Csurka István mellszobra – egy antiszemita író-politikus közéleti kanonizálása

Írta: Schweitzer Gábor - Rovat: Politika

Aki szobrot kap, a kánon részévé válik. Legalábbis a szoborállítók kimondott, vagy kimondatlan szándékai szerint. Aligha lehet kétségünk afelől, hogy az idén 90 éve született Csurka István (1934-2012) is a kánonképzés tárgyává vált.

Csurka István (Fotó: MTI)

A Csurka Emlékév (feltehető) záróakkordja keretében 2024. december 7-én leplezik le az író, politikus bronz mellszobrát a lakitelki „Hungarikum Ligetben, a Kölcsey ház előtti nemzeti pantheonban”.[1] A mellszobrot – mások mellett – Kodály Zoltán és Szentgyörgyi Albert mellszobra közelében állítják fel. A szoboravatóra invitáló meghívót Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnökeként, valamint a Nemzeti Fórum elnökeként jegyezte. A Magyar Országgyűlés tagjai közül egyébként nyolc – kormánypárti padsorokban helyet foglaló – képviselő a Nemzeti Fórum színeiben szerzett mandátumot.

Felesleges, hiszen közismert Csurka István nyílt, vagy burkolt formában történő antiszemita – és Izrael-ellenes – irányultságú közéleti, írói, publicisztikai működésének felidézése. Emiatt sokan és sokszor emelték fel a hangjukat annak idején. Lapját, a Magyar Fórumot hasonló szellemben – a közéleti antiszemitizmus szellemében – szerkesztette.[2] Emlékezetes, hogy „A hatodik koporsó” című színművének bemutatása – a dráma lehetséges antiszemita olvasata miatt – már a szerző halálát követően váltott ki vitákat. A színházi bemutató végül elmaradt, ám magát a színdarabot publikálták.

Csurka István antiszemitizmusához aligha férhet kétség. Az antiszemitizmus nem szitokszó, legfeljebb ténymegállapítás. Miként az is a tények közé tartozik, hogy a magyar kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal, illetve az antiszemita megnyilvánulásokkal szemben.

Ezek után már csak kérdéseim lennének:

Összeegyeztethető-e a zéró tolerancia elvével Csurka István közéleti antiszemitizmusának kanonizálása?

Továbbá meddig kell várni arra, hogy a napokon belül felállítandó mellszobor kapcsán végre a mértékadó hazai zsidó szervezetek véleményét, hivatalos álláspontját is megismerjük?

 

Jegyzetek

[1] https://nemzetiforum.hu/hiacuterek/csurka-istvan-szoboravato-meghivo

[2] Csurka István és lapja, a Magyar Fórum antiszemita irányultságához lásd Monori Áron: Egy antiszemita lap és egykori szellemi előfutára. Médiakutató, 2002/tavasz. 53-63.

Címkék:Csurka István, Lezsák Sándor, Nemzeti Fórum

[popup][/popup]