„Ha hallgatna az európai tanácsokra, Izrael megszűnne létezni”

Írta: Szombat - Rovat: Politika

Ezt Tomáš Pojar, a cseh kormány nemzetbiztonsági tanácsadója mondta a JNS hírportálnak adott interjúban.

Tomáš Pojar cseh nemzetbiztonsági tanácsadó (jobbra) és Wendy Sherman amerikai külügyminiszter-helyettes Prágában 2022. december 10-én. (Forrás: amerikai külügyminisztérium.

“Prága valóban még mindig azon európai városok közé tartozik, ahol a zsidók, még kipával is biztonságban érezhetik magukat és járkálhatnak az utcán” – mondta Tomáš Pojar.

A cseh miniszterelnök és kormány nemzetbiztonsági tanácsadójával, Tomáš Pojarral folytatott csütörtöki beszélgetését ismertetve Michael Makovsky, az Amerikai Zsidó Nemzetbiztonsági Intézet elnök-vezérigazgatója úgy emlegette Csehországot, mint “valószínűleg Izrael legközelebbi szövetségesét Európában”.

“Nem valószínűleg” – mondta Pojar, és az ujjával intett a hangsúly kedvéért. “A legközelebbi.”

Pojar, akinek nagyapja zsidó volt, maga is aggodalmát fejezte ki az antiszemitizmus féktelen növekedése miatt a nyugati városokban.

“Prága tényleg még mindig azon európai városok egyike, ahol a zsidók, még kippával is, biztonságban érezhetik magukat és járkálhatnak az utcán” – mondta. “Ez az egyik olyan város, ahol az izraeliek nyíltan beszélnek héberül, és ez biztonságos”.

A volt izraeli cseh nagykövet a zsidókkal szembeni toleranciát a nemzet agnoszticizmusának tulajdonítja, mivel “soha nem tapasztalták a katolikus vagy protestáns antiszemitizmust “.

“Az évszázadok során az antiszemitizmus szintje a cseh társadalomban mindig alacsonyabb volt, mint a közép-európai, sőt, azt mondanám, európai szomszédaink antiszemitizmusának szintje” – mondta.

Pojar szerint a zsidók többnyire “nagyon is asszimilálódtak és beolvadtak a lakosságba”.

A pluralizmusnak ez a korszaka a második világháború alatt véget ért, amikor a cseh zsidók 90%-át “lemészárolták, megölték és meggyilkolták” a holokauszt során – mondta. Az ország később fontos szerepet játszott abban, hogy az alakuló zsidó államot ellátta a katonai felszereléssel, amelyre szüksége volt ahhoz, hogy 1948-ban megvethesse a lábát a világ színpadán.

Pojar szerint ez a döntő fontosságú támogatás a mai napig tart. A cseh külügyminiszter mindössze két nappal október 7-e után érkezett Izraelbe, a miniszterelnök pedig nem sokkal később.

Az Izraelt támogató közép- és kelet-európai országok Pojar szerint “a totalitarizmussal kapcsolatos nem is olyan távoli tapasztalataira” és a kontinens idealistább nyugati felénél “racionálisabb világnézetükre” alapozzák e magatartásukat.

“Határozottan hiszem, hogy ha Izrael hallgatna a mainstream európai tanácsokra, máris megszűnne létezni” – mondta Pojar a JNS-nek.

JNS

[popup][/popup]