Föl kell egyenesedni
A döbbenet markolt a lelkekbe, amikor a marosvásárhelyi magyarellenes pogrom képei peregtek a televízióban. A gyilkolás irtózatos pillanatai, a földre terített emberbe gázoló bőszült, vak indulatok láttán újra telítődött félelmetes tartalmával a szó, mely puszta történelmi ismeretként csak üres frázis volt a legtöbb ember számára: pogrom.
A szó orosz eredetű. A fehér és vörös cárok félázsiai Oroszországa ajándékozta meg vele az európai kultúrát… Tudtuk ezt eddig is, azt is, hogy mit jelent, de a látványt legföljebb történelmi filmekből ismerhettük – az ukrán és orosz földön kis zsidó településekre zúduló kozákok gyilkos rohamairól annak idején nem készültek dokumentumfilmek.
Zsidó népünk a dühödt és módszeres gyilkolás nem egy módját szenvedte el történelme folyamán. Megismerhettük a középkori inkvizitorok fanatikus dühét és a vérvád babonájától felizgatott csőcselék dúlását, az oroszországi „fekete százak” fondorlatos uszítása nyomán ránk törő fegyverek és lángok pusztításait és a hitleristák hideg ésszel kitervelt, „racionalizált” tömeggyilkosságait. Ha valaki, úgy mi, magyar zsidók tökéletesen át tudjuk érezni, mit jelent üldözött kisebbségként szembenézni egy fanatizált, vérszomjas tömeggel.
Amikor a leghatározottabban elítéljük a romániai magyarság elleni terrort és fenyegetést, amikor a magyar társadalom egészével és a magyar kormánnyal együtt követeljük a romániai magyarok egyéni és kollektív kisebbségi jogainak feltétlen és sürgős érvényesítését, amikor a nagyhatalmak és az ENSZ felelősségét hangsúlyozzuk és az erdélyi magyarság melletti közbelépésüket tartjuk indokoltnak, akkor nemcsak a humánum parancsolatai vezetnek bennünket, nemcsak a magyar nemzet jogos igényeivel való azonosulás diktálja szavunkat, nemcsak annak a közép-kelet-európai régiónak a békéjét és demokráciáját óhajtjuk szolgálni, amelynek – itt élvén – magunk is részesei vagyunk. Szavunkat azért is fölemeljük a fenyegetett és megtiport magyar kisebbségért, mert mi különösen megtapasztaltuk, mit jelent megtiportan és szorongatva élni.
Vajha az egész magyar társadalom képes lenne úgy átérezni a magyarországi zsidóság tragikus történelmi élményét, amint ez a zsidóság átérzi és felfogja a romániai pogrom iszonyatát. És bár a magyar közvélemény minden tényezője oly világosan látná és átérezné a hasonlóságot a szovjet zsidóság és az erdélyi magyarság helyzete között, ahogyan minden magyar zsidó látni és átérezni képes azt.
Ha így lenne, akkor nem kellett volna Budapest legkülönbözőbb pontjain zsidóellenes feliratokkal találkoznunk a választási kampány második felében. E feliratok gyakorisága, kivitelezésük hasonlósága azt a feltevést érlelhette meg, hogy bűnös kezek által irányított akcióval, egyfajta suttogó propaganda-hadjárattal van dolgunk. Bármilyen hihetetlen, bárminő szégyenletes, mégis úgy látszik, némelyek nem átallják politika ellenfeleikkel szemben a zsidóellenes érzületet szítani. Vajon ezek mi jogon tartanak igényt bárkinek is az erdélyi magyarok iránti szolidaritására?
Ha a pogromot mindenki egyként ítélné el ebben az országban, akár magyarokra, akár zsidókra zúdul, akkor nem kerülhetett volna sor a pogrom tornyosuló veszélye elől menekülő szovjet zsidók cserbenhagyására, a MALÉV szerződésszegésére. Mert tudnia kell mindenkinek: nem lehet a nemzetek közösségének támogatását kérni az egyik pogrom megfékezésére, és ugyanakkor hátat fordítani a másik pogrom által fenyegetett tízezreknek.
A MALÉV sajtófőnöke úgy vélte, hogy az (időközben részlegesen visszavont) kárhozatos döntés mentségére szól, amikor kijelentette, hogy a magyar légitársaságot semmiféle politikai megfontolás nem vezette, csak a biztonság szempontjaira ügyelt. Ám épp ezzel erősítette meg, hogy elítélendő volt ez a döntés. A pogromveszély elől menekülők megsegítése nem üzleti ügy, nem biztonsági kérdés, hanem elsőrendű politikai kérdés.
Százszor és ezerszer igaza van az erdélyi magyarságnak, amikor azt mondja: elég volt a megalázásból, a jogfosztásból és elég az ígéretekből, követeli jogainak tényleges és azonnali érvényesítését. És mélységesen megértjük azt a marosvásárhelyi vagy kolozsvári magyart, aki elhatározta: többé nem hagyja magát, kimegy az utcára és akár fegyverrel is megvédi magát.
Csak remélni tudjuk, hogy a magyar társadalom is megérti a soraiban élő zsidókat, akik ugyan egészen más, sokkal kedvezőbb helyzetben vannak, mint az erdélyi magyarok, de az antiszemitizmus megalázó megnyilatkozásait végképp megelégelték.
Erdélyi magyar, magyar zsidó egyaránt föl akar egyenesedni. A magyar társadalom szolidaritásáról egyikük sem mondhat le. És ez a szolidaritás akkor lesz hatékony, ha Budapesten át Moszkvától Jeruzsálemig és Tel Avivtól Marosvásárhelyig ível.
Címkék:1990-04