„Hősök”, akik zsidókat gyilkoltak 1929-ben
Kilencven évvel a hebroni arab pogrom után a Palesztin Hatóság (PH) még mindig dicsőíti az elkövetőket.
Az 1929 évi hebroni mészárlásnak 67 zsidó esett áldozatul. Az arabok Jeruzsálemben és Cfáton is öldököltek. Egy hét leforgása alatt összesen 130 zsidót gyilkoltak meg.
Az 1929. augusztusi véres eseményeket követően a brit mandátumi erők több tucat helyi arab lakost vettek őrizetbe és állítottak bíróság elé. A halálos ítéletek többségét életfogytiglani börtönre változtatták, három vádlottat viszont, akik – a brit kormány által a Népszövetségnek beterjesztett jelentés szerint – „különösen bestiális gyilkosságokat hajtottak végre Cfáton és Hebronban”, 1930. június 17-én kivégeztek. A PH minden évben megemlékezik a kivégzett gyilkosokról, Muhammad Jamjoumról, Fuad Hijaziról, and Ataa Al-Zirről.
Mahmúd Abbász PH elnök Fatah pártjának szóvivője 2016-ban odáig ment, hogy követelte: Nagy Britannia „hivatalosan és nyilvánosan kérjen bocsánatot népünktől… és a palesztin mártírok (sahidok) családjaitól, akiket a mandátumi hatalom hidegvérűen ölt meg 1930. június 17-én.” Abbasz azt is követelte, hogy a „hősök” nevét örökítsék meg a palesztin „mártírok listáján, mert az ügy, amelyet szolgáltak, a palesztin történeti narratíva különlegességét hirdeti… a brit mandátumi időktől fogva. Emlékeztesse ez Nagy Britanniát és a világot tragédiánkra és elűzetésünkre a szülőföldünkről.”
A palesztin historiográfiában az 1929 évi mészárlást „Al-Burak forradalom” néven tartják számon. Azzal igyekeznek igazolni 130 zsidó meggyilkolását, hogy az válasz volt arra, amikor a zsidók Tisa böÁv – a templom lerombolásának évfordulóján – a Siratófalnál elénekelték nemzeti himnuszukat. (Az arabok Al-Burak falnak nevezik, arra az iszlám hagyományra alapozva, hogy Mohamed próféta a falhoz kötötte lovát, Burakot, mielőtt a Templomhegyről a mennyekbe emelkedett.)
Ez évben a PH erőszakra hívott fel, amiért a zsidók Tisa böÁv-i imát mondtak a Templomhegyen.
A három kivégzett gyilkos fontos szerepet játszik a palesztin mártírkultuszban, tetteiket dalokban dicsőítik.
A Times of Israel cikke nyomán Bassa László
Címkék:hebroni pogrom, palesztin propaganda