Egy hangulatos bagelező – náci kollaboránsok utódainak tulajdonában
Az Einstein Bagel-t és sok más kisebb üzletláncot később egy JAB Holding nevű vállalkozás vásárolta fel. A holdingról csak annyit lehetett tudni, hogy a titokzatos németországi euró-milliárdos Reimann család tulajdonában áll.

A szerző kedvenc bagel boltja Kaliforniában
Évtizedek óta vagyok törzsvendég a Noah Bagel nevű közeli pékségben és mivel az üzlet éppen egy Starbucks kávézó mellett van, rendszerint átsétálok a friss pékáruval a szomszédba a kávéért, amelyet a teraszon fogyasztok el. Magyarországon is ismert a középen lyukas zsemléhez hasonló péksütemény, a bagel amelyik egyfajta nemzeti eledel az USA-ban. Egykoron lengyel zsidó pékek hoztak el azt az Újvilágba.
Az első fennmaradt írásos emlék a bagelről 1610-ből Krakkóból származik, de van egy másik, jiddisül bialynak becézett hasonló péksütemény, amely Bialystok városából származik. Az amerikai bagel New Yorkban jelent meg először, de manapság Amerika-szerte népszerű csemege. Történetéről könyv is megjelent 2009-ben és számtalan amerikai filmben (pl. a Seinfeld sorozatban) van utalás rá. Obama elnök döbbenten tapasztalta 2011-ben hogy kedvenc bagel sütődéje, a H & H bezárt New York-ban.

Könyv a bagel történetéről
A bagel ma már az amerikai nemzeti gasztronómia része, és talán jelképe is a kelet-európai antiszemitizmus elől menekülő zsidóknak.
Noah Alper 1989-ben nyitotta ki első bagel üzletét a kaliforniai Berkeley városában. Egy évtizeddel később eladta a sikeres üzletláncot a nagyobb Einstein Bagel-nek. A nevet, Noah’s New York Bagels, viszont megtartották. Alper vallásos zsidó, ismert és érdekes karakter. Korábbi üzleti vállakozásai nem voltak sikeresek, többször mindenét elveszítette, de a Noah Bagel nagyon bejött neki. Az üzletek dekorációja a régi New York-i zsidónegyedek hangulatát idézik.
Az Einstein Bagel-t és sok más kisebb üzletláncot később egy JAB Holding nevű vállalkozás vásárolta fel. A holdingról csak annyit lehetett tudni, hogy a titokzatos németországi euró-milliárdos Reimann család tulajdonában áll.

Az idősebb Albert Reimann
Néhány nappal ezelőtt robbant a botrány. Kiderült hogy az idősebb Albert Reimann és fia, Ifj. Albert Reimann az 1930-as években Hitlert támogatva alapozták meg a családi vagyont. Pénzelték a nácikat és cserébe ezrével alkalmazhattak orosz és francia kényszermunkásokat akiket embertelen körülmények között zsákmányoltak ki. Zsidók ezrei is dolgoztak az üzemeikben, legtöbbjüket halálra dolgoztatták. Kevesen élték túl a Reimann gyárak brutális kényszermunkáját. A részletek annyira szörnyűségesek, hogy a család szóvivője, Peter Harf azt nyilatkozta, hogy a két Reimann-nak börtönben lett volna a helye.
Mindketten elhaláloztak már.
Kedvenc bagel üzletem egykori nácik leszármazottainak tulajdonában van, akiknek felmenői zsidó rabszolgamunkások kizsákmányolásával szerezték millióikat!
Gyomorforgató dolog ez. Az az érzésem hogy többet nem teszem be a lábam a Noah Bagel üzleteibe.
*
A Bild Zeitung beszámol Peter Harf, a JAB Holding vezetője közlése alapján, hogy a cég – értesülvén a Reimann család múltjáról, melyről ők maguk sem tudtak – 10 millió eurós jótékonysági adományt tesz.
Állításuk szerint továbbá még 2014-ben megbízták Paul Erker gazdaságtörténészt, a müncheni Ludwig-Maximilians Egyetem professzorát, családtörténetük nácizmus alatti fejezetének megírására.
A történész még dolgozik, hogy teljeskörűen felderítse a cég múltját. Amikor az új, független kutatás első eredményeit bemutatták a családnak, “szóhoz sem jutottunk, szégyenkeztünk, és mindenki falfehér volt” – fogalmazott a Bild Zeitungnak Peter Harf. (A szerk.)
Címkék:Bagel, Noah's bagel, Reimann