Heisler András: Migráció? Ráció!
A migrációról nemcsak azért nehéz beszélni, mert maga a kérdés nagyon bonyolult. Azért is, mert az erről szóló diskurzus mára szinte világnézeti háborús övezetté vált. Az sem volt véletlen, mikor 2015-ben a Keleti pályaudvar képeit láttuk a híradásokban, mikor döbbenten figyeltük az M1-es autópályán gyalogosan nekilóduló ezreket, és alig volt nagyobb egyház, vagy felekezet, amelyik határozottan megnyilvánult volna a kérdésben. Ezen az sem változtatott, hogy akkor a menekülteket (avagy migránsokat) még számos zsidó és nem zsidó civil szervezet, vagy személy segítette. Igen, akár bevalljuk, akár nem, ez így volt, és ha visszaemlékszem a Mazsihiszt is inkább a tanácstalanság, mint a határozott véleményalkotás jellemezte. A dolog persze érthető és magyarázható is: Radnóti Zoltán főrabbi egy írásában egyidejűleg a menekültáradattól való természetes félelemről és a „heszed”-ről, azaz a tevőleges szeretetről beszélt, ahol a zsidó hagyomány szellemében az isteni szeretetet nem elsősorban Isten, hanem embertársaink felé kell viszonoznunk.
Néhány hét késedelmet követően aztán megalkottuk azt a három pilléren nyugvó álláspontunkat, melyen az elmúlt három esztendő során sem kellett változtatnunk. Egyrészt hibásnak tartjuk azt a gyakorlatot, amelynek alapján 2015-ben az európai államok eljártak. Hibásnak, hogy bármiféle kontroll és papírok nélkül sok százezer embert engedtek keresztül rohanni Európán. Ennek kockázata ugyanis kiszámíthatatlan, a tömegek későbbi integrációját is megnehezíti. A Mazsihisz – megjegyzem e tekintetben is a magyar kormány álláspontjával megegyezően – az erős kontrollt és a határaink őrizetét szükségesnek tartja. Második pillérünkben hangsúlyozzuk az emberi jogok és az emberi méltóság Alaptörvényünk szerinti tiszteletben tartásának fontosságát – vonatkozzék az minden emberre, muszlim vagy keresztény menekültre egyaránt. Harmadikként felhívtuk a figyelmet arra, hogy a migráció folyamatából ki kell zárni a gyűlöletbeszédet, azt nem szabad sem elfogadni, sem használni, bármely kisebbség legyen annak alanya.
Pilléreink ugyan stabilan állnak, de a kérdés továbbgondolása nem megkerülhető:
-
A migráció természetesen veszélyeket is jelent ott, ahol megjelenik – jelesül Európa nyugati félére nézve. Ezeket a veszélyeket teljes bizonyossággal elhárítani nem lehet, a nyugati világ államainak intenzív, átgondolt biztonsági együttműködésével azok jelentősen mérsékelhetők. A nyugati társadalmaknak külön kell foglalkozniuk a „migráns hátterű” gyermekek – akár már Európában születettek – oktatásával, integrációjuk erősítésével, és az eddig kevéssé sikeres integrációs erőfeszítések tanulságainak levonásával.
-
A Nyugat és Kelet, Észak és Dél közötti szakadékszerű életszínvonal-különbségek a béke megtartása mellett tartósan nem lesznek fenntarthatóak. A nyugati világ pazarlása, az erőforrások mértéktelen kizsákmányolása erkölcsileg igazolhatatlan, káros és pusztító. Ezért ahelyett, hogy magát a migrációt okolnánk – mint minden rossz forrását, érdemes lenne inkább arról beszélni, melyek az okai, és mi fokozhatja ezt a folyamatot, akár a nem túl távoli jövőben is.
-
Senkit nem beengedni hosszú távon, egy idő után fizikailag lehetetlenné válhat, de erkölcsileg sem igazolható. Vallásunk egyetemes erkölcsi kötelességeket ró ránk, azzal, hogy Ábrahám ivadékaiban „leljen áldást a Föld minden népe”, hogy a „Népek Fényévé legyünk”. Ha megtagadunk minden szolidaritást a bajba jutott embertársaink felé, ha nem segítjük a jövevényt, vallásunk legalapvetőbb tanításait tagadjuk meg, azaz megszűnünk zsidónak lenni. Hangsúlyosan szabályozottan, szigorú korlátok között, de emberséggel kell a menekültek kérdését kezelni.
-
Az uszítás, a félelem és a gyűlölet terjesztése nem egyszerűen helytelen, hanem minden kisebbségre közvetlen veszélyt jelent. A történelemből tudjuk, a kisebbségekkel szembeni gyűlöletkeltésnek előbb-utóbb elkerülhetetlenül áldozatai lesznek a zsidók is. Ha a történelem eddig nem tanította volna ezt meg nekünk, akkor a pittsburghi mészárlás most megtette. Az antiszemita toposzok, a rasszista eszmék a gyűlöletet konzerválják. A gyűlöletbeszéd, a kisebbségek elleni uszítás kiszámíthatatlan és drámai következményekkel járhat bármely társadalomban.
Minden súlyos és mély társadalmi krízis kezelésében az egyházaknak, felekezeteknek felelősségük segíteni, felelősségük mérsékelni a dühöt, a frusztrációt, a kétségbeesést. Ez vonatkozik a mi hazánkra, Magyarországra is.
A Mazsihisz elnökeként tisztában vagyok azzal, hogy lehetőségeink korlátozottak, de mindnyájunknak, így a jövőben a Mazsihisznek is erős, másokért valódi felelősséget vállalni képes közösséggé kell formálódnia. Ilyen közösség építését tekintem fő feladatomnak, mely’ csak taghitközségeink vallási és világi vezetőinek és a történelem által évszázadokon át diaszpóraként annyit üldözött zsidó közösségnek segítségével lehet megvalósítani.