Ellentmondásos mentegetőzés a Horthy-szentmise kapcsán
A Budapest Belvárosi Nagyboldogasszony főplébánia-templom és a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Budapest-belvárosi csoportja reagált a lapunkban és más fórumokon megjelent éles kritikákra, amelyek bírálták, hogy a Nemzetközi Holokauszt Emléknapon, január 27-én “szentmise keretében emlékeznek a 150 éve született Horthy Miklós néhai kormányzóra és menyére, munkatársára a 100 éve született özv. Horthy Istvánné Edelsheim-Gyulai Ilona grófnőre”.
A rendezvény korántsem puszta egyházi aktus, hiszen a meghívó szerint emlékező beszédet mond Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke és Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója.
A kritikák a botrányos időzítésen túl szóvá tették, hogy az állam hivatalos képviselője, az Országgyűlés alelnöke is jelen lesz a meghívó szerint az eseményen.
Egy olvasónk levelet írt a Plébánia vezetőségének, amire az alább faximilében közölt választ kapta, mely majdnem szöveg-azonosan megjelent a Keresztény Értelmiségiek honlapján is.
“Fel sem vetődött annak gondolata” – írják közleményükben -, hogy a szentmise időpontja “megegyezik az auschwitzi haláltábor felszabadításának emléknapjával”, és “a tudatosság feltételezése rosszindulatú következtetés”.
Ugyanakkor, a válasz egy másik pontján így fogalmaznak: “a nemzetközi emléknaphoz kapcsolódóan, az ártatlanul elhurcolt auschwitzi áldozatokra is” emlékeznek.
Nem értjük, hogyha a nemzetközi emléknaphoz kapcsolódóan az auschwitzi áldozatokra is emlékeznek, akkor hogyhogy “fel sem vetődött annak gondolata”, hogy a szentmise időpontja megegyezik az auschwitzi haláltábor felszabadításának emléknapjával.
Lehetséges volna, hogy mindez csak utólagos mosakodás, tegnapról mára virradóra kitalált gesztus?
Válaszra vár az a kérdés is: mit keres az Országgyűlés alelnöke a rendezvényen; annak az államnak a hivatalos képviselője, melynek néhány másik képviselője bizonyosan jelen lesz a nemzetközi Holokauszt emléknap rendezvényén, aminek időpontjáról tehát – legalább – az állami adminisztrációnak hivatalos tudomása kellett, hogy legyen.
És még egy észrevétel. A szervezők közleménye szerint:
“A szentmisénk célja, hogy igazolja, nincs ellentét a kormányzó iránti tiszteletadás és az áldozatokra való megemlékezés között. E kettő a keresztény imádság keretében feloldható.”
Egyrészt tehát tiszteletet adnak annak a kormányzónak, aki tétlenül végig-asszisztálta a vidéki zsidóság deportálását, másrészt megemlékeznek a deportáltakról is, akik (egyebek között) éppen ennek az embernek a bűnös tétlensége következtében pusztultak el. A szervezők szerint a kettő között nincs ellentét. Egyszerre lehet megemlékezni a meggyilkoltakról és arról az emberről, aki mindezért nem elhanyagolható felelősséget visel.
Szerintünk a kettő között igenis van ellentét.
*
Alább a Plébániatemplom válasza faximilében, mely némi módosítással megjelent a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége honlapján is: