ház egyik koordinátora:

„Magyarországon a Mózes Ház 2009 óta működik. Egy lakóközösség vagyunk, és hárman lakunk itt a budapesti Mózes Közösségi Házban. Ebben a lakásban szervezzük és valósítjuk meg a havi 5-6 programunkat, itt fogadjuk a közösség tagjait. Önkéntes munkát végzünk, de ezért cserébe kompenzációt kapunk a lakhatásunkért és a programok költségét az amerikai Moishe House Nemzetközi Alap finanszírozza. Így építjük a fiatal zsidó közösséget.”

Vera azt is elmondta, hogy minimum egy évet, maximum három évet lakhatnak egyhuzamban a Mózes Házban.

„Nálunk kialakult rendszer az, hogy minden hónapban van egy sábáti vacsoránk, amire 30-40 ember szokott eljönni, és a nagy ünnepeket is megünnepeljük. A mostani széder esténkre 48-an voltak kíváncsiak.”

A Moishe House Nemzetközi Alap segít biztosítani, hogy az Észak-Amerikán kívüli közösségekben élő fiatal zsidó felnőttek képzéssel, erőforrásokkal és szakmai útmutatással rendelkezzenek terveik megvalósításához. Törekednek, hogy elmélyítsék kapcsolatukat örökségükkel, miközben megnyitják az utat a zsidó élethez társaik számára. Be’er Sevától Pekingig, Melbourne-től Montevideóig, a nagyvárosoktól a kisebb városokig a Moishe House Nemzetközi Alap új vezetőket oktat, és segít az új Házak létrehozásában. Több mint 150 Mózes Ház létezik szerte a világban.

Vera szerint fontos az, hogy a Mózes Házba sokan úgy kerülnek be, hogy nem feltétlenül zsidó közegben nőttek fel vagy nevelkedtek.

„Az egyik kedvenc eseményem az volt, hogy megtanítottam a csapatot barheszt készíteni. Tízkilónyi lisztből sütöttünk kalácsot, és egy hajléktalan otthonnak adományoztuk az egészet.”

A Moishe House Nemzetközi Alap lehetővé teszi a elkötelezett zsidó fiatal felnőttek számára Észak-Amerikán kívül, hogy inspiráló és élénk zsidó közösségeket hozzanak létre. Támogatóinak köszönhetően a Moishe House képes valós időben reagálni a zsidó fiatal felnőttek igényeire a világ minden táján, különösen az ukrajnai, és a világ más területein zajló háborúk által érintett fiatal zsidó felnőttek közösségeinek létrehozásában.

[popup][/popup]